Одбележан светскиот ден на „Бубата”

Годинава легендарната Буба на Volkswagen ја одбележа 77 годишнината од своето постоење, а големиот јубилеј кој се прославуваше низ целиот свет го прославивме и во Македонија. Датумот 19 јуни се смета за Светски ден на „ Бубата ” која како идеја за првпат оживеа и доби зелено светло за производство токму на овој ден во далечната 1934 година пред точно 77 години. Кај нас светскиот ден на бубата се одбележа како и секаде во светот со што нашата држава се приклучи кон прославата и стана дел од светското семејство на безвременскиот модел кој како да е создаден од жива материја и има душа. Свесткиот ден на „ Бубата ”, Македонија го прослави благодарение на напорите на Буба Клуб Македонија и неговите членови вљубени во овој легендарен автомобил и со поддршка на застапникот на Volkswagen, компанијата Porsche Makedonija Преку 30 дотерани „ Буби ” стоеја изложени на паркингот пред кафулето Road House од каде заедно со гордите сопственици тргнаа да парадираат низ улиците на Скопје привлекувајќи ги погледите и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

По повод Светскиот ден на фолксваген-буба, скопскиот „Буба клуб Македонија“ денес ќе одржи мотособир. Клубот на сопственици и обожаватели на легендарната фолксваген-буба „Буба клуб Македонија“ постои малку повеќе од една година. Досега организираа осум мотособири по различни поводи, а во текот на денешниот ден, веќе втора година по ред, ќе го прослават 22 јуни, светскиот ден на бубата. На тој начин клубот влегува во големото семејство на Буба-клубови од целиот свет. Денешниот собир ќе се одржи со почеток во 12 часот во ресторан-барот „Роуд хаус“, кој се наоѓа во Визбегово, на излезот од Скопје кон границата со Косово. Во текот на денот клубот ќе организира парада на буба-возила низ градот Скопје. „Планираната рута за парадата на буба-возила ќе се движи од „Роуд хаус“ во Визбегово, минува покрај хотелот „Александар Палас“ и продолжува по улиците „Илинденска“ и „Партизански одреди“, потоа покрај „Палома Бјанка“ - Рекорд – Собрание на РМ - Црвен крст – НБМ – под Железничка станица до населбите Јане ...
| | веќе видена | слични

Останато

Очекуваме од Европската комисија да ја слушне, не само Франција, туку и другите земји членки на ЕУ, и многу брзо да излезе со нова рамка преку кој ќе можеме, ...
сите 411 | | | веќе видена

Од УПОЗ потсетуваат дека бараат враќање на парите од штрајкот во 2016 година, итна измена на Законот за судска служба со која поинаку ќе се определи позицијата ...
сите 181 | | | веќе видена

Првата тура повратни пари од данокот за додадена вредност кај граѓаните кои скенираа фискални сметки во рамки на проектот „Мој ДДВ“, во вкупен износ од 3 ...
сите 53 | | | веќе видена

Македонија квалификациите за ЕВРО 2020 во групата Г ги заврши на третото место со освоени 14 бодови.Имавме четири победи, две ремија и четири порази. ...
сите 349 | | | веќе видена

Новиот формат на Дејвис купот дебитира неделава во Мадрид и тоа во организација на компанијата „Космос“ зад која стои фудбалерот на Барселона, Жерард Пике. На ...
сите 172 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, во Загреб на Конгресот на Европската народна партија оствари средба со бугарскиот премиер Бојко Борисов, но она што ...
сите 189 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Одбележан светскиот ден на „Бубата”

Од:
До кого (е-маил):
Порака: