Стапува забраната за скутери

Ограничувањето на пловидбата на скутери на Охридското, Преспанското и Дојранското Езеро, стапува на сила денеска. Забраната се однесува на пловните објекти „скутери“ со јачина поголема од 45 киловати кои можат да пренесуваат максимум три лица, јави Охридњуз. Ограничувањето важи од секој ден во периодот од 11 до 18 часот и на сила ќе биде до 20 август. Одлуката не се однесува само на скутерите кои се наменети за службени потреби за вршење на инспекциски, царински и полициски надзор. „Целта на оваа одлука не е само заштита на капачите, туку и заштита на животната средина и сметам дека е оправдана“,информираат од Капетанијата на пристаништата Охрид. Оттаму најавуваат дека во периодот на забрана Капетанијата во соработка со Министерството за внатрешни работи - Езерска полиција ќе врши редовни контроли во однос на почитувањето на законските прописи. Граѓаните кои нема да ја почитуваат одлуката се соочуваат со глоба која во зависност од прекршокот се движи од 6.000 до 8.000 евра во денарска противвредност за ...
| | веќе видена | слични

Денеска стапува во сила ограничувањето за движење на пловење на скутерите, кои се со поголема јачина, односно пренесуваат по три лица. Од Охридската капетанија се надеваат дека летувалците на Охридското Езеро ќе ја почитуваат целосно одлуката на Министерството за транспорт и врски, која се однесува за пловење во трите македонски езера. Капетанот на Охридската капетанија Љупчо Настоски информира дека минатата година незначителен бил бројот на оние туристи, странски и домашни кои не ја почитувале одлуката за забрана за пловење на скутери. Според него, граѓаните се свесни за опасноста која овие пловни објекти можат да ја предизвикаат за капачите. - Оваа одлука во главно се почитуваше. Многу мал беше бројот на лица кои ги затекнавме да ја прекршуваат оваа одлука. Мораме да напоменеме дека за граѓаните кои нема да ја почитуваат одлуката, дека се пропишани санкции. Висината на глобата ќе треба да ја платат прекршителите, а изнесува и до 8 илјади евра, вели Настоски. Главната цел на оваа забрана е безбедноста на ...
| | веќе видена | слични

Бројот на пловни објекти кои сообраќаат на Охридското Езеро ни од далеку не е толкав колку што се зборува во јавноста, велат од Капетанијата на пристаништата. Оттаму информираат дека во Македонија вкупно се регистрирани 1020 пловни објекти и дека од нив само околу 35 - 40 проценти се на Охридското Езеро. -Околу 300 до 400 пловни објекти, најмногу кајчиња и глисери со уредни регистрации пловат на Охридското Езеро, изјави капетанот Љупчо Настоски. Според него Охридското Езеро не е преоптоварено со сообраќај, но е потребно да се води сметка за негова заштита од еколошки аспект, на што не обврзуваат и европските закони. Настоски најавува дека во текот на туристичкиот шпиц Капетанијата ќе врши засилена контрола на водниот сообраќај, посочувајќи дека веќе се поднесени неколку пријави против лица кои ги прекршиле правилата за пловидба. OhridNews
| | веќе видена | слични

Од денеска нема да може цело време преку денот да се возат скутери по трите езера во земјава. Секој кој ќе биде фатен како тоа го прави ќе треба да плати казна. Забраната ќе важи до 20 август. Се однесува на периодот во денот од 11 до 18 часот. Од Охридската капетанија велат дека оваа одлука е донесена за заштита на граѓаните, на домашните и странските посетители, односно за поголема безбедност на капачите. „Ќе има секојдневни контроли особено во викендите од страна на Капетанијата и езерската полиција. Претходниве две сезони одлуката беше почитувана и беа забележителни само мал број на прекршители по однос на забраната и тие беа санкционирани“, изјави Љупчо Настевски, Капетан на пристаништа. Сопствениците на скутери имаат поделени мислења. Едни сметаат дека забраната треба да се прошири и на други пловни објекти, особено за глисерите, но потсетуваат и на една друга работа: „...Скутерџија како јас многу често помага на давеници кои на 50 или 100 метри од овде се дават. Се реагира брзо. Мене ми се има случено ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ниту знаел, ниту учествувал во некаков план со кој што му е овозможено на Никола Груевски да избега од ...
сите 146 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

ВМРО- ДПМНЕ функционира одлично е ставот на претседателот на партијата Христијан Мицкоски , ден по самитот на Европската народна партија што се одржа во ...
сите 74 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 67 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 121 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 61 | | | веќе видена

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ вечерва оддржува седница на централниот комитет во седиштето на партијата. Највисоко на агендата на вечерашниот состанок се очекува ...
сите 71 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стапува забраната за скутери

Од:
До кого (е-маил):
Порака: