Напад со молотов коктел врз турскиот конзулат во Солун


14 копии

Напад со молотов коктел беше извршен изутрината врз турскиот Конзулат во Солун, јави турската теелвизија „Си-Ен-Ен-Турк“. Нападот бил извршен од страна на маскирани лица, кои фрлале шишиња со запалива течност врз полицијата во Конзулатот. Никој не е повредени. Не е наведено што е мотивот за нападот.
| | веќе видена | слични

Сања Ристовска, наша известувачка од Солун Со македонската „Сербез Донка“ на свеченото отворање и композиции од неколку мјузикли во официјалниот дел, битолскиот камерен хор „Мелодиум“ ја претстави Македонија на 7-от Меѓународен фестивал на хорски мјузикли што изминатиот викенд се одржа во Солун. Членовите на хорот се задоволни, како од настапот, така и од организацијата, но и од тоа како ги прими публиката. Диригентката Марина Коруновска, има позитивните впечатоци од настапот.- Презадоволни сме, организаторите прекрасно нѐ прифатија, на отворањето ја пеевме македонската композиција „Сербез Донка“ во а капела, која беше многу убаво прифатена од целокупната публика - вели Коруновска. Исто толку добро, публиката реагираше и на настапот на „Мелодиум“ во официјалниот дел од фестивалот. Присутните во преполната сала на солунскиот универзитет „Аристотел“, уживаа во настапот на македонскиот хор, кој се претстави со пет композиции меѓу кои две од мјузиклите „Чикаго“ и „Мама миа“. Секое учество на уметници од ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Со изведба на песни од светски познати мјузикли, во Солун настапи македонскиот хор „Мелодиум“. Хорот се претстави во рамки на Светскиот фестивал за мјузикли, кој веќе седма година се одржува во Солун со учество на хорови од цела Европа. „Мелодиум“ под диригентската палка на Марина Коруновска настапи со пет познати нумери од познатите мјузикли „Чикаго“, „Мама миа“, „Кралот Лав“, „Сестри во акција“ и „Фантомот од операта“. Македонските хористи успеаа да направат забавно шоу за бројната публика во преполната сала за концерти на Универзитетот „Аристотел“. Учеството на хорот на фестивалот беше на покана и иницијатива на македонскиот конзулат во Солун и конзулката Маја Апостолова. Ова е трета година како Македонија со свои хорови учествува на овој фестивал на иницијатива на македонскиот конзулат. Хорот имаше можност да настапи и со македонска традиционална музика на официјалното отворање на фестивалот во просторот на Римската агора во центарот на градот, при што многумина во публиката мафтаа со македонски ...
| | веќе видена | слични

Маскирани напаѓачи фрлиле молотови коктели врз турскиот конзулат во Солун, информираат турските медиуми. Молотовите коктели биле фрлени врз полицијата која е ангажирана за обезбедување на конзулатот. Во нападот нема повредени, а не се познати ниту мотивите за инцидентот. Во тек е исрага за пронаоѓање на напаѓачите и причините.
| | веќе видена | слични

Турскиот конзулат во Солун бил нападнат денеска со молотови коктели од мала група, пишува веснникот Хуриет, повикувајќи се на Агенцијата Доган. Маскираната група фрлила два молотови коктели кон полицајците кои ја обезбедувале зградата на конзулатот во 5:30 часот наутро. Само едниот од молотовите коктели експлодирал. Нема повредени или материјална штета. Полицијата пред конзулатот и друг пат била цел на напади.
| | веќе видена | слични

Презадоволни сме, организаторите прекрасно не прифатија, на отворањето пеевме македонска Сербез Донка композиција а капела која беше многу убаво прифатена од целокупната публика имаше присуство на хоровите од Швајцарија, Бугарија, Кипар, Србија, Грција, Турција така да се претставивме многу добро и бевме прифатени прекрасно - Марина Коруновска  -  диригент на хорот Мелодиум. Претпоставувам со самото тоа што кажавте дека бевте добро прифатени дека и овој пат политиката остана надвор. -Културата ни е она нешто со кое што треба да се гордееме и тоа е единствениот начин да покажеме што сме и кои сме. Освен на свеченото отворањето битолскиот камерен хор на фестивалот во Солун настапи со своја програма, со 5 композиции, меѓу кои и делови од мјузиклите Чикаго и Мама Миа. Ова е нивни втор настап во Грција, а се надеваат дека соработката и настапите кај јужниот сосед ќе продолжат и во иднина. Ова ни е втор пат и еве веќе разговараме со конзулката да имаме и други настапи и со детскиот хор Ѕвончиња. Словенскиот хор ...
| | веќе видена | слични

Останато

Американските пилоти имале час до два за едукација за летање со новиот боинг 737 мах 8 , кој во последната половина година учествуваше во две авионски несреќи. ...
сите 196 | | | веќе видена

Ние немаме историја на Северна Македонија, порача кандидатот за претседател на државата Гордана Силјановска – Давкова во вечерашното гостување на емисијата ...
сите 164 | | | веќе видена

Началникот на полицијата во Нов Зеланд, Мајк Буш изјави денеска дека напаѓачот од Красјтчрч имал намера да изврши уште еден напад. Според полицијата, Тарант ...
сите 222 | | | веќе видена

Силјановска исто како и Иванов, брани криминалци, не осудува насилство, постапува исклучиво по партиските директиви на Мицкоски, промовира политики проитв ...
сите 145 | | | веќе видена

Граѓаните кои купиле станови во зградите на земјиштето помеѓу Илинденска и кејот на Вардар, во скопски Карпош, каде претходно се наоѓаше ресторанот „Имес“, ...
сите 179 | | | веќе видена

Како што најавија од опозицискиот Сојуз за Србија (СзС) денеска пред зградата на општина Гроцка, во близина на Белград, се одржа протест со цел разрешување од ...
сите 212 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател на државата, Стево Пендаровски, денеска се сретна со граѓаните на главниот град, Скопје. На средбите со граѓаните низ ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Напад со молотов коктел врз турскиот конзулат во Солун

Од:
До кого (е-маил):
Порака: