Британците „Хртс“ во мај на „Скопје гори“

Британското електро-поп дуо „Хртс“ од Манчестер ќе настапи на фестивалот „Скопје гори“, кој е најавен за 26 мај на Скопско кале. Популарната британска атракција составена од Тео Хачкрафт - вокал и Адам Андерсон - клавијатури се едни од најбараните и напродаваните изведувачи за 2010. „Хртс“ од првото свое појавување на музичката сцена, според зборовите на музичките критичари и рекордниот број на фанови е најдоброто нешто што се појавило во 2010 година. Се почнува со поставувањето на нивниот нискобуџетен спот, 20 фунти за песната „Њондерфул лифе“ на Јутјуб, кој има 17 милиони посети. На крајот од 2010, „Хртс“ го издаваат својот деби-албум „Хапинесс“ и моментално влегуваат во топ-десет во повеќе од 15 земји. Во пет држави стигнуваат и до првото место со продадени преку 400.000 примероци во првите 12 недели. Во кратко време од албумот излегуваат дури три синглови меѓу кои „Стаѕ“ и „Беттер тхан лове“, а веќе има најава за излегувањето на четврти сингл на 28 февруари. На својот прв албум „Хртс“ успеваат ...
| | веќе видена | слични

Авалон продукција го обезбеди доѓањето на Манчестерското дуо Hurts на концерт во Македонија. Концертот е закажан на 26. мај, на Скопско кале. Ден претходно, Авалон ги носи Hurts во Белградска Арена. Со ова македонската публика ќе има можност да слушне квалитетна музика од новото британско чудо, како што ги нарекуваат Тео Хачкрафт и Адам Андерсон. На 6. септември 2010. година, Hurts го издадоа својот деби албум „Hapiness“. Видеото за нивната песна “Wonderful life“ на YouTube. има 17 милиони прегледи. Рубриката NME Radar Album на британското списание NME, ги прогласи Hurts за најдобри изведувачи за 2010. година. Бендот неодамна ја заврши големата декемвриска турнеја, а концертно ги придружуваа и Scissor Sisters. Британската турнеја, бендот ја има најавено за февруари. Турнејата започнува во Брајтон. Настапите од турнејата ќе бидат проследени со специјално шоу кое музичарите го имаат осмислено. Со турнејата ќе бидат опфатени покрај Брајтон, и градовите Глазгов и Лидс. Повеќе детали за концертот на Hurts ...
| | веќе видена | слични

Популарната британска музичка атракција „Hurts“ на 26 мај доаѓа на концерт во Скопје, што ќе се одржи на Кале. Само еден ден порано, на 25 мај, дуото ќе настапи во „Белградска арена“. И двата концерта се во организација на „Авалон продукција“. „Почитувајќи ја желбата на публиката да види нешто ново, свежо, актуелно и квалитетно, нешто чие време не e само сега, туку и допрва следува, „Авалон“ го обезбеди доаѓањето на последната голема британска атракција, реално извонредните и навистина многу популарни „Hurts“, објаснуваат организаторите. Дуото од Манчестер е најбараното и најпродаваното музичко чудо на 2010 година, и според критичарите, најдоброто нешто што се појавило на музичката сцена во изминатата година. Приказната започнува со поставувањето на нивниот нискобуџетен спот (20 фунти) за песната „Wonderful Life“ на „Јутјуб“, кој имал 17 милиони прегледи! „Три години примавме социјално, не можевме да си дозволиме ни да појдеме на едно пиво во паб. Не излегувавме од дома. А сега, секој ден ни е ...
| | веќе видена | слични

Дебитантското издание на дуото насловено „Хаппинесс“, за само 12 недели се продаде во тираж од 400.000 примероци, а во моментов албумот се наоѓа и меѓу десетте најдобри во 15 европски земји Двоецот Тео Хачкрафт и Адам Андерсон, кои ја сочинуваат групата „Хртс“, ќе бидат едни од главните ѕвезди на годинешното издание на реобновениот летен музички фестивал „Скопје гори“. Организаторот на фестивалот, „Авалон продукција“, потврдува дека токму манчестерското дуо ќе настапи на главната сцена, која младите момци ќе ја делат со уште неколку музички имиња. Според најавата, „Скопје гори 2011“ ќе се одржи на 26 мај на веќе проверената локација, Скопско кале. Еден ден претходно „Хртс“ ќе одржи концерт и во белградска „Арена“, а и зад овој настан како организатор е потпишана македонската „Авалон продукција“. Дуото „Хртс“ е новото музичко име што доаѓа од Островот, чија музика е инспирирана од синти-попот од осумдесеттите години на минатиот век. Тие за многу кратко време успеаја да стекнат голема популарност во својата ...
| | веќе видена | слични

Останато

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 136 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 301 | | | веќе видена

Претседателскиот кандидат Блерим Река на ТВ дебатата на ТВ 21 рече дека поднел претставка до ДИК за говорот на омраза и валканата кампања со лажни вести ...
сите 187 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата на мали сипаници во Скопје на 2 јануари, по повеќе од четири месеци прогласена е и епидемија на територијата на целата држава. ...
сите 326 | | | веќе видена

До понеделник ќе преовладува стабилно и потопло време со умерена облачност. Денес ќе дува умерен до засилен северен ветер. Нови локални врнежи од дожд ќе има ...
сите 172 | | | веќе видена

Огромна е посетеноста на завршинот митинг од претседателската кампања на ВМРО-ДПМНЕ, кој вечерва се одржува во Штип. Пред штипјани се обраќа кандидатката за ...
сите 123 | | | веќе видена

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски не се согласува со предлог измени на законите за безбедносните служби со кои би се одзеле надлежности од шефот на ...
сите 26 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Британците „Хртс“ во мај на „Скопје гори“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: