Претставување на поезијата на Виктор Радун во Битола

Поезија на писателот Виктор Радун-Теон од Нови Сад, Војводина, Србија, вечерва ќе има свое прво македонско претставување во просторот на Музејот во Битола, со почеток во 19 часот. Пред публиката ќе биде претставена неговата книга на поезијата насловена како „Kрв и ружа“, која содржи лирско-љубовни поетски творби посветени на Жената и на љубовта. За ова дело ќе зборуваат проф. д-р Златко Жоглев, Весна Мундичевска-Велјановска и самиот автор. Модератот ќе биде Билјана Стефановска, а композиции на пијано ќе изведе Анастасија Гицевска. Виктор Радун е роден во Скопје, во 1965 година, а досега објавил седум книги на поезија и три авторски книги. Претседател е на Центарот за истражување на иднината и развој на човекот и на универзумот „Аурора“ во Нови Сад. Член е и на Здружението на научни и стручни преведувачи на Војводина и на Српскиот филозофски форум. Освен со поезијата се занимава и со преведување, истражување на иднината, на симболите и на древните знаења.
| | веќе видена | слични

Во текот на годината има 365 крводарителски акции, а повеќе од 18.000 луѓе даруваат крв. Секогаш успеваме да го реализираме оној план кој го поставуваме на почетокот на годината, а тоа е да се соберат 55.000 крвни единици. Во текот на годината има 365 крводарителски акции, а повеќе од 18.000 луѓе даруваат крв. Секогаш успеваме да го реализираме оној план кој го поставуваме на почетокот на годината, а тоа е да се соберат 55.000 крвни единици, истакна Сузана Тунева Пауновска од Црвенот крст на Град Скопје на одбележувањето на 14 јуни, Светски ден на крводарителство во рамки на кој пред Спомен куќата на Мајка Тереза е поставен штанд на кој на минувачите им се дели информативен и едукативен материјал, а екипа од Институтот за трансфузиона медицина на Република Македонија на граѓаните кои се заинтересирани им ја одредува крвата група. Посочи дека идејата е денеска заеднички да го промовираат крводарителството како еден чин кој е многу важен за функционирање на заедницата каде треба да се даде поддршка на луѓето ...
| | веќе видена | слични

Прво македонско претставување на книгата на поезија „Крв и роза“ на книжевникот Виктор Радун Теон кој е роден во Скопје, живее во Нови Сад а работи во Белград. Таа е неговата четврта книга која што ја посветил на жената и на љубовта помеѓу мажот и жената. Жената за поетот е врвен симбол, капија на љубовта која што единствено може да го спаси паднатото човештво. – Јас ја засновав оваа збирка на замислата на временски циклус кој што според мене е совршен и непрекинат, кој што нон стоп се обновува и еден од симболите кој што јас го привлекувам во сите мои книги е ориборос, а тоа е змија која што ја каса својата опашка,оваа збирка пред се е посветена на љубовта, љубовта уствари е животен сокак, тоа е она што не држи во животна сила , без љубов можеме да се изгубиме, изјави Виктор Радун-Теон авторот на книгата Крв и роза Крв и роза“ содржи делови од областите што Радун ги проучува, филозофија, мистика, книжевност, но основата на неговата поезија е љубовта како најголема движечка сила. Таа е и своевидна студија на ...
| | веќе видена | слични

Крв и роза" е книга на рефлексно -лирска љубовна позија посветена на жената и љубовта која единствено може да го спаси паднатото човештво.Во Музејот на Битола вечерва во 19 часот пред македонската публика ќе биде птретставена книгата на поезијата "Крв и роза" (Крв и ружа) на Виктор Радун -Теон, писател од Нови Сад, Србија."Крв и роза" е книга на рефлексно -лирска љубовна позија посветена на жената и љубовта која единствено може да го спаси паднатото човештво.За книгата ќе зборуваат проф. д-р Златко Жоглев и Весна Мундушевска - Велјановска, писателка.Настанот Ќе биде последен со изведбата на Анастасија Гичевска на пијано.
| | веќе видена | слични

Прво македонско претставување на книгата-поезија „Крв и роза“ на писателот и универзитетски професор Виктор Радун-Теон од Нови Сад, Србија, ќе се одржи вечерва, во 19 часот, во Музејот во Битола. Книгата е рефлексно-лирска љубовна поезија посветена на жената и на љубовта. На промоцијата ќе зборуваат професорот Златко Жоглев и писателката Весна Мундишевска-Велјановска, а ќе гостува и самиот автор. „Крв и роза“ содржи делови од областите што Радун ги проучува: филозофија, мистика, книжевност, но основата на неговата поезија е љубовта како најголема движечка сила. Таа е и своевидна студија на визијата на човекот за иднината.
| | веќе видена | слични

Останато

„Политичарите кои ги бива да лажат и да манипулираат имаат име и презиме. Тоа е Зоран Заев и картелот околу него. Политичарите кои се коцкаат со идентитетот на ...
сите 229 | | | веќе видена

Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важни прашања, а тоа се потврдува затоа што пратениците заедно гласаа и за двотретински и за ...
сите 36 | | | веќе видена

Власта реши да дискутира за сѐ освен за содржината на Договорот со Грција. Власта бега од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека ...
сите 129 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена

Зоолошка градина Скопје за првпат после 26 години станува дом на слонови. Прва слоница жителка на Скопје Зоо, била слоницата Цица која во Скопје живеела од ...
сите 33 | | | веќе видена

Зоран Велјовиќ, експерт за геометрија, истакнува дека никогаш не присуствал на фудбалски натпревар, но и тој даде свој удел во дебатата дали голот на Боакје е ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Претставување на поезијата на Виктор Радун во Битола

Од:
До кого (е-маил):
Порака: