Мојсов: Не бев во офсајд, но судиите го поништија голот


Македонија и Турција во својата осма меѓусебна пресметка, одиграна во рамките на подготовките за продолжението од мундијалските квалификации, во Скопје првпат не постигнаа гол (0-0). Во рамноправен дуел, без многу возбудувања пред головите на Столе Димитриевски и Волкан Бабачан, селекторите Игор Ангеловски - Мрме и неговиот колега Фатих Терим го искористија правото да испробаат по 18 кандидати од своите пошироки избори за квалификациските дуели со Шпанија, односно со Kосово, кои ќе ги одиграат на 11 јуни. Македонската селекција без помладите кандидати кои се на подготовки за настап на ЕП со тимот до 21 година двапати ја затресе мрежата на Волкан, но судиите од Бугарија на чело со Станислав Тодоров не покажаа на центарот поради недозволена ситуација во која се наоѓале македонските репрезентативци. Најпрвин Даниел Мојсов во 19. минута ја смести топката во мрежата, а потоа и во 52. минута кога удар упати Езгијан Алиоски, но капитенот Горан Пандев беше пред гостинскиот голман. - Го контролиравме целиот ...
| | веќе видена | слични

Македонската репрезентација одигра слабо прво и одлично второ полувреме но го забележа седмиот пораз во низа дома во квалификациски меч, откако загуби во Скопје од Шпанија со 1-2, во неделата, во натпревар за пласман на Светското првенство во Русија в година (Стефан Ристовски 66 - Давид Силва 15, Диего Коста 27).Претходно Македонија загуби во квалификациски дуели од Италија (2-3) и од Израел (1-2) во овој циклус, како и од Украина (0-2), Шпанија (0-1), Белорусија (1-2) и од Словачка (0-2), во квалификациите за ЕП 2016. Последната домашна победа во официјален натпревар Македонија ја забележа на 9 октомври 2014 година, над Луксембург, со 3-2, во квалификациите за ЕП 2016.По шест кола Македонија е петта во групата Г со три бода. Водат Шпанија и Италија со по 16, пред Албанија и Израел со по девет и Лихтенштајн без бодови.
| | веќе видена | слични
3 копии

Македонската фудбалска репрезентација загуби од Шпанија со 2-1, во рамките на квалификацискиот натпревар за пласман на Светското првенство во Русија. Искусниот шпански тим одигра онолку колку што беше потребно за да си замине од Скопје со трите бода, а во тоа им помогнаа и македонските фудбалери, со слабата и анемична игра. Kапитенот на фудбалската репрезентација на Македонија, Горан Пандев, го призна поразот од подобрата селекција на Шпанија, која на Националната арена „Филип Втори“ во Скопје славеше со 2-1. Пандев рече дека нашата селекција почнала со преголем респект кон противникот, на моменти и исплашено и дека било тешко да се игра против селекција што цело време го контролира поседот на топката. – Знаеме каква репрезентација е Шпанија, почнавме исплашено, па дури во вториот дел личевме на себе. Сепак, игравме колку што тие ни дозволија. Тешко е да се игра против репрезентација што постојано ја има топката. Мислам дека толку е и нашиот лимит. Играме добро цел циклус квалификации и мислам дека ...
| | веќе видена | слични

Македонската фудбалска репрезентација го претрпе петтиот пораз во квалификациите за СП Русија 2018 откако загуби од Шпанија со 2-1. Сепак, тренерот Ангеловски верува дека и покрај поразот, Македонија покажала добра игра во второто полувреме, а исто така доби и две фудбалски ѕвезди како Елиф Елмаз и Кристијан Тошевски. „Првиот и вториот дел не беа на потребното ниво. Во првиот можевме да постигнеме и трет гол за победникот да биде решен. Во вториот дел противникот одигра подобро и имаше шанса за гол, но не ја искористи. Во фудбалот кога ти се дава шанса, треба да ја искористиш. Но, најважно е што постигнавме победа.“ – изјави Хулиен Лопотеги- тренер на Шпанија На останатите натпревари во групата Г, Италија го торпедираше Лихтенштајн со 5-0, додека Албанија на гостински терен убедливо го победи Израел со 3-0 со головите на Армандо Садику и Ледион Мемушај. „Кога губиш со Шпанија и Италија и на пријателски со Босна, тоа е веќе нормално, но кога губиш со Лихтенштајн веќе не е нормално. На нашиот пат пречка беше ...
| | веќе видена | слични

ФУДБАЛ Во квалификациските за Светското првенство 2018 во Русија,Македонија загуби со 1-2 од Шпнаија во меч одигран синоќа на Националната арена „Филип Втори“ во Скопје. Фаворитот имаше комплетна доминација во првото полувреме, која ја круниса со головите на Давид Силва (15.минута) и Диего Коста (30).Во вториот дел избраниците на селекторот Игор Ангеловски играа посигурно, пред се во одбраната и со брзи контра напади се обидуваа да го загрозат голот на Давид Де Геа. Тоа се случи во 66.минута кога по асистенцијата на Горан Пандев, Стефан Ристовски одлично истрча по десната страна и со силен удар под пречката го совлада Де Геа, поставувајќи го конечниот резултат 2:1. „Честитки најпрвин за Шпанија за победата. Не сум задоволен од првото полувреме кога некако игравме со преголем респект, но ако од нешто сум задоволен тоа е нашата игра во второто полувреме, затоа што мислам дека тоа беше она што го игравме во изминативе квалификации. Успеавме резултатски да го донесме до егал натпреварот до 90 минута, но за ...
| | веќе видена | слични

Кога во 2010-та селекцијата на Шпанија предводена од Висенте Дел Боске на Мундијалот во Јужна Африка стана Светски првак, едно од многуте деца кој се воодушевувал на апсолутната доминација на Пике, Рамос, Иниеста, Бускетс, Педро и останатите сигурно бил е Елиф Елмас. Малиот тогаш имал 11 години, шутирал топки пред зграда и играл во балони, а седум години подоцна доби можност за која сонуваат илијадници деца, а тоа е да заигра на ист меч со гореспоменатите светски фудбалски ѕвезди кои синоќа нѝ гостуваа во Скопје. Првата измена на Мрме се случи на самиот старт на второто полувреме кога на местото на Остоја Стјепановиќ во игра влезе фудбалерот со број 21 Елиф Елмас. Ако некој за момент помислил дека гледа Македонија - Турција, а измената ја прави Фатих Терим, се лаже. Зборуваме за наше дете со турско потекло кое на само 17 години доби можност да заигра против Европскиот и Светски првак, Шпанија. Елмас не само што почувствува како е да се биде на терен со така елитно друштво, туку остави феноменален впечаток во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Македонија, во рамките на шестото квалификациско коло, загуби во Скопје од Шпанија (1-1-2) и остана на претпоследното место на табелата, додека Шпанија заедно со Италија е лидер во групата, со по 16 бодови. Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски, по поразот истакна дека не е задоволен од играта во првото полувреме и изрече комплименти за младите дебитанти Тошевски и Елмаз. „Честитки најпрвин за Шпанија за победата. Не сум задоволен од првото полувреме кога некако игравме со преголем респект, но ако од нешто сум задоволен тоа е нашата игра во второто полувреме, затоа што мислам дека тоа беше она што го игравме во изминативе квалификации. Успеавме резултатски да го донесме до егал натпреварот до 90. минута, но, за жал, не успеавме да го зададеме и завршниот удар. Морам да кажам дека го загубивме овој натпревар, но добивме бисер во името на Елиф Елмас, кој дебитираше со 17 години против една Шпанија, а одигра одлично. Исто така, честитки за добрата игра и за вториот дебитант, ...
| | веќе видена | слични

Македонија | Македонија можеби загуби на резултатски план, но доби многу, од еден поинаков агол... Македонија загуби уште еден меч во квалификациите за СП Русија 2018, Шпанија мина како брз воз низ Скопје и со победата од 1-2 си замина со сиот плен, три бода вредни злато во битката со Италија за првото место во нашата квалификациска група. Сепак, нашите сениори одиграа очајно прво полувреме, тоа е факт, противникот направи предност од 0-2, па великан од калибарот на Шпанија не си дозволува туку така да прокоцка таква капитална предност. Во второто полувреме гледавме сосема поинаква Македонија, но тоа најмногу доаѓа на грбот на младиот и суперталентиран фудбалер на Работнички, 17 годишниот Елиф Елмаз, кој на стартот од вториот дел го замени Стјепановиќ и целосно го смени текот на играта, бенефитот дојде подоцна со извонредниот гол на Стефан Ристовски. Селекторот Ангеловски по мечот не штедеше пофални зборови за „бисерот“ како што го нарече, Елиф Елмаз, но притоа не се поштеди ниту за дебитантот во првите ...
| | веќе видена | слични

Селекторот на Македонија е незадоволен од играта во првото полувреме против Шпанија Македонија загуби од Шпанија со 1:2 во 6. коло од квалификациите за Светското првенство во Русија. Одлуката падна во првото полувреме кога Шпанија постигна два гола за 30 минути игра, но Македонија беше подобриот противник во вторите 45 минути. - Имавме преголем респект за противникот, особено во првото полувреме. Не сум задоволен од овој период, а особено многу се нервирам кога ќе видам дека мојата екипа се плаши да игра фудбал. Во вториот дел од средбата беше сосема поинаку. Прикажавме далеку подобра игра и можам да им честитам на моите играчи за она што го направија во овој дел. На следните два меча очекувам да биде поинаку. Ни следуваат дуели против Израел и Албанија, а тоа се селекции против кои можеме да се надеваме на бодови - изјави Ангеловски после средбата против Шпанија. Неговиот колега Хулен Лопетеги е задоволен што од Скопје си замина со три бода иако е свесен дека можеше да остане без триумф. - Одигравме добро ...
| | веќе видена | слични

Репрезентацијата на Шпанија го продолжи трендот против Македонија и во седмиот меѓусебен натпревар ја забележа седмата победа (2-1). „Фуријата“ со едно добро полувреме се справи со нашата селекција и сигурно чекори кон СП. Борбата за првото место во групата Шпанците ќе ја водат со Италија, која исто така во рамки на 6. коло лесно го совлада Луксембург. Двете селекции имаат по пет победи и едно реми, а Шпанија е на првото место поради подобрата гол-разлика. За Шпанија ова беше четврта победа во Скопје во четвртиот меч, по триумфите во 1994 (квалификации за ЕП), 2009 (пријателски меч) и 2015 (квалификации за ЕП), а за Македонија, ова е вкупно петти пораз во шестиот квалификациски меч за СП.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева наводно разработила неколку сценарија со кои сакала бизнисменот Орце Камчев да го спаси од затвор како осомничен ...
сите 455 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителкa Катица Јанева која од пред два дена е во притвop во затвopот „Скопје“ кој се наоѓа во Шутка е во лошaa здpaвствена состојба, ...
сите 357 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд утре ќе се проверува дали записникот од сведочењето на Орце Камчев за „Рекет“ воопшто стигнал до судот, за да потоа се види дали можеби ...
сите 132 | | | веќе видена

Кандидатка за нова министерка за финансии ќе биде Нина Ангеловска, додека за функцијата нови замени-министри за економија, за образование и за политички систем ...
сите 111 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 74 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мојсов: Не бев во офсајд, но судиите го поништија голот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: