Одбраната побара изземање на Судечкиот совет и за случајот „Тенк“


2 копии

Во Кривичниот суд денеска требаше да почне рочишето за предметот на СЈО „Тенк“, но по барање на адвокатот на поранешниот премиер Никола Груевски за изземање на Судечкиот совет, судот даде еден час пауза. Барањето, како што образложија адвокатите, е поради тоа што специјалната обвинителка Катица Јанева дала изјава на национална телевизија дека има судии кои постапуваат по предмети на СЈО, а биле прислушувани. Адвокатот побара и изземање на претседателот и замениците претседатели на Кривичниот и Апелацискиот суд. На рочиштето, се појавија Груевски, Јанкулоска и Поповски, тројцата обвинети за набавката на луксузниот „Мерцедес“ од 600.000 евра.
| | веќе видена | слични
4 копии

Одбраната на обвинетите во предметот на СЈО „Траекторија“ на денешното рочиште побара изземање на судечкиот совет, на претседателот на Кривичен суд Иван Џолев и на судии од Апелацискиот суд. Адвокатот Еленко Миланов рече дека изземањето го бараат поради информации и изнесени од специјалната обвинителка Катица Јанева на една телевизија дека во снимените аудио материјали со кои располага СЈО има и судии и обвинители. Ова е истата причина поради која беа барани изземања и во други случаи на СЈО. Претседателот на судечкиот совет Горан Бошевски, кажа дека барањето за изземање на Џолев и на судии од Апелација е неосновани и затоа се отфрла. Барањето, пак, за изземање на членовите на судечкиот совет ќе биде доставено на одлучување до претседателот на Кривичен суд Иван Џолев. За вакво барање претседателот на Судот треба да донесе одлука најдоцна за три дена. Во „Траекторија“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс-министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески ...
| | веќе видена | слични

Адвокатите бараат изземање на судиите во „Траекторија“, како и на судиите Џолев Иван, Бајазит Бајазити, Лидија Димчевска и Сафет Кадриу, поради интервју на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева дадено на 26 март, во кое таа тврди дека има разговори меѓу судии кои, како што рече адвокатот Еленко Миланов, постапуваат по предмети на СЈО. По интервјуто на Катица Јанева, адвокатите се сомневаат во пристрасноста на судиите. Тие се сомневаат во политичката независност на судот. Груевски, Пешевски, Јанакиески и Георгиевски се обвинети дека во втората половина на 2012 година и во текот на 2013 година презеле повеќе дејствија со кои во постапката за избор на компанија за изградба на автопатите Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид ги искористиле и пречекориле своите овластувања. Тие пред Судот се изјаснија дека го разбрале обвинителниот акт и предлог, но оти не се чувствуваат за виновни.
| | веќе видена | слични
9 копии

На денешното рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Траекторија“ треба да бидат разгледани материјалните докази. Во овој предмет обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс-министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот директор на Агенцијата за државни патишта, Љупчо Георгиевски. Тие се обвинети дека во втората половина на 2012 година и во текот на 2013 година презеле повеќе дејствија со кои во постапката за избор на компанија за изградба на автопатите Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид ги искористиле и пречекориле своите овластувања. Груевски, Пешевски, Јанакиески и Георгиевски пред Судот се изјаснија дека го разбрале обвинителниот акт и предлог, но оти не се чувствуваат за виновни. Според СЈО со противправното дејствување на обвинетите кинеската компанија „Синохидро“ се стекнала со имотно-правна корист од 155.117.256 евра, а износот на штета претставува разлика меѓу износот на цена што како држава ја плаќаме на ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Денеска во Кривичниот суд треба да се одржи за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Титаник“, што се однесува на десетина дела поврзани со изборни нерегуларности. Во „Титаник“, што е прв случај обелоденет од СЈО, обвинети 21 лице, меѓу кои и поранешните функционери Никола Груевски, Мартин Протуѓер, Кирил Божиновски, Миле Јанакиески и Гордана Јанкулоска. Тие се осомничени од СЈО за злосторничко здружување, повреда на избирачкото право, повреда на слободата на определување на избирачите, поткуп при избори и гласање, уништување изборен материјал и злоупотреба на средства за финансирање изборна кампања во 2012 година. Предметот беше одложен на 12 април, откако одбраната побара Апелациониот суд да одлучува за изземање на судиите Огнен Ставрев и Осман Шабани, како и на претседателот и заменикот на Кривичниот суд и на двајца судии од Апелациониот суд од слујачот.
| | веќе видена | слични
8 копии

Во Кривичниот суд во Скопје предмалку почна и веднаш се прекина новото рочиште од предметот на СЈО „ТНТ“. Причина за новото одложување на расправата, според судијата Огнен Ставрев, е што се уште нема одлука за изземање на судиите, побарано од одбраната на обвинетите Никола Груевски, Миле Јанакиески и Тони Трајковски. Новото рочиште е закажано за 4 мај, во 11 часот. Одбраната на минатото рочиште побара изземање на судечкиот совет, претседателот на Кривичниот суд Иван Џолев и в.д. претседателот на Апелацискиот суд Лидија Димчевска. По барањата на одбраната одлучува Врховниот суд на РМ. Барањето, како што образложија адвокатите, е поради тоа што специјалната јавна обвинителка Катица Јанева дала изјава на национална телевизија дека има судии кои постапуваат по предмети на СЈО, а биле прислушувани. На денешниот претрес во судот беа присутни обвинетите Груевски, Јанакиески и Трајковски, како и оштетениот Фиат Цаноски. Случајот „ТНТ“ се однесува на уривањето на комплексот „Космос“ на бизнисменот и претседател на ...
| | веќе видена | слични

Адвокатите во случајот „Транспортер“ побараа изземање на Судечкиот совет, како и на претседателите на Кривичниот и на Апелацискиот суд. Како што појасни судијката, барањето пристигнало 15-тина минути пред отпочнување на главната расправа. Ова е четврто вакво барање кое го испорачуваат адвокатите во процесите против обвиненијата од Специјалното обвинителство. Досега се бараше изземање на судиите за предметите „Тенк“, „ТНТ“, и „Титаник“. Во случајот „Транспортер“ му се суди на поранешниот градоначалник на Битола, Владимир Талески кој е под сомнение дека заедно со уште 20 лица направиле злоупотреби со превоз на ученици.
| | веќе видена | слични
2 копии

Адвокатите за случајот „Транспортер“ побараа изземање на судечкиот совет, како и на претседателите на кривичниот и на Апелацискиот суд. Судот извести дека адвокатот Димитар Дангов 15 минути пред да почне рочиштето писмено поднел барање за изземање. Ова е четврти судски процес по обвинение на СЈО каде адвокатите на одбраната бараат изземање на судечкиот совет. Ова претходно беше побарано и на судиите за предметите „Тенк“, „ТНТ“,„Титаник“. Во случајот „Транспортер” првообвинет е поранешниот битолски градоначалник Владимир Талески на кој заедно со уште 20 лица им се суди за злоупотреба со ученички превоз.
| | веќе видена | слични

Новото рочиште е закажано за 4 мај, во 11 часот. Одбраната на минатото рочиште побара изземање на судечкиот совет, претседателот на Кривичниот суд Иван Џолев и в.д. претседателот на Апелацискиот суд Лидија Димчевска. По барањата на одбраната одлучува Врховниот суд на РМ. Барањето, како што образложија адвокатите, е поради тоа што специјалната јавна обвинителка Катица Јанева дала изјава на национална телевизија дека има судии кои постапуваат по предмети на СЈО, а биле прислушувани. На денешниот претрес во судот беа присутни обвинетите Груевски, Јанакиески и Трајковски, како и оштетениот Фиат Цаноски. Случајот „ТНТ“ се однесува на уривањето на комплексот „Космос“ на бизнисменот и претседател на Партијата за европска иднина (ПЕИ), Фијат Цаноски, во кој се обвинети поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот министер за траснпорт и врски Миле Јанакиески, поранешниот градоначалник на општина Гази Баба Тони Трајковски, градежна инспекторка од Гази Баба и тројца членови на општинската комисија за набавки. ...
| | веќе видена | слични

Основниот суд Скопје 1 сè уште не добил одлука од Врховниот суд за барањето за изземање на судиите во случајот „ТНТ", па поради оваа причина судењето се одложи за 4 мај. Одбраната на минатото рочиште побара изземање на судечкиот совет, претседателот на Основниот суд Скопје 1, Иван Џолев и в.д. претседателката на Апелацискиот суд Скопје, Лидија Димчевска. По барањата на одбраната одлучува Врховниот суд на РМ.Барањето, како што образложија адвокатите, е поради тоа што специјалната јавна обвинителка Катица Јанева дала изјава на национална телевизија дека има судии кои постапуваат по предмети на СЈО, а биле прислушувани.Случајот „ТНТ" се однесува на уривањето на комплексот „Космос" на бизнисменот и претседател на Партијата за европска иднина (ПЕИ), Фијат Цаноски, во кој се обвинети поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот министер за траснпорт и врски Миле Јанакиески, поранешниот градоначалник на општина Гази Баба Тони Трајковски, градежна инспекторка од Гази Баба и тројца членови на општинската комисија ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 163 | | | веќе видена

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека Зоран Заев продолжува со целосно редефинирање на Македонија. Велат дека откако ја избришал македонската историја, се откажа од ...
сите 223 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 97 | | | веќе видена

Народниот театар од Битола за претставата „Бакхи – краток преглед на распадот“ во режија на Игор Вук Торбица ги доби наградите за најдобра претстава и режија ...
сите 75 | | | веќе видена

Не сум херој. Тоа ми беше работа. Да не го направев тоа, ќе ми дадеа отказ. Како ќе најдев работа после тоа, рекол Олексиј Ананенко, еден од тројцата инженери ...
сите 77 | | | веќе видена

Американската војска објавила видео снимка на која, како што се тврди, се гледа како иранската Револуционерна гарда отстранува мина која не експлодирала на ...
сите 93 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Одбраната побара изземање на Судечкиот совет и за случајот „Тенк“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: