Кривична пријава за напаѓачите на полицаецот пред Основен суд 1

Кривична пријава ќе добијат две лица од Струмица и едно од Скопје кое физички нападнаа полициски службеник, вчера пред Основниот суд 1 во Скопје, соопшти денеска МВР Додека полицајците го обезбедуваа протесниот собир кој се одржуваше поради приведувањето на Љубе Бошкоски, претседателот на Обединети за Македонија, лицата го удирале полицаецот со тупаници и клоци по телото, при што му нанеле телесни повреди. На полицаецот му била укажана лекарска помош во Градската општа болница во Скопје. Од МВР соопштија дека по документирање на случајот против сторителите ќе биде поднесена кривична пријава, за сторено кривично дело „напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста“. Лидерот на Обединети за Македонија, вчера попладне беше уапсен пред ресторанот Воденица, поради сомнение за незаконско финансирање на кампања и злоупотреба на службената должност, со оглед на тоа дека е лидер на политичката партија ОМ. Кај него беа пронајдени 100.000 евра и пиштол.
| | веќе видена | слични
2 копии

Жалбата за замена на притворот на лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски со куќен притвор е одбиена, потврдуваат од Основниот суд 1. Адвокатот на Бошкоски, Љубомир Михајловски – Џанго во вторникот попладне ја поднеле жалбата. Според партијата Обединети за Македонија жалбата биле неосновано одбиена. Судските власти, според партијата, сметале дека постои можност Бошкоски да побегне од државата и да го повтори делото. Бошкоски беше уапсен во понеделникот под сомнение за незаконско финансирање на кампањата и злоупотреба на службената положба, како претседател на партијата. Одреден му е триесетдневен притвор и моментално се наоѓа во истражниот затвор во Шутка.
| | веќе видена | слични

Процесот што се води против лидерот на ОМ, Љубе Бошкоски, кој во понеделникот беше уапсен во скопскиот ресторан „Воденица“, го следат низа нерегуларности, децидни се стручњаците. Тука, пред се, се мисли на кривичната пријава што е поднесена против него, за злоупотреба на службената должност и за нелегално финансирање на изборната кампања, како и на начинот на кој Бошкоски беше уапсен. Според активистката за човекови права, Мирјана Најчевска, истражните органи не можат да го товарат Бошковски за нелегално финансирање на изборната кампањата, се додека партиите не ги поднесат извештаите за вкупните приходи и расходи за време на изборите. - Врз основа на поднесениот финансиски извештај, може да се поведе постапка доколку се покаже дека извештајот не соодветствува на реалноста. Според Изборниот законик, постои рок во кој се поднесуваат извештаите што ги разгледува ревизија, а не полицијата или УЈП, и која го има последниот збор, односно може да предложи поведување прекршочна постапка или може да ги достави ...
| | веќе видена | слични

Одбраната на лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, се уште ги нема добиено доказите врз основа на кои тој се товари за злоупотреба на средства за финансирање на кампања и злоупотреба на службената положба. Адвокатот на Бошкоски, Љубомир Михајловски Џанго, очекува најдоцна денес судот да му ги претстави доказите предложени од страна на обвинителството. “Се уште ја чекаме и одлуката по однос на жалбата која ја поднесовме за укинување на мерката притвор“, изјави Михајловски. На Бошкоски му беше одредена мерка притвор во траење од 30 дена поради опасност од бегство, влијание врз истрагата и можност да го повтори делото. Иако од МВР се уште не откриваат кое било лицето што му ги предало 100-те илјади евра со кои Бошкоски беше фатен во понеделникот, потврдуват дека имаат доказен материјал на кој се гледа примопредавањето на кесата во која се наоѓале парите. “МВР ќе ја прошири истрагата доколку тоа од нас го побара истражниот судија. Засега во акцијата “Кампања“ кривична пријава има само против едно ...
| | веќе видена | слични

Ќе остане ли лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, во притворот во Шутка или ќе се брани од слобода, ќе се знае најдоцна до денес. Тоа ќе зависи од одлуката на истражниот судија од скопскиот Кривичен суд, Марјан Колишевски, кој треба да се изјасни по жалбата на одбраната на ексминистерот за полиција, кој побара укинување на притворот. Адвокатот на Бошкоски, Љубомир Михајловски, смета дека не се исполнети трите услови за одредување притворската мерка и затоа бара неговиот клиент да се брани од слобода. „Бошкоски нема да избега од државата бидејќи тука живее и има семејство. И покрај тоа што има двојно државјанство, како гаранција ги понудивме неговиот македонски и хрватски пасош. Нема да влијае врз сведоците бидејќи такви нема, а нема шанси да го повтори делото бидејќи изборите се веќе завршени“, потенцира Михајловски. Адвокатот не сака да прејудицира каква ќе биде одлуката на Судот, но потврдува дека се' уште немаат добиено покана за увид во доказниот материјал, што е обезбеден при апсењето на ...
| | веќе видена | слични

Бошковски со специјален третман во притворот. На прошетка смее само со полицајци.... Кој му ги предал парите на Бошковски не открива ниту министерката. Мистерија останува зошто нема пријава за лицето кое ги предало парите и зошто не се открива идентитетот на пријателите на Бошковски кои завршиле во стапицата на МВР. „Немаме инфромации повеке за ова“ - изјави Гордана Јанкуловска, министрка за внатрешни работи. Тоа што полицијата не остави ниту да се пребројат пратениците на новиот парламент и организираше акција неполн ден по изборите е вина на Бошкоски. Министерката тврди дека тајмингот за трансфер на парите го избрал лидерот на Обединети за Македонија – полицијата знаела и реагирала. Тоа што од приведувањето се направи парада и Бошковски од станица беше пренесен на паркингот кај Воденица како атракција за станарите на околните згради и љубопитните возачи, за да потпише записници, за МВР не е кршење на процедурата. “Нема поплаки за процедурата“ - тврди Гордана Јанкуловска Бошковски е во притвор. Неговиот ...
| | веќе видена | слични

Истражeн судија од Кривичниот суд по петчасовен распит му одреди 30-дневен притвор на лидерот на Обединети за Македонија и поранешен министер за внатрешни работи, Љубе Бошкоски. Опасност од бегство, влијание врз истрагата и можност да го повтори делото, се основите поради кои на Бошкоски му е одреден притвор. Тој е префрлен во истражниот затвор Шутка. Иако Бошкоски неколку часа, во присуство на својот бранител, беше задржан во Основниот суд, тој се бранел со молчење. Додека обвинителството не ги изнесе доказите со кои располага, како што информира неговиот бранител Љубомир Михајловски – Џанго, тие нема да се произнесат по делата кои му се ставаат на товар - злоупотреба на средства за финансирање на кампања и злоупотреба на службената положба. “На Бошкоски од страна на истражниот судија му беше прочитано барањето за спроведување на истрага, но не беа приложени никакви докази. Откако ќе ги добиеме ќе се произнесеме пред судот за обвиненијата кои му се ставаат на товар“, вели Михајловски. Адвокатот на ...
| | веќе видена | слични

Триесетдневен притвор му изрече истражниот судија од Основниот суд Скопје 1 на Љубе Бошкоски. Притворот му бил одреден поради можноста тој да биде недостапен на органите на прогонот поради двојното државјанство и евентуалното влијание врз сведоците и доказите во постапката Додека Бошкоски даваше изјава, пред истражниот суд го поддржуваа повеќе стотици негови симпатизери. Две лица нападнаа полицаец од полициската станица „Бит-пазар“ што беше во обезбедување на настанот. Тие го турнаа полицаецот на земја и неколку пати го удрија, по што интервенираше единицата за брзо распоредување. Поранешниот министер за внатрешни работи, а сега лидер на Обединети за Македонија, во понеделникот доцна вечер со силно полициско обезбедување беше пренесен од судот во истражниот затвор во Шутка. Адвокатот на Бошкоски Љубомир Михајловски најави жалба на одлуката за притвор. Според информации од МВР, акцијата против Бошкоски, насловена „Кампања“, се спроведувала меѓу април и јуни, кога биле применети посебни истражни мерки, му бил ...
| | веќе видена | слични

По неколкучасовен распит, истражен судија му одредил мерка притвор во траење од 30 дена на лидерот на партијата Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски. Вчеравечер, нецел час по полноќ, Бошкоски, кој е осомничен за кривични дела незаконско финансирање на предизборната кампања и злоупотреба на службената должност, под силно полициско обезбедување беше спроведен во истражниот затвор „Скопје“ во Шуто Оризари. По притворањето во холандскиот град Шевенинген, а под обвинение за тешки кривични дека, ова е второ притворање на Љубе Бошкоски. Апсењето, кое се случи само еден ден по предвремените парламентарни избори, е поради сомнеж дека поранешниот министер за внатрешни работи примил поткуп од 100.000 евра. Имено, на неговото апсење и притворање му претходело следење, со примена на таканаречените посебни истражни мерки. Пресретнувањето на телефонските повици и движењето на Бошкоски, наводно, биле одобрени многу пред започнувањето на изборната кампања, а оперативното име на акцијата било токму „Кампања“. Според ...
| | веќе видена | слични

Од мерките што ги презела полицијата било утврдено дека Бошковски примил пари во три наврати. Првиот пат во април годинава тој примил 10.000, следниот месец уште 20.000, а во понеделникот уште 100.000 евра. На средбите на кои ги примал паричните износи било презентирано дека средствата биле наменети за финансирање на активностите и афирмацијата на партијата Обединети за Македонија. Од МВР, исто така, кажуваат дека со кривичната пријава не е опфатено друго лице. „Целокупните сознанија што ги имавме во оперативната обработка што беше насловена ’Кампања’ беа насочени токму кон осомничениот. Дали ќе има натамошно проширување на истрагата, ќе одлучи истражниот судија кому му се ставаме на целосно располагање“, изјави портпаролот на МВР, Иво Котевски, според кого, и инволвирањето на УЈП ќе зависи од судот. Според Котевски, полицијата поседувала снимки на кои се гледа како Бошковски ги прима парите и неговиот обид да ги фрли непосредно пред неговото апсење.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Зијадин Села од Алијансата за Албанците објави неколку забелешки за владиниот предлог закон за Јавното обвинитeeлство. Тој истакна дека ќе се обидат да ...
сите 214 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителка по осум дена молк денеска се обрати на прес конференција во Специјалното јавно обвинителство. Катица Јанева рече дека ...
сите 91 | | | веќе видена

Денеска до Собранието на Република Северна Македонија се доставува Предлог законот за Јавното обвинителство што е во интерес на реформите и правдата. Со новото ...
сите 191 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кривична пријава за напаѓачите на полицаецот пред Основен суд 1

Од:
До кого (е-маил):
Порака: