Спомени за Борис Трајковски 2011

5 копии

Скопје - Денес на Градските гробишта Бутел, во Алејата на Великаните, високи државни и граѓански делегации ќе положат цвеќе на гробот на поранешниот македонски претседател Борис Трајковски. Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, ќе говори за личноста и делото на Борис Трајковски, а во рамки на Манифестацијата „СПОМЕНИ ЗА БОРИС ТРАЈКОВСКИ 2011“ по повод одбележување 55 години од неговото раѓање, ќе бидат разлетани педесет и пет гулаби, симбол на мирот. Во 11 часот, во Големата сала на новиот објект на Општина Бутел, ќе се одржи и поетско читање.
| | веќе видена | слични
2 копии

Одбележани 55 години од раѓањето на Борис Трајковски Скопје - Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, градоначалникот на Општина Бутел, Петре Латиновски и сопругата на покојниот претседател Борис Трајковски, г-ѓа Вилма Трајковска, како и блиски роднини, пријатели и негови соработници, денеска/25.06.2011 година(сабота)/, во Алејата на великаните, на градските гробишта Бутел, положија цвеќе на гробот на вториот македонски претседател Борис Трајковски. Градоначалникот Трајановски, беше почесен гостин на Манифестацијата „Спомени за Борис Трајковски 2011“ и говореше за личноста и делото на Борис Трајковски. - На трагичниот настан од 26.02.2004 година кога загина претседателот на суверена и независна Република Македонија, Борис Трајковски, секој негов современик, особено соработник и пријател, се присетува со длабоко чуство на пиетет, тага, но и особена гордост што заедно со него учествувал во историските собитија и настаните,чиј двигател беше тој, а што оставија трага во македонското битисување ...
| | веќе видена | слични

Симболично беа пуштени 55 бели гулаби, како знак на мирот, во пресрет на одбележувањето на 55 години од раѓањето на вториот македонски претседател Борис Трајковски кој трагично загина во авионска несреќа, денес во Скопје. Членови на неговото потесно семејство, меѓу кои сопругата Вилма Трајковска, делегати, соработници, политичари, беа дел од одбележувањето на роденденот на Трајковски насловен „Спомени за Борис Трајковски 2011“. Меѓу присутните беа и членови на високи државни делегации. Скопскиот градоначалник Коце Трајановски говореше за ликот и делото на Трајковски и истакна дека за него се зборува како за чесен политичар, фамилијарен човек, хуманист и верник. - Загубата што ја претрпе Република Македонија, беше пред се, загуба за неговото благородно семејство, загуба за неговите пријатели и неговите блиски, но и огромна загуба за сите нас во Македонија. И тогаш како и денес, ја делиме болката со неговите најблиски, со семејствата на загинатите во неговата придружба во оваа ужасна несреќа, рече ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Алејата на Великаните на градските гробишта Бутел денеска беа пуштени 55 гулаби, симбол на мирот по повод одбележувањето 55 години од раѓањето на вториот македонски претседател Борис Трајковски. По повод одбележувањето на роденденот на трагично загинатиот претседател високи државни и граѓански делегации, сопругата Вилма Трајковска, како и блиски роднини, пријатели и соработници денеска положија цвеќе на неговиот гроб. На манифестацијата „Спомени за Борис Трајковски 2011“ за личноста и делото на Трајковски говореше Скопскиот градоналаник Коце Трајановски. Спомените за Трајковски, истакна градоначалникот, од времето кога тој беше политичар, не малку зборуваат и за него како фамилијарен човек, како воспитувач, како хуманист и верник. - Заеднички споделувавме дела, идеи, работевме заедно, во времето кога Република Македонија беше кревка, економски нестабилна, ја градевме и политичката функција, фамилијарната, историска позиција, чекоревме заедно во создавањето на првата македонска независна држава. Загубата ...
| | веќе видена | слични

Со 55 гулаби пуштени пред неговото вечно почивалиште на гробиштата Бутел , денеска беше одбележан роденденот на трагично загинатиот претседател Борис Трајковски. Во неговата родна Струмица, роденденот на претседателот Трајковски го одбележаа неговите најблиски роднини со положување цвеќе на споменикот во центарот на градот. Поранешниот претседател го загуби животот во авионска несреќа во близина на Мостар на 26 февруари 2004 година. /www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични

55 гулаби во чест на Борис Трајковски. Градските гробишта во Бутел, беа местото каде се одбележа 55-от роденден на поранешниот македонски претседател. Високи државни и граѓански делегации положија цвеќе на неговиот гроб во Алејата на Великаните како дел од манифестацијата “СПОМЕНИ ЗА БОРИС ТРАЈКОВСКИ 2011”. 26 февруари 2004 година е денот кој ниту еден Македонец нема да го заборави. Владиниот “Кингер” со кој претседателот Трајковски патуваше на меѓународна конференција за инвестирање во Босна и Херцеговина, се урна во близина на Мостар. Загинаа сите патници во авионот. Трајковски е роден во Струмица на 25-ти јуни, 1956-та. На функцијата претседател на Македонија стапи на 15 септември 1998-та. Ќе остане запаметен како еден од најдобрите македонски претседатели, со многу пријателства ширум светот. Како дел од манифестацијата во објектот на општина Бутел се одржа и свеченост на која беа прочитани поетските творби во негова чест напишани од учениците од основните училишта во општината. Антонио Крстевски
| | веќе видена | слични

Со измешани чувства на тага и задоволство струмичани денеска го одбележаа 55 роденденден на трагично загинатиот претседател Борис Трајковски. И годинава во голем број дојдоа пред споменикот Македонија поставен во негова чест да положат свежо цвеќе и да се присетат на заедничките момент поминати со својот претседател,сограѓанин и другар. Со тага на заедничките моменти се присетуваше и неговиот брат близнак Александар кој исто така го слави 55 роденден.Тој и денеска ги повтори своите сомнежи дека неговиот брат е убиен. - Секој човек во животот го чека и го прославува својот роденден, меѓутоа на мојот брат тоа му го одзедоа убијците а мене ме оставија мојот роден ден наместо да го славам и прославувам да тагувам - рече Александар Трајковски брат близнак на загинатиот претседател. Во сеќавањата на неговите сограѓани Борис Трајковски засекогаш ќе остане запаметен пред се како голем човек . - Тој беше човек навистина, во вистинска смисла на зборот човек - рече граѓанин од Струмица. - Беше човек кој никогаш ...
| | веќе видена | слични

Сопругата на починатиот претседател, Вилма Трајковска, со градоначалникот на Скопје Коце Трајановски и блиски роднини, во Алејата на великаните на гробиштата во Бутел, положија цвеќе. „Загубата што ја претрпе Македонија, беше пред се, загуба за неговото благородно семејство, загуба за неговите пријатели и неговите блиски, но и огромна загуба за сите нас во Македонија. И тогаш како и денес, ја делиме болката со неговите најблиски, со семејствата на загинатите во неговата придружба во оваа ужасна несреќа, рече Трајановски во обраќањето на манифестацијата „Спомени за Борис Трајковски 2011“, која се одржува по шести пат годинава. Македонскиот претседател Борис Трајковски , загина во авионска несреќа во Мостар на 26 февруари 2004 година.
| | веќе видена | слични

На градските гробишта во Бутел, во Алејата на Великаните, по повод 55 години од раѓањете на трагично загинатиот претседател на Македонија Борис Трајковски, во негова чест биле разлетани 55 гулаби, како симбол на мирот. Висока државна и граѓанска делегација положи свежо цвеќе на вечното почивалиште на Трајковски. Во рамки на манифестацијата “Спомени за Борис Трајковски 2011“ беше одржано и поетско читање. Борис Трајковски е роден во Струмица на 25-ти јуни, 1956 година. Тој трагично загина во авионска несреќа во Мостар, Босна и Херцеговина на 26 февруари, 2004 година. Трајковски беше втор претседател на Македонија, а на таа функција стапи на 15 декември, 1999 година.
| | веќе видена | слични
2 копии

По повод одбележувањето на 55 години од раѓањето на трагично загинатиот македонски претседател Борис Трајковски, беа пуштени 55 гулаби, а во Големата сала на новиот објект на Општина Бутел, се одржа и поетско читање на литературни творби инспирирани од неговиот лик и дело. Сопругата на починатиот претседател, Вилма Трајковска, со градоначалникот на Скопје Коце Трајановски и блиски роднини, во Алејата на великаните на гробиштата во Бутел, положија цвеќе. „Загубата што ја претрпе Македонија, беше пред се, загуба за неговото благородно семејство, загуба за неговите пријатели и неговите блиски, но и огромна загуба за сите нас во Македонија. И тогаш како и денес, ја делиме болката со неговите најблиски, со семејствата на загинатите во неговата придружба во оваа ужасна несреќа, рече Трајановски во обраќањето на манифестацијата „Спомени за Борис Трајковски 2011“, која се одржува по шести пат годинава. Македонскиот претседател Борис Трајковски , загина во авионска несреќа во Мостар на 26 февруари 2004 година.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Почитувани судии од Апелациониот суд, Издигнете се над состојбата во која сте на сила втурнати, земете ги предвид аргументите на одбраната при носењето на ...
сите 210 | | | веќе видена

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 289 | | | веќе видена

Унгарија да не се претвора во продолжена рака на автократот Никола Груевски, а Македонија да разјасни дали бегството уследило по дозвола од тамошните власти, ...
сите 568 | | | веќе видена

Eкс министерот Миле Јанакиески заврши во притвор, бидејќи наводно преку посредник барал амнестија од претседателот Ѓорги Иванов за сите обвинети од СЈО, а во ...
сите 51 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 174 | | | веќе видена

Aктерката Софија Куновска на Фејсбук деновиве го искоментира бегството на поранешниот премиер, Никола Груевски и изјавата на премиерот, Зоран Заев. „Остро и ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спомени за Борис Трајковски 2011

Од:
До кого (е-маил):
Порака: