Фудбал: Хадерсфилд е нов член на Премиер лигата

Лондон – Екипата на Хадерсфилд успеа да се пласира во Премиер лигата откако во баражот по изведување на пенали го победи Ридинг со 4:3 (0:0) Хадерсфилд во елитното натпреварување на Англија ќе игра по пауза од 45 години. Оваа екипа ќе биде вкупно 49.та што ќе игра во Премиер лигата, а има и три титули шампион на Англија од 1924 до 1926 година. Со пласманот во Премиер лигата Хадерсфилд ќе заработи 220 милиони долари од наградниот фонд и од ТВ правта. Хадерсфилд го освои петтото место во Чемпионшип дивизијата, додека Ридинг беше третопласиран. Во полуфиналето Хадерсфилд го елиминираше тимот на Шефилд Вендсдеј. И двата противника тимот на Хадерсфилд ги доби по изведување на пенали. - Можеме да им дадеме надеж на многумина. Малите клубови можат да продолжат да веруваат дека ќе го постигнат невозможното, изјави претседателот на клубот Дин Хојл.
| | веќе видена | слични

Следната сезона во Премиер лигата ќе се намали бројот на симулирања, откако и официјално е донесено одлука фудбалерите кои ќе глумат дополнително да добиваат санкции. Во сезоната која заврши, очигледни беа симулирањата од страна на Рашфорд, Сане и Кејн, кои заработија пенал кој предходно добро го одглумија, иако врз нив немаше никаков контакт. Веднаш по крајот на колото во Премиер лигата, комисија составена од три членови во понеделник ќе одлучува за суспендирање на играчите кои глумеле и според најавите, воопшто нема да имаат толеранција кон било кој играч. Овој систем веќе се користи во Шкотска и истиот се покажа како многу добар. Поради тоа од ФА одлучија истиот да го прифатат и во Англија.
| | веќе видена | слични

Познато е дека англиските клубови имаат ненормално високи примања секоја сезона, но според најновите поделби, ова веќе е премногу. Верувале или не, последнопласираната екипа во Премиер лигата заработила повеќе во сезоната од шампионот на Серија А, Бундеслигата и Лига 1! Според последните податоци, Сандерленд инкасирал нешто повеќе од 100.000.000 евра иако испадна од Премиер лигата. Неверојатно, но тоа се повеќе пари од она што го добија шампионските тимови на Баерн Минхен, Јувентус и Монако. Токму тој податок на најдобар начин опишува дека тешко било која друга лига ќе може да биде над Премиер лигата. Вкупната сума за сите 20 екипи кои оваа сезона беа дел од Премиер лигата беше 2,4 милијарди фунти. Шампионот Англија Челзи доби 150,8 милиони фунти од Премиерлигата во првата сезона, во кој е во сила распределбата на средствата од новиот голем договор за ТВ права. Она што е исто така интересно околу Сандерленд кој заврши на последно место и испадна, е дека клубот доби 93,471 милиони фунти, а сето тоа не би било ...
| | веќе видена | слични

Фудбалските клубови од англиската Премиер лига остварија рекордна заработувачка во сезоната која заврши инкасирајќи точно 2 милијарди и 398 милиони фунти. Секој клуб во Премиер лигата без разлика на пласманот на табелата добива по 39 милиони фунти од ТВ правата, а потоа средствата се распределуваат по пласманот на табелата. Екипата на Челси која ја освои шампионската титула заработи 151 милиони фунти, додека Тотенхем инкасираше 145 милиони фунти. Манчестер Сити и Ливерпул иако завршија позади Тотенхем на табелата заработија по некој милион повеќе. Со заработка од речиси 100 милиони фунти можат да се пофалат Сандерленд, Мидлзброу и Хул иако отпаднаа од англиската фудбалска елита. После овие суми станува јасно зошто токму англиските клубови го имаат главниот збор, односно трошат најмногу на трансфер пазарот.
| | веќе видена | слични

Од штотуку завршената 2016/17 сезона во Премиер лигата почна да важи новиот договор за продажба на ТВ-правата, вреден 2,4 милијарди фунти годишно, па и наградите за клубовите се драстично зголемени. Шампионот Челси доби 150,8 милиони фунти од Премиер лигата, а последнопласираниот Сандерленд доби 93,47 милиони фунти, повеќе од колку што доби лани шампионот Лестер (93,21 милиони фунти). Сумата е збир на парите од ТВ-права и парична награда за пласманот.
| | веќе видена | слични

Фудбалскиот клуб на Хадерсфил по цели 45 години пауза, повторно ќе игра во најелитното натпреварување на Островот, Премиер лигата. Во плејофот за пласман во Премиер го совлдаа Ридин по пенали со 4-3. Финалето во плејофот на Чемпионшип за прв пат во историјата по 120 минути игра заврши без постигнати погодоци 0-0. Хадерсфилд на пенали го совлада Ридинг и се пласираше во елитното натпреварување на Премиер лигата за прв пат по 45 години. Победата вредна 230 милиони евра од наградниот фонд и телевизиските права во Премиер им ја донесе Кристофер Шиндлер. Хадерсфилд е 49-тиот клуб ќе се натпреварува во Премиер лигата, која е основана во 1992-та година. Тренерот Дејвид Вагнер го презеде кормилото на овој клуб во 2015-та година, кога премина од редовите на Борусија Дортмунд, каде беше тренер на резервниот тим и соработуваше со Јирген Клоп. Со мал буџет, поранешниот репрезентативец на САД донесе играчи на позајмица од Германија, а оваа сезона со Хадерсфилд заврши на петтото место, две подолу зад Ридинг, екипа која ...
| | веќе видена | слични

Плејоф-натпреварот во англискиот Чемпионшип, Хадерсфилд - Рединг (се играше вчера попладне на стадионот „Вембли“ во Лондон) за пласман во Премиер-лигата се смета за еден од финансиски највредните во поновата фудбалска историја. Победникот во тој меч ќе заработи околу 200 милиони евра, сума што може да порасне и до 350 милиони евра ако клубот опстане во првата сезона во Премиер-лигата (колку за споредба, европскиот првак вообичаено заработува 80-ина милиони евра). Во минатите 10 сезони, 18 од 30-те нови премиерлигаши, или 60 отсто, успеале да се спасат од испаѓање во првата сезона во елитното друштво.Ако Хадерсфилд или Рединг испадне уште во првата сезона од Премиер-лига ќе добие компензација од околу 110 милиони евра, главно од парите добиени од ТВ-правата, плус по 90 милиони евра во наредните две сезони. Њукасл, кој по само една сезона се врати во Премиер-лигата, според рамномерната распределба, ќе добие надомест од 70 милиони евра. Во случај Њукасл повторно да испадне, ќе добие парична компензација од ...
| | веќе видена | слични

Екипата на Хадерсфилд следната сезона ќе биде дел од најквалитетната англиска фудбалска конкуренција односно Премиер лигата. Хадерсфилд во Премиер лигата се враќа по пауза од 45 години, откако во баражот по изведување на пенали го победи Ридинг со 4:3 (0:0) Инако Хадерсфилд беше петто пласиран во Чемпионшип дивизијата, додека Ридинг заврши како трет. Оваа екипа ќе биде вкупно 49.та што ќе игра во Премиер лигата, а има и три титули шампион на Англија од 1924 до 1926 година.
| | веќе видена | слични

Останато

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец. Утринската температура ќе се движи од минус ...
сите 219 | | | веќе видена

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 263 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 274 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 123 | | | веќе видена

Српскиот фолк-пејач Шабан Шаулиќ ќе биде погребан во Алејата на заслужни граѓани во Белград. Пејачот ќе почива покрај актерот Небојша Глоговац, кој почина во ...
сите 207 | | | веќе видена

Денеска завршува конкурсот на СДСМ за пријавување на кандидати за претседател на државата, но останува да се види колку тоа ќе има влијание на конечниот избор, ...
сите 179 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 106 | | | веќе видена

Против петмина осомничени за „крвавиот четврток“, Основното јавно обвинителство поведе истражна постапка, а меѓу нив е и поранешниот премиер, Никола Груевски. ...
сите 113 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фудбал: Хадерсфилд е нов член на Премиер лигата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: