Откриени 105 килограми марихуана, уапсени две лица

Пресечен е меѓународен канал со марихуана од Р.Албанија преку Р.Македонија во земјите на Западна Европа, при што се уапсени две лица, а запленети се околу 105 килограми марихуана, соопштија денеска од МВР. „Одделот за недозволена трговија со дрога при Центарот за сузбивање на организиран и сериозен криминал, подолго време работеше на прибирање на сознанија во врска со криминална група од Македонија, која се занимавала со организирање на транспорт на поголеми количини на марихуана од Албанија преку Македонија за нарко пазарот во земјите на Западна Европа“, рече портпаролот на МВР, Иво Котевски. Марихуаната била пренесувана во ПМВ„Волво В-40“ со тетовски регистерски ознаки, управувано од лице од с.Селце, тетовско и совозач од с.Стримница, општина Желино. При преглед на возилото во багажниот простор спакувани во торби пронајдени се 99 пакувања облепени со кафена селотејп лента во кои имало наркотична дрога марихуана, со вкупна бруто тежина од 104 кг. и 980 грама, информираат од МВР. Одземените ...
| | веќе видена | слични

Во координирана рација се уапсени двајца наркодилери и е пресечен меѓународен канал за трговија со марихуана, кој водел од Албанија преку Македонија до земјите на Западна Европа Наркодилерите биле пресретнати во нивниот автомобил на крстосницата меѓу селата Мажучиште и Ропотово Околу 105 килограми висококвалитетна марихуана биле запленети, а двајца наркодилери се уапсени во меѓународна полициска акција за сузбивање на трговијата со дрога, спроведена од Интерпол и македонското министерство за внатрешни работи. Уапсените се осомничени дека организирале транспорт на дрога вредна 400 илјади евра, кој поминувала од Албанија, преку Македонија и требало да заврши на западноевропскиот наркопазар. Акцијата, која била од меѓународни рамки, траела околу половина година, а нејзината завршница била саботата вечер кај Прилеп, кога стотина полицајци ги уапсиле осомничените. Полициски специјалци во саботата вечер, неколку минути по полноќ, ги пресретнале наркодилерите што биле во нивниот автомобил „волво“ на крстосницата ...
| | веќе видена | слични

Стотина килограми марихуана, која со кајче била пренесена од албанска на македонска територија, е откриена кај македонска криминална група која шверцувала дрога за наркопазарот во земјите на Западна Европа. Кај двајцата уапсени шверцери се најдени 105 килограми висококвалитетна марихуана, која во Европа вреди околу 400.000 евра. Дрогата била најдена во возило кое било запрено на крстосницата кај прилепските села Мажучиште и Ропотово. Во багажниот простор имало спакувани торби во кои, пак, имало 99 пакувања облепени со кафена лента, полни со марихуана. Дрогата ја зеле во близина на хотелот „Еуротел“ во Струга, која нивните албански партнери ја внеле преку езерото.
| | веќе видена | слични

Запленети 100 кила марихуана Марихуаната била спакувана во 99 пакети Полицијата заплени 105 килограми марихуана и уапси две лица, викендов на регионалниот пат кон Прилеп. Се работи за членови на криминална група од Македонија, која подолг период организирала транспорт на марихуана од Албанија преку Македонија за нарко пазарот во земјите во Западна Европа. Дрогата била запленета во автомобил "волво" на крстосницата кај село Мажучиште и село Ропотово, на пат кон Прилеп. Со возилото управувал Ф.З. (40) од село Селце, Тетовско, а на совозачкото место седел Ф.С. (33) од општина Желино. Марихуаната е најдена во торби во багажникот спакувана во 99 пакети излепени со кафена селотејп лента, тешка 105 килограми. Дрогата е дадена на вештачење во Одделот за криминалистичка техника на МВР. Од првичните анализи утврдено е дека станува збор за квалитетна марихуана чија цена на западноевропските пазари изнесува околу 400.000 евра. Осомничените ќе бидат изведени пред Истражен судија. (М.Ѓ)
| | веќе видена | слични

Дрога вредна половина милион евра е запленета во завчерашната акција на полицијата. Стотината килограми марихуана, спакувани во 99 пакувања биле натоварени на кајче во Албанија. Вредната пратка потоа го „препливала“ езерото за да биде истоварена во близина на хотелот „Еуротел“ во Струга. Пратката потоа ја презеле двајца тетовци, кои требало да ја однесат марихуаната кон следната дестинација. Според сознанијата на полицијата, таа требало да заврши на западноевропските пазари. Со тоа, според МВР, спречен е уште еден обид на криминална група од земјава да организира транспорт на поголеми количини марихуана од Албанија преку Македонија за нарко-пазарот во земјите на Западна Европа. Акцијата се одиграла завчера, триесетина минути по полноќ, кога полицијата на раскрсницата кај селата Мажучиште и Ропотово, на регионален пат кон Прилеп, го запреле возилото „волво В-40“, во кое се наоѓале двајцата тетовци. „При преглед на возилото, во багажникот се пронајдени торби во кои имало 99 пакувања марихуана залепени со ...
| | веќе видена | слични

Двајца возачи од Тетовско се фатени како пренесуваат 105 килограми марихуана во својот автомобил, но полицијата не успеала да ги пронајде и оние што ја внеле дрогата во државата. Полицијата проценува дека дрогата, наменета за западноевропскиот пазар, вреди околу 400.000 евра. Дрогата била откриена во саботата во автомобил „волво“ на патот Прилеп - Македонски Брод. Полицијата го запрела автомобилот со тетовски таблички кај селото Мажучиште. - Во возилото, управувано од Ф.З. (40) од тетовското село Селце и совозачот Ф.С.(33) од селото Стримница, биле пронајдени 105 килограми марихуана во торби, спакувана во 99 пакувања - велат од МВР. Полицијата откри дека двајцата ја презеле дрогата кај „Евротел“ кај Струга, а албанските партнери наводно ја внеле преку езерото. Осомничените подолго биле следени бидејќи полицијата имала сознанија дека се дел од криминална група од земјава која организирала транспорт на поголеми количества марихуана од Албанија преку Македонија за наркопазарот во земјите на Западна Европа. ...
| | веќе видена | слични

Пресечен уште еден шверцерски канал за трговија со дрога Со кајче албански дилери преху Охридското Езеро внесувале марихуана во земјава, при што дрогата била пречекана од двајца тетовци, кои, пак, истата требало да ја изнесат од земјава Со кајче албански дилери внесувале марихуана во земјава. Дрогата била прифаќана од двајца тетовци, кои понатаму требало да ја предадат дрогата на трети лица за таа да заврши на европскиот нарко пазар. Висококвалитетната марихуана македонската полиција ја запленила во автомобил, а возачот и неговиот сопатник го признале делото. Според полицијата Одделот за недозволена трговија со дрога при Центарот за сузбивање на организиран и сериозен криминал подолго време работел на прибирање сознанија во врска со криминална група од Македонија, која се занимавала со организирање транспорти на поголеми количини марихуана од Албанија преку Македонија за нарко пазарот во земјите на Западна Европа. Како резултат на претходно спроведена истрага, полицијата во координирана акција, во саботата ...
| | веќе видена | слични

Над 100 килограми марихуана во вредност од 400 илјади долари вчера беше запленета од страна на македонската полиција. Откако шверцерите не застанаа на полициската блокада, почна потера по нив која успешно беше завршена.
| | веќе видена | слични
2 копии

Одделот за недозволена трговија со дрога при Центарот за сузбивање на организиран и сериозен криминал, подолго време работеше на прибирање на сознанија во врска со криминална група од Македонија, која се занимавала со организирање на транспорти на поголеми количини на марихуана од Албанија преку Македонија за нарко пазарот во земјите на Западна Европа. Како резултат на претходно спроведена истрага, преземени се мерки и активности, при што во координирана акција на ден 11.06.2011 година, пресечен е меѓународен канал за НТ со марихуана од Р.Албанија преку Р.Македонија во земјите на Западна Европа, при што се уапсени две лица, а запленети се околу 105 кгилограми висококвалитетна марихуана. Имено, денеска во координирана акција на ОНТД, во 00,30 часот на крстосницата кај с.Мажучиште, с.Ропотово регионален пат кон Прилеп запрено е ПМВ„Волво В-40“ со тетовски регистерски ознаки, управувано од лицето Ф.З.(40) од с.Селце, тетовско и совозач Ф.С.(33) од с.Стримница, општина Желино. При преглед на возилото во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонската полиција ноќеска заплени околу 105 килограми висококвалитетна марихуана и уапси две лица против кои ќе бидат поднесена кривична пријава за „Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурзори“. Во координирана акција е пресечен меѓународен канал за наркотичка трговија со марихуана од Албанија преку Македонија во земјите на Западна Европа, соопшти полицијата. Триесет минути по полноќ на крстосницата кај село Мажучиште, село Ропотово, регионален пат кон Прилеп, запрено било патничко возило „Волво В-40“ со тетовски регистерски ознаки. Возилото го управувал Ф.З.(40) од селото Селце, Тетовско, нагов совозач бил Ф.С.(33) од село Стримница, општина Желино. При преглед на возилото во багажникот, спакувани во торби се пронајдени 99 пакувања облепени со кафена селотејп лента, во кои имало марихуана, со вкупна бруто тежина од 104 килограми и 980 грама. Според полицијата, осомничените марихуаната ја подигнале во близина на хотелот „Еуротел“ во Струга и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ во пресрет на утрешните саботни протести „Еден од пет милиони“, денеска изјави дека секој има право ...
сите 172 | | | веќе видена

До понеделник ќе се задржи стабилно и топло време, а во вторник ќе настапи промена на времето. Ќе има зголемена облачност со повремен дожд и ќе дува умерен до ...
сите 170 | | | веќе видена

Бев во посета на кичевската населба Ламели. Имаме тешко секојдневие, незнаење на власта и огромна неспособност. Имаме неправда на секој чекор, напиша лидерот ...
сите 171 | | | веќе видена

,,Ова е ИД на денот на изборите . Ова е ИД денеска” , рече Трамп покажувајќи им на новинарите географска карта со бројни црвени точки претходнои со бела ...
сите 107 | | | веќе видена

Советот за стабилизација и асоцијација денеска во Брисел на петнаесеттиот состанок помеѓу Република Северна Македонија и Европската Унија ги поздрави ...
сите 114 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Откриени 105 килограми марихуана, уапсени две лица

Од:
До кого (е-маил):
Порака: