Денес променливо облачно со дожд, грмежи и засилен ветер

Скопје - Денес во Македонија ќе биде променливо облачно со локален дожд, грмежи и засилен ветер особено попладне. Температурата во Битола ќе се движи од 12 °C до 24 °C, а во Скопје од 11 °C до 26 °C. Утре повторно се очекува облачно време со локални врнежи од дожд и грмежи.
| | веќе видена | слични

И понеделник не го носи времето кое би сакале да го имаме за летната сезона. Денеска не очекува доумерено облачно време со повремени сончеви периоди, со температура од 18 до 30 степени. Во западните делови на Македонија, сателитските снимки покажуваат развој на нестабилно време, кое може да донесе поројни врнежи во попладневните часови. На територијата на летните туристички центри во Македонија, во текот на денот ќе преовладува сончево и суво време Повеќе содржини од денеска - ТУКА
| | веќе видена | слични
8 копии

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Се очекува да дува слаб до умерен ветер од западен и северозападен правец. Температурата ќе достигне до 32 Целзиусови степени. Во Скопје и околината слично време.
| | веќе видена | слични

На територијата на целата држава денеска ќе биде облачно и дождливо. На одредени места ќе има појава и на поројни врнежи проследени со грмежи. Температурата ќе се движи од 19 до 28 степени. Во текот на следните денови температурата постепено ќе се зголемува, но можноста од врнежи и грмежи останува до четврток, од кога се очекува сончево време со мала локална облачност.
| | веќе видена | слични

Метео: Дождливо време со грмежи и наредните денови Дождливото време во Македонија ќе продолжи и наредниве денови, денеска дождот на места ќе биде пороен проследен со грмежи. Ќе дува умерен ветер од северозападен правец. Температурата ќе се движи од 19 до 28 степени. УХМР за утре прогнозира сончево и потопло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен и северозападен правец. Дожд со грмежи се очекуваат и во вторник и среда.
| | веќе видена | слични
4 копии

Времето ќе биде облачно со локални врнежи од дожд и грмежи, главно во претпладневните часови. Температурата ќе се движи од 16 до 26 степени. Во Скопје и околината ќе преовладува слично време со температура до 24 степени.
| | веќе видена | слични

Во текот на денот не очекува претежно облачно со локални врнежи од дожд и грмежи, особено претпладне. Во Скопје максималната температура ќе достигне 24 степени, во Гевгелија 29, во Охрид температура до 24 степени.
| | веќе видена | слични

Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени локални врнежи од дожд. Наместа врнежите ќе бидат пообилни и проследени со ретки грмежи и со повремено засилување на ветерот. Локално особено во западните и севетните делови се очекува да наврнат повеќе од 20 л/м2. Максималната температура ќе се искачи до 28. степен, во Скопје до 23. степен. (Крај)
| | веќе видена | слични

Нестабилно и во наредните денови Летото постојано нѐ изненадува со врнежите, а времето ќе продолжи да биде нестабилно и во наредните денови, велат метеоролозите. Викенов нѐ очекува променливо време со врнежи од дожд особено во западните и северните делови од државата каде наместа ќе наврнат и повеќе од 20 литри на метар квадратен, а според прогнозите наместа ќе има и појава на грмежи. Утрешната темература се очекува да биде пониска од денешната за 3 до 4 степени. Затоплување се очекува од понеделник, но само за тој ден бидејќи вторник и среда повторно ќе биде дождливо, стабилизација на времето се очекува дури од четврток. „Во понеделник веќе се очекува намалување на облачноста, сончево со умерена облачност и малку потопло. Уште еден влажен бран се очекува вторник спрема среда и повторно се очекуваат врнежи од дожд, но со послаб интензитет од оној кој се очекува за утрешниот ден. Веќе од втората половина, односно четврток се очекува стабилизирање и постепено покачување на температурата“, вели Душанка ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Времето денеска во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со локални врнежи од дожд и грмежи, особено во попладневните часови. Утринската температура ќе се движи од осум до 16, а дневната од 24 до 31 степен Целзиусов. Во Скопје и околината ќе биде умерено нестабилно облачно време со можност за краткотраен дожд и грмежи во попладневните часови. Утринската температура ќе се спушти до 14, а дневната ќе достигне до 27 степени Целзиусови.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Никола Груевски ќе биде на слобода и викендов. Синоќа до доцните часови, медиумските екипи чекаа пред затворот во Шутка, но екс премиерот не се појави. Во ...
сите 435 | | | веќе видена

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 150 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 182 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Денес променливо облачно со дожд, грмежи и засилен ветер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: