Младите фудбалери заминаа на ЕП во Полска


Фудбалска репрезентација на Македонија попладнево со специјален чартер авион замина за Гдањск на Европското првенство во Полска за играчи до 21 година. На прес конференцијата на која присуствуваа селекторот Благоја Милевски и Ѓоко Зајков беше изразено уште еднаш задоволство од шансата што ја обезбеди оваа генерација фудбалери да се промовира на големо натпреварување како една од најдобрите 12 селекции. - Присуството на голем број на преставници на седмата сила е најдобра потврда за постигнатиот успех. Ќе се обидеме во Полска да бидеме на посакуваното ниво. На турнирот се најдобрите млади селекции во Европа. Сите фудбалери се подготвени, здрави и подготвени да одговорат на предизвикот. Концепцијата на игра и пристапот нема да го менуваме. Се работи за силни репрезентации со одлични индивидуални квалитети. Ние ќе играме со истата желба како во квалификациите. Овие момци не смее никој да ги потцени, бидејќи имаат и фудбалски и пред се човечки квалитети, вели селекторот Милевски. Првиот натпревар на ЕП ...
| | веќе видена | слични

Во фудбалот и во спортот често подобриот не победува, а тоа непишано правило го почувствуваа младите репрезентативци на Македонија во својот прв дуел на Европското првенство (ЕП) за фудбалери до 21 година во Полска, во саботата. Македонија загуби убедливо со 0-5 од Шпанија, но овој резултатски дебакл останува несфатен од актерите од македонскиот табор, од шпанскиот, од странските коментатори, а и од дел од светската фудбалска јавност.Селекторот на Македонија, Благоја Милевски, по мечот истакна дека е задоволен од играта на своите избраници, дека е горд на нив, а и кој не би бил кога Македонија одигра навистина добро и во ниту еден момент не се повлече пред големиот противник, кој во своите редови има играчи што се стандардни во силните европски првенства, предводени од Марко Асенсио од Реал Мадрид, кој постигна три гола. Според повеќе обложувачници Шпанија е прв фаворит на турнирот.И селекторот на Шпанија, Алберт Селадес, ја пофали Македонија, која повеќе од двојно напаѓала од Шпанија, оти во ударите кон ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Македонската фудбалска репрезентација вечерва беше поразена од фаворитот Шпанија во првиот натпревар на Европското првенство за играчи до 21 година кое што се одржува во Полска. Македонија загуби со убедливи 5-0 од селекцијата на Шпанија која е главен фаворит на Европското првенство. Резултатот го отвори Саул Њигез во 10. минута. Резултатот го зголеми фудбалерот на Реал Мадрид, Асенсио во 16. минута, додека конечниот резултат од првото полувреме го постави Деулофеу со гол од пенал во 35. минута. Во вториот дел Асенсио го комплетираше својот хет-трик со головите во 54. и 72. минута. Следниот натпревар Македонија го игра во вторник против репрезентацијата на Србија, која што денеска исто така беше поразена од Португалија со 2-0.
| | веќе видена | слични

Давид Бабунски беше најблиску до можноста да го постигне првиот погодок за Македонија на едно големо натпреварување. Капитенот на младинската репрезентација ја погоди пречката во дуелот против Шпанија и малку фалеше да се затресе мрежата на големиот ривал. Шпанија ја покажа моќта и од шест удари во рамките на нашиот гол, даде пет погодоци. И покрај високиот пораз, Бабунски како вистински капитен упати порака до сите. „Главата горе! Се е школа. Многу позитивни работи за кои треба да сме горди и на кои треба да се надградуваме. Идеме сите заедно на следниот натпревар!“, напиша Бабунски на социјалните мрежи. Македонија следниот меч го игра во вторник против Србија, а во третото коло противник ќе ни биде Португалија.
| | веќе видена | слични

Од Гдиња, Зоран Поповски Младите репрезентативци нема да се предадат, тие се големи борци, иако стартниот пораз на Европското првенство во Полска е тежок и боли. Шпанија славеше со 5:0, но избраниците на Благоја Милевски така го почнаа и квалификацискиот циклус, со пораз од Исланд. Потоа се испиша една од најубавите приказни на македонскиот спорт воопшто. Во јуни, како и сега, но пред две години, Исланд не декласира со 3:0 во Рејкјавик, во првото коло од квалификациите. И тогаш речиси никој не веруваше дека Македонија може да биде прва во конкуренција уште и на моќната Франција, Украина, Шкотска и Северна Ирска. Овие момци дефинитивно се градени од цврст материјал и знаат како да се издигнат од работ на бездната. И сега навидум се во безизлезна ситуација, на турнир на кој нема многу шанси за поправни испити. Сигурни се уште два, Србија и Португалија. Бабунски, Николов, Барди, Радески и сите останати што се овде во Полска имаат малку време да направат пресврт. За два дена не чека ранетата Србија, а на 23. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонската репрезентација вечерва загуби со 5:0 од Шпанија на првиот натпревар на Европското првенство за фудбалери до 21 година во Полска. Избраниците на селекторот Благоја Милевски одиграа добар натпревар, посебно во првото полувреме, но недостасуваше спортска среќа да се радуваат барем на еден погодок. Македонија по еден час игра имаше повеќе удари кон голот на Шпанија, повеќе корнери и двојно повеќе напади. Но, на крајот Шпанија победи со висок резултат. Mакедонија прва се закани кон голот на Шпанија. Головите за фаворитот ги постигнаа Саул Нигез, Марко Асенио (три) и Жерард Делофеу. На првиот дуел од Б-групата, Португалија ја совлада Србија со 2:0.
| | веќе видена | слични
3 копии

Младинската фудбалска репрезентација на Македонија го отвори Европското првенство (ЕП) во Полска со пораз, откако со 0-5 (0-3) загуби од еден од фаворитите за трофејот, селекцијата на Шпанија, која одигра фантастичен натпревар. Високиот пораз не ги отсликува настаните на теренот, затоа што нашите фудбалери се бореа и воедно имаа доста сериозни шанси да постигнат гол во мрежата на противникот. Барди, Радески, Бабунски немаа среќа да ја затресат шпанската мрежа и да дојдат до прв гол за Македонија на Евроспките првенства, а на спротивната страна ударна игла на Шпанците беа расположените Саул и Асенсио кои правеа чуда и ја водеа „фуријата“ до убедлив триумф. Македонија тргна добро во натпреварот и во воведните десет минути играше високо на половината на противникот. Нашите фудбалери претежно кружеа околу голот и бараа шанса да ја затресат мрежата на Аризабалага, но сепак, тешко успеваа да дојдат до сериозна прилика. Имавме неколку удари од далечина на Ангелов, Бабунски и Велковски кои завршија над голот, а ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Македонската фудбалска репрезентација вечер од 20 часот и 45 минути во Гдиња против Шпанија ќе го има својот прв настап на Европското првенство во Полска за играчи до 21 година. Селекторот Благоја Милевски очекува неговите избраници да одиграат борбено и максимално ангажирано против фаворитот. - Ние сме меѓу дванаесетте најдобри селекции во Европа и имаме право да бидеме горди на тоа. На ова Европско првенство ќе се обидеме да уживаме во натпреварите. Немаме притисок, но ќе се однесуваме одговорно и посветено. Фудбалерите се добро подготвени и сугурен сум дека ќе го дадат најдоброто од себе, изјави македонскиот селектор. Овој натпревар е во рамките на 1.коло Б-група, воедно прв за македонска репрезентација на едно Европско фудбаско првентсво. Претходно, од 18 часот во оваа група својот дуел ќе го имаат репрезентациите на Португалија и Србија. Во текот на вчерашниот ден се одиграа мечевите од 1.коло во А-групата: Шведска –Англија 0:0 и Полска – Словачка 1:2.
| | веќе видена | слични

Дебито на големата фудбалска сцена помина болно за Македонија. Загубивме од Шпанија со убедливи 0-5 во првото коло од Европското првенство за играчи до 21 година. Момците на Благоја Милевски со ништо не заслужија да загубат со олкава разлика од првиот фаворит на првенството, арно ама Шпанците уште рано ја начнаа нашата мрежа. Саул Нигес во 10. минута со ножички го остави голманот Алексовски немоќен, а тој повторно беше само гледач и во 16. минута. Тогаш Асенсио првпат го презентираше својот репертоар со велемајсторски гол од преку 30 метри. До полувремето Шпанците добија и пенал, заслужен, а Делофеу го претвори во гол за убедливи 3-0. Во меѓувреме нашите момци не паднаа во ритамот, напротив, имаа повеќе од играта, повеќе се обидуваа и шутираа, но шансите на Ангелов, на Радески, на Барди завршуваа или покрај гол или во рацете на Аризабалага. Од првата минута во второто полувреме Милевски ги внесе во игра Елмас и Ѓорѓев, на место Ангелов и Маркоски, а шансите продолжија. Највпечатлива меѓу нив беше онаа на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонската млада репрезентација со висок пораз од 5:0 против Шпанија, дебитираше на Европското првенство во Полска. Македонија покажа желба да се надигрува со „црвената фурија“, но тоа на крајот резултираше со пет гола во мрежата на нашаиот голман Игор Алексовски. Ѕвездата на Реал Мадрид, Асенсио  даде три погодоци. Еден погодок имаше и Саул, кој го отвори резултатот во 10 минута. Играчот на Атлетико Мадрид, со „ножички“ ја затресе мрежата на Македонија. Во листата на стрелци се запиша и Делафеу, кој беше прецизен од пенал, пред крајот на првиот дел. И порај високиот пораз, нашите репрезентативци покажаа дека знаат да играат фудбал, чесно напаѓаа, но немаа среќа да дадат барем почесен погодок. Најдобрата шанса за историски погодок ја имаше капитенот Давид Бабунски, кој со волеј удар ја погоди пречката во вториот дел.Според статистиката, Шпанија го имаше поседнот на топката со 59 отсто, наспроти 41 на Македонија. Податок дека Македонија напаѓаше се и седумте изведени корнери, наспроти четири удари од аголот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Тамара ја сподели фото-приказната за создавањето на фантастичниот, смарагдно зелен фустан кој го носеше на евровизиската сцена. Дело на Александар Ношпал, за ...
сите 417 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп му се заканил на Иран со уништување ако ги нападне американските интереси. Ако Иран сака да се бори, тоа и официјално ќе ...
сите 186 | | | веќе видена

Сите политички субјекти, и од власта, и од опозицијата, да го насочат своето делување во интерес на остварувањето на стратешките цели на Република Северна ...
сите 246 | | | веќе видена

По оваа смена на Кикл , сите министри од коалициската партија си поднесоа оставки. ,,Во договор со претседателот на државата , му предложив на претседателот да ...
сите 155 | | | веќе видена

Нешнл интерест Реализмот значи разбирање за различните интереси и црвени линии на државите. Неможноста ова да се оствари може да доведе до повторување на ...
сите 73 | | | веќе видена

Претставничката на Македонија на годинешниот евросонг Тамара Тодевска, која настапи со песната „Proud“ по враќањето нашата земја го даде и првото интервју за ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Младите фудбалери заминаа на ЕП во Полска

Од:
До кого (е-маил):
Порака: