Монодрами од Холандија, Полска и Израел на фестивалот во Битола


4 копии

Битола - Натпреварувачкиот дел на Интернационалниот фестивал на монодрама „Битола 2017" продолжува со три нови монодрамски проекти на актери од Холандија, Полска и Израел. Фестивалската вечер ќе ја отвори актерката Фунда Мујде од театарот во Амстердам, која ќе ја изведе монодрамата „Количка" во режија на Вими Вилхелм и Челил Токсуз. - Десет години сум во инвалидска количка. Бев параглајдерист, а по сообраќајната несреќа не можев да се помирам дека не можам ништо да работам ниту во домашната кујна. Но, го открив рачниот велосипед и почнав да патувам. Патував насекаде, дури од Амстердам до Истанбул уживајќи во природните реткости и убавини. Монодрамата "Количка" всушност е дел од тие сведоштва искажани на комичен начин. Во претставата пренесувам многу автобиографски податоци поврзни со мојата борба против депресијата, но и емиграцијата со која се соочуваат многу луѓе, истакна актерката Мујде во пресрет на вечерашниот фестивалски настап. Пред битолската публика вечер ќе настапат и актерката Виолета Комар од ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Mонодрамата „Одисеј“, во изведба на германскиот актер Вили Шлутер, е добитник на наградата „Гран при“ највисокото признание на Интернационалниот фестивал на монодрама што синоќа заврши во Битола. По петте фестивалски денови на 19-тото издание на Интернационалниот фестивал на монодрама „Битола 2017“, кој го организираше НУ Центар за култура-Битола, а покровител и годинава беше Министерството за култура, меѓународното стручно жири предводено од турскиот режисер и драматург Емре Ердем, одлучи гран при наградата да отиде во рацете на Вили Шлутер, за претставата „Одисеј“. Шлутер беше воодушевен од наградата по што на сцената истакна дека за него таа претставува особена гордост. Годинава наградата од публиката отиде ов Полска, кај актерката Виолета Комар, за монодрамата „Дива“,на Магдалена Гауер во режија на Станислав Мјеџиевски. За разлика од изминатите години, кога во чест на наградените се одигруваше одредена театарска претстава, оваа година организаторот, на задоволство на публиката ,на крајот од 19 тиот ...
| | веќе видена | слични

На 19. издание на фестивалот на монодрамата беше доделена награда од публиката, а таа годинава и припадна на актерката Виолета Комар од театарот Рондо во Слупск-Полска. Публиката во Битола ја награди Комар за монодрамата „Дива" на Магдалена Гауер во режија на Станислав МјеџиевскиМонодрамата „Одисеј" во изведба на германскиот актер Вили Шлутер е добитник на наградата „Гран при" - највисокото признание на Интернационалниот фестивал на монодрама што синоќа заврши во Битола.Меѓународното стручно жири предводено од турскиот драматург и режисер Емре Ердем одлучи да го награди Шлутер, актер во театарот во Хановер, Германија кој го изведе текстот на Лим Норевиг – „Одисеј".Според востановената традиција, и на 19. издание на фестивалот на монодрамата беше доделена награда од публиката, а таа годинава и припадна на актерката Виолета Комар од театарот Рондо во Слупск-Полска. Публиката во Битола ја награди Комар за монодрамата „Дива" на Магдалена Гауер во режија на Станислав Мјеџиевски.Интернационалниот фестивал на ...
| | веќе видена | слични

Со претставата „Брачна игра“ од Едвард Олби, во режија на Тони Михајловски, со Игор Џамбазов и Весна Петрушевска, инаку ревијална претстава што не е во конкуренција за наградите, во салата на преполнетиот театар свечено беше отворен 19-от Интернационален фестивал на монодрама во Битола. Претставата предизвика одушевување кај битолската публика, која ја исполни салата до последното место. Како ретко кога во Битола, која важи за град на театарот, за оваа претстава се бараше билет повеќе. Многубројната публика ги инспирира познатите актери Игор Џамбазов и Весна Петрушевска, кои со својата игра беа наградени со громогласен аплауз. Тие до солзи ја насмеаја битолската публика, која десетина минути аплаудираше по спуштањето на завесата.Во рамките на натпреварувачката програма на фестивалот настапи актерката Фунда Мујде од театарот во Амстердам, со изведбата на монодрамата „Количка“, во режија на Вими Вилхелм и Челил Токсуз. Таа остави силен впечаток кај битолската публика. Мујде десет години е во инвалидска ...
| | веќе видена | слични
3 копии

19-тиот по ред, Интернационален фестивал на монодрама во Битола, завршува вечерва со Концертот на театарска музика на композиторот Горан Трајковски, насловен „На светов убавина“. На фестивалот, кој е од натпреварувачки карактер, учество зедоа монодрами од повеќе земји меѓу кои: Германија, Естонија, Хрватска, Полска, Холандија, Русија, Словенија, Израел и Македонија. Наградата Гран-при вечерва ќе ја додели интернационалното жири во чиј состав се:актерот и професор Атила Клинче, театрологот Нина Мазур од Германија, актерката Паулет Смит од Холандија, Игор Џамбазов и претседателот на жирито, драматургот, професор и колумнист Емре Ердем од Турција. Селектор на фестивалот е актерот Петар Мирчевски. Организатор на фестивалот е Центар за култура Битола. И оваа година, Министерството за култура го поддржа Фестивалот на монодрама Битола.
| | веќе видена | слични
4 копии

Со монодрамата „Ирена или немам повеќе“ во изведба на актерката Мирел Кнез од словенечкиот театарски институт – Љубљана, Последниот, вечерва ќе се означи последниот натпреварувачки ден на интернационалниот фестивал на монодрама „Битола 2017“. Во 20 часот ќе настапи германскиот актер Вили Шлутер, кој ќе ја изведе монодрамата „Одисеј“ од Лим Норевиг. Изведбата на монодрамски остварувања во конкуренција завршува во 23 часот кога ќе настапи битолчанецот Александар Димитровски, актер во драмското студио „Солза и смеа“. Интернационалнит фестивал на монодрама „Битола 2017“ завршува утревечер со доделување на наградата „Гран при“ и награда од публиката, а во чест на наградените ќе биде приреден концерт на театарска музика под наслов „На светов убавина“ на композиторот Горан Трајкоски.
| | веќе видена | слични
4 копии

Изведбата на монодрамски остварувања во конкуренција завршува во 23 часот кога ќе настапи битолчанецот Александар Димитровски, актер во драмското студио „Солза и смеа". Последниот натпреварувачки ден на интернационалниот фестивал на монодрама „Битола 2017" ќе почне со монодрамата „Ирена или неможам повеќе" во изведба на актерката Мирел Кнез од словенечкиот театарски институт-Љубљана, а во 20 часот ќе настапи германскиот актер Вили Шлутер кој ќе ја изведе монодрамата „Одисеј" од Лим Норевиг. Изведбата на монодрамски остварувања во конкуренција завршува во 23 часот кога ќе настапи битолчанецот Александар Димитровски, актер во драмското студио „Солза и смеа". - Лолита е претстава која ме натера да го откријам талентот во себе и желбата да бидам актер. Лолита е претстава која тешко се игра во тежок жанр како што е монодрамата, но јас сум подготвен тоа да го издржам. Делото на Владимир Набоков го режирав и е заедничка продукција на Драмското студио „Солза и смеа", НУ Центар за култура и НУ Народен театар-Битола, ...
| | веќе видена | слични

На последниот натпреварувачки ден на интернационалниот фестивал на монодрама „Битола 2017“ ќе бидат изведени монодрамите „Ирена или неможам повеќе“, „Одисеј“ и „Лолита“... Монодрамата „Ирена или неможам повеќе“ е во изведба на актерката Мирел Кнез од словенечкиот театарски институт-Љубљана, а во 20 часот ќе настапи германскиот актер Вили Шлутер кој ќе ја изведе монодрамата „Одисеј“ од Лим Норевиг. Изведбата на монодрамски остварувања во конкуренција завршува во 23 часот кога ќе настапи битолчанецот Александар Димитровски, актер во драмското студио „Солза и смеа“ со претставата „Лолита“ . – „Лолита“ е претстава која ме натера да го откријам талентот во себе и желбата да бидам актер. Лолита е претстава која тешко се игра во тежок жанр како што е монодрамата, но јас сум подготвен тоа да го издржам. Делото на Владимир Набоков го режирав и е заедничка продукција на Драмското студио „Солза и смеа“, НУ Центар за култура и НУ Народен театар-Битола, истакна актерот Димитровски пред вечерашниот фестивалски настап. ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Фестивалската вечер ќе ја отвори актерката Фунда Мујде од театарот во Амстердам, која ќе ја изведе монодрамата „Количка“ во режија на Вими Вилхелм и Челил Токсуз. Натпреварувачкиот дел на Интернационалниот фестивал на монодрама „Битола 2017“ продолжува со три нови монодрамски проекти на актери од Холандија, Полска и Израел. Фестивалската вечер ќе ја отвори актерката Фунда Мујде од театарот во Амстердам, која ќе ја изведе монодрамата „Количка“ во режија на Вими Вилхелм и Челил Токсуз. - Десет години сум во инвалидска количка. Бев параглајдерист, а по сообраќајната несреќа не можев да се помирам дека не можам ништо да работам ниту во домашната кујна. Но, го открив рачниот велосипед и почнав да патувам. Патував насекаде, дури од Амстердам до Истанбул уживајќи во природните реткости и убавини. Монодрамата „Количка“ всушност е дел од тие сведоштва искажани на комичен начин. Во претставата пренесувам многу автобиографски податоци поврзни со мојата борба против депресијата, но и емиграцијата со која се соочуваат ...
| | веќе видена | слични

Останато

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 307 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 238 | | | веќе видена

За да се најде и усогласи консензуален кандидат, лидерот на СДСМ Зоран Заев завчера и вчера имаше одделни разговори со лидерите на три партии на Албанците – ...
сите 225 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска, кандидатката за Претседател на Република Северна Македонија, на својот ФБ профил објави фотографија на која е со првиот ...
сите 152 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 245 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 208 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Монодрами од Холандија, Полска и Израел на фестивалот во Битола

Од:
До кого (е-маил):
Порака: