Претставување на поезијата на Виктор Радун во Битола

Поезија на писателот Виктор Радун-Теон од Нови Сад, Војводина, Србија, вечерва ќе има свое прво македонско претставување во просторот на Музејот во Битола, со почеток во 19 часот. Пред публиката ќе биде претставена неговата книга на поезијата насловена како „Kрв и ружа“, која содржи лирско-љубовни поетски творби посветени на Жената и на љубовта. За ова дело ќе зборуваат проф. д-р Златко Жоглев, Весна Мундичевска-Велјановска и самиот автор. Модератот ќе биде Билјана Стефановска, а композиции на пијано ќе изведе Анастасија Гицевска. Виктор Радун е роден во Скопје, во 1965 година, а досега објавил седум книги на поезија и три авторски книги. Претседател е на Центарот за истражување на иднината и развој на човекот и на универзумот „Аурора“ во Нови Сад. Член е и на Здружението на научни и стручни преведувачи на Војводина и на Српскиот филозофски форум. Освен со поезијата се занимава и со преведување, истражување на иднината, на симболите и на древните знаења.
| | веќе видена | слични

Во текот на годината има 365 крводарителски акции, а повеќе од 18.000 луѓе даруваат крв. Секогаш успеваме да го реализираме оној план кој го поставуваме на почетокот на годината, а тоа е да се соберат 55.000 крвни единици. Во текот на годината има 365 крводарителски акции, а повеќе од 18.000 луѓе даруваат крв. Секогаш успеваме да го реализираме оној план кој го поставуваме на почетокот на годината, а тоа е да се соберат 55.000 крвни единици, истакна Сузана Тунева Пауновска од Црвенот крст на Град Скопје на одбележувањето на 14 јуни, Светски ден на крводарителство во рамки на кој пред Спомен куќата на Мајка Тереза е поставен штанд на кој на минувачите им се дели информативен и едукативен материјал, а екипа од Институтот за трансфузиона медицина на Република Македонија на граѓаните кои се заинтересирани им ја одредува крвата група. Посочи дека идејата е денеска заеднички да го промовираат крводарителството како еден чин кој е многу важен за функционирање на заедницата каде треба да се даде поддршка на луѓето ...
| | веќе видена | слични

Прво македонско претставување на книгата на поезија „Крв и роза“ на книжевникот Виктор Радун Теон кој е роден во Скопје, живее во Нови Сад а работи во Белград. Таа е неговата четврта книга која што ја посветил на жената и на љубовта помеѓу мажот и жената. Жената за поетот е врвен симбол, капија на љубовта која што единствено може да го спаси паднатото човештво. – Јас ја засновав оваа збирка на замислата на временски циклус кој што според мене е совршен и непрекинат, кој што нон стоп се обновува и еден од симболите кој што јас го привлекувам во сите мои книги е ориборос, а тоа е змија која што ја каса својата опашка,оваа збирка пред се е посветена на љубовта, љубовта уствари е животен сокак, тоа е она што не држи во животна сила , без љубов можеме да се изгубиме, изјави Виктор Радун-Теон авторот на книгата Крв и роза Крв и роза“ содржи делови од областите што Радун ги проучува, филозофија, мистика, книжевност, но основата на неговата поезија е љубовта како најголема движечка сила. Таа е и своевидна студија на ...
| | веќе видена | слични

Крв и роза" е книга на рефлексно -лирска љубовна позија посветена на жената и љубовта која единствено може да го спаси паднатото човештво.Во Музејот на Битола вечерва во 19 часот пред македонската публика ќе биде птретставена книгата на поезијата "Крв и роза" (Крв и ружа) на Виктор Радун -Теон, писател од Нови Сад, Србија."Крв и роза" е книга на рефлексно -лирска љубовна позија посветена на жената и љубовта која единствено може да го спаси паднатото човештво.За книгата ќе зборуваат проф. д-р Златко Жоглев и Весна Мундушевска - Велјановска, писателка.Настанот Ќе биде последен со изведбата на Анастасија Гичевска на пијано.
| | веќе видена | слични

Прво македонско претставување на книгата-поезија „Крв и роза“ на писателот и универзитетски професор Виктор Радун-Теон од Нови Сад, Србија, ќе се одржи вечерва, во 19 часот, во Музејот во Битола. Книгата е рефлексно-лирска љубовна поезија посветена на жената и на љубовта. На промоцијата ќе зборуваат професорот Златко Жоглев и писателката Весна Мундишевска-Велјановска, а ќе гостува и самиот автор. „Крв и роза“ содржи делови од областите што Радун ги проучува: филозофија, мистика, книжевност, но основата на неговата поезија е љубовта како најголема движечка сила. Таа е и своевидна студија на визијата на човекот за иднината.
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 251 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 285 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 289 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 30 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 230 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Претставување на поезијата на Виктор Радун во Битола

Од:
До кого (е-маил):
Порака: