Од стечајци до успешни фармери

Победници во битката за опстанок Агенцијата за вработување на Македонија, заклучно со годинешниов јули, регистрира речиси 20 илјади невработени лица - приматели на парична помош како стечајци, или технолошки вишоци во нивните поранешни претпријатија. Тоа е само дел од армијата од 303 илјади безработници, евидентирани заклучно со август 2011 година. Една од шансите, кои ги бараат и ги искористуваат некогашните индустриски работници за да си ја обезбедат повторно егзистенцијата и да не пропаднат во зоната на сиромаштија, се индивидуалните земјоделски стопанства. Истражувачкиот труд „Менаџмент на индивидуалните земјоделски стопанства“ на Тодор Галев, професор по агроекономика на Факултетот за земјоделски науки и храна на Државниот универзитет во Скопје, и на Јорде Јакимовски, директор на Институтот за социолошки и политичко-правни истражувања во Скопје, донесоа низа значајни согледувања во оваа област. Најголем интерес за трговијата, па за аграрот Јакимовски, како експерт за социологија на развојот на селата, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Полицаецот-убиец Енвер Тоска, иако не ги исполнувал условите да биде полицаец добил значка и пиштол по интервенција на ДУИ, и тоа во време кога министер за ...
сите 159 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 61 | | | веќе видена

Вчера двајцата осомничени за грабежот на бензинската пумпа на Макпетрол во село Велешта, Струшко, извршен на 3 август, се приведени. Надлежниот јавен обвинител ...
сите 133 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 55 | | | веќе видена

Eвроатлантската иднина на државата, актуелните политички случувања во државата, како и претстојниот референдум беа темите на кои денеска претседателот на ...
сите 207 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, денеска оствари средба со членовите на Мешовитиот парламентарен комитет, кои што се во ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Од стечајци до успешни фармери

Од:
До кого (е-маил):
Порака: