Организиран прием за одбојкарските двојки, учесници во Меѓународниот турнир во одбојка на песок

Скопје - Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, во Конференциската сала за состаноци на Кабинетот, денес приреди прием за дваесеттина странски и домашни учесници на Меѓународниот турнир во одбојка на песок „Скопје 2011“, во машка и во женска конкуренција, што од вчера, па се до недела /24.07.2011г./ ќе се одржува на одбојкарското игралиште во рамки на Градската плажа „Парк“ во Скопје. - Би сакал да ве поздравам и да го изразам своето задоволство што сте сите денеска тука, но и што ја прифативте поканата да бидете наши гости и да учествувате во вториот турнир во одбојка на песок, што годинава поради вашето присуство станува меѓународен. Ми претставува особена чест да ви пожелам убав престој во нашиот град и се надевам дека ќе имате што да видите во ова наше Скопје. Целта на секој градоначалник е да организира барем неколку големи спортски настани за подобро да ги анимира своите граѓани. За мене како градоначалник, овој турнир е голем спортски настан, што се надевам ќе се реализира секоја година, ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, приреди прием на дваесеттина странски и домашни учесници на Меѓународниот турнир во одбојка на песок „Скопје 2011“, што ќе заврши утре, а се одржува на одбојкарското игралиште на Градската плажа „Парк“. - Целта на секој градоначалник е да организира барем неколку големи спортски настани за подобро да ги анимира своите граѓани. За мене како градоначалник, овој турнир е голем спортски настан, што се надевам ќе се реализира секоја година – рече Трајановски. Минатата година на игралиштето на Градската плажа „Парк“, се одржа првиот турнир во одбојка на песок со национален карактер, а годинава овој турнир доби меѓународен предзнак. На турнирот „Скопје 2011“, настапуваат одбојкарски двојки од: Србија, Бугарија, Албанија, Словенија, Хрватска и од Холандија. Покровител на турнирот во одбојка на песок „Скопје 2011“ е градоначалникот Коце Трајановски, а турнирот е во организација на Град Скопје и на Одбојкарската федерација на Македонија. ГМВ
| | веќе видена | слични

Деновиве на одбојкарското игралиште на градската плажа "Парк" стартуваа првите четири натпревари кои воедно и го означија почетокот на "Меѓународниот турнир во одбојка на песок Скопје 2011" во машка и женска конкуренција. Турнирот, што е во организација на Град Скопје и Одбојкарска федерација на Македонија, официјално го отвори градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски. - Ги поздравувам гостите од балканските и европските држави, кои во наредните 4 дена ќе ги одмерат силите со македонските натпреварувачи, им се заблагодарувам што препознаа квалитетен турнир и одлични услови и им посакувам незаборавни спортски моменти во главниот град на Република Македонија. Посакувам фер-плеј борби во кои ќе победат најдобрите, посакувам незаборавно дружење и забава и се надевам дека идната година да се видиме повторно на ова место во уште поголем број, рече градоначалникот Трајановски. Минатата година на игралиштето на градската плажа "Парк" се одржа првиот турнир во одбојка на песок со национален карактер, а ...
| | веќе видена | слични

Скопскиот градоначалник Коце Трајановски денеска прими 20-тина странски и домашни учесници на Меѓународниот турнир во одбојка на песок „Скопје 2011“, што почна вчера, а ќе се одржува до недела на одбојкарското игралиште на Градската плажа „Парк“ во Скопје. - Целта на секој градоначалник е да организира барем неколку големи спортски настани за подобро да ги анимира своите граѓани. За мене како градоначалник, овој турнир е голем спортски настан, што се надевам ќе се реализира секоја година, а вие и идната година ќе бидете наши гости, истакна Трајановски. Тој потенцира дека Владата инвестира многу во спортот во Македонија. Се градат, како што рече, многу спортски сали, нови терени, се изгради националната арена „Филип Втори“, се инвестира во училишниот спорт и додаде оти резултатите ќе бидат видливи по четири-пет години. Претседателот на Одбојкарската федерација на Македонија, Петар Јовановски му се заблагодари на градоначалникот Трајановски за иницијативата да биде организиран еден ваков турнир. - Нашиот ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 348 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 78 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 467 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 264 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Организиран прием за одбојкарските двојки, учесници во Меѓународниот турнир во одбојка на песок

Од:
До кого (е-маил):
Порака: