PayPal и во Македонија


PayPal и во Македонија Македонците од денеска можат да ги користат услугите нанајголемиот сервис за он-лајн плаќање - PayPal Сенди, со што земјата и официјално влезе во големото семејство корисници на финансиски услуги на PayPal. Министерството за информатичко општество и администрација соопшти дека одлуката е „резултат на разговорите кои на највисоко ниво се воделе уште од 2007 година и постојаните контакти со нив“. Македонија, според Министерството, била ставена на приоритетната листа за користење на услугите на PayPal. Македонија претходно ги исполнила сите предуслови за користење на PayPal и ја усогласила законската регулатива.
| | веќе видена | слични

Чекавме долго време за PayPal , со надеж дека овој финансиски сервис ќе го олесни купувањето и продавањето на производи на интернет. На PayPal се гледаше како на сервис кој со еден клик ќе ја спаси македонската е-трговија. Но, засега, PayPal во Македонија ќе дозволи само да се трошат пари, односно да се купува од странски сајтови, а понатаму, најверојатно по една година откако ќе се тестира пазарот, ќе се дозволи и продавање, со тоа и развој на локалната е-трговија, и префрлување на пари. Да ги ставиме работите во вистинска перспектива, прашавме неколку експерти за е-трговија, поточно луѓе што имаат свои сајтови кои се водечки на македонскиот пазар, за што тие мислат за влегувањето на PayPal во Македонија, и кои се нивните очекувања. Нина Ангеловска, основач на Grouper.mk , сајт кој тврди дека има 40 отсто од вкупната македонска е-трговија , вели дека влегувањето на PayPal не е толку возбудлива вест бидејќи не помага да се развиe локалната е-трговија. Странците се уште не можат да купуваат од ...
| | веќе видена | слични

Еден од најпознатите сервиси за плаќање преку интернет „PayPal“, од денеска е достапен и во Црна Гора.Црногорското Министерство за информации и телекомуникации соопшти дека со воведувањето на „PayPal“, како систем за електронско плаќање, е многу важно за граѓаните во државата, но и за стопанствениците кои може да го искористат за електронско работење и трговија преку интернет.-По интензивна комуникација со претставници на оваа компанија и доставување на неопходна документација, со која што се потврди дека не постојат законски пречки за воведување на овој систем, е констатирано дека се исполнети сите услови за функционирање на „PayPal“ системот и Црна Гора од денес е на листата држави во кои може да се користи овој сервис-стои во соопштението на министерството.Е. Г.
| | веќе видена | слични

PayPal, глобално водечки платежен доставувач, објави планови за воведување на услугите на 10 нови пазари, вклучувајќи ја Македонија, почнувајќи од денеска. Штом услугите ќе бидат воведени, граѓаните на Белорусија, Камерон, Брегот на слоновата коска, Македонија, Молдавија, Монако, Црна гора, Нигерија, Парагвај и Зимбабве, ќе имаат можност да се регистрираат за добивање на PayPal сметка и да почнат да вршат плаќања на милиони веб-страници на целиот свет, без да бидат загрижени за внесувањето на нивните дебетни и кредитни картички online. Со додавањето на новите земји, вкупниот број на PayPal пазари се зголемува на 203. „Додека технологијата ги срушува границите во глобалното рекламирање, многу луѓе се претпазливи во подавањето на деталите на веб-страниците на непознат продавач, кој ги нуди своите услуги во некоја далечна земја“, вели Демиан Перилат (Damien Perillat), регионален директор за Центарално-источна Европа и Балканот. „Плаќањето со PayPal нуди ментален спокој, бидејќи луѓето никогаш не мораат да ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Граѓаните на Република Македонија од денеска ќе можат да ги користат услугите на PayPal Sendi, најголемиот сервис за он-лајн плаќање, со што земјава и официјално влегува во групата на PayPal. Ова, како што информираат од Министерството за информатичко општество и администрација, е резултат на разговорите кои на највисоко ниво се воделе уште од 2007 година, при што изминатиов период Република Македонија била ставена на нивната приоритетна листа за користењето на услугите на PayPal. Претходно од страна на Министерството беа исполнети сите предуслови за доаѓањето на PayPal и беше усогласена неопходната законска регулатива. - Контактите на Министерството за информатичко општество и администрација и оваа компанија и натаму ќе продолжат со цел понатамошно унапредување на соработката, посочуваат од МИОА. PayPal Sendi
| | веќе видена | слични

Потрошувачите во Македонија од вторник, 17 јуни, ќе можат да се регистрираат и да купуваат преку „Пејпал”(PayPal). Како што најави одговорниот директор на „Пејпал” за Европа, Блискиот Исток и Азија, Руперт Килеј, ова проширување на понудата ќе го зголеми бројот на земјите каде што компанијата ги нуди своите услуги на 203. „’Пејпал’ е во период на преродување и освежување на многу услуги за да бидат полесни за користење на мобилен телефон, со што ќе се овозможи проширување во брзорастечки пазари”, вели Килеј. Од денеска потрошувачите на нови 10 земји, вклучувајќи ја и Македонија, кои имаат пристап на интернет и платежна картичка со која можат да се вршат интернет-трансакции, можат да регистрираат сметка на „Пејпал” и да купуваат од милиони веб-страници во светот. Првично „Пејпал” ја нуди само услугата „send money”, со која потрошувачите можат да платат за производите и услугите на интернет-продавници кои имаат опција за плаќање преку „Пејпал” и кои ги штитат нивните финансиски детали. Оваа услуга е бесплатна ...
| | веќе видена | слични

Само во првите четири месеци од оваа година, македонците онлајн потрошиле нешто повеќе од 3,5 милиони евра, покажуваат податоците од Народната банка на Македонија. Во споредба со минатата 2013 година кога беа потрошени вкупно 2,5 милиони евра, бројките за првите четири месеци од годинава покажуваат дека е- трговијата во земјава како и навиките за онлајн купување на Македонците енормно растат. Според податоците од НБРМ за употреба на платежни картички и уреди на кои тие се користат, Македоците годинава најмногу купувале во февруари, кога и потрошиле нешто повеќе од 1,3 милиони евра. Ако се споредат податоците за онлајн потрошувачката на граѓаните со минатата година може да се забележи огромна разлика. Оваа година според податоците нема месец во кој потрошувачката е под 500 илјади евра, додека минатата година, во септември, кога и е забележана највисока онлајн потрошувачка, македонците потрошиле нешто повеќе од 450 илјади евра. Податоците за оваа година се следни: Јануари- 46.144.492 денари (750.316 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Конечно! на својот блог PayPal објави дека доаѓа на уште 10 нови пазари, меѓу кои и Македонија, Камерун, Белорусија, Монако, Црна Гора, Нигеријa и Парагвај.Овој сервис вчера, и официјално во посебна објава на својата веб-страница, соопшти дека десет нови земји, меѓу кои и Македонија, од денеска се вклучуваат во земјите со кои работи PayPal сервисот.Но, слично како и во Србија, не може да продаваат или, пак, да префрлаат пари од еден на друг корисник.Сепак, за почеток, ќе биде достапна само опцијата за испраќање пари, односно за плаќање при купување на интернет, а не и за примање пари.Првично „Пејпал“ ја нуди само услугата „send money“, со која потрошувачите можат да платат за производите и услугите на интернет-продавници кои имаат опција за плаќање преку „Пејпал“ и кои ги штитат нивните финансиски детали.Оваа услуга е бесплатна за потрошувачите, а трошоците се покриени преку претплатата за „Пејпал“ на интернет-трговците.Компанијата, која е во сопственост на „И-беј“, сe уште не нуди услуга за трансакции од ...
| | веќе видена | слични

Како што најави одговорниот директор на „Пејпал" за Европа, Блискиот Исток и Азија, Руперт Килеј, ова проширување на понудата ќе го зголеми бројот на земјите каде што компанијата ги нуди своите услуги на 203. „'Пејпал' е во период на преродување и освежување на многу услуги за да бидат полесни за користење на мобилен телефон, со што ќе се овозможи проширување во брзорастечки пазари", вели Килеј. Од денеска потрошувачите на нови 10 земји, вклучувајќи ја и Македонија, кои имаат пристап на интернет и платежна картичка со која можат да се вршат интернет-трансакции, можат да регистрираат сметка на „Пејпал" и да купуваат од милиони веб-страници во светот. Првично „Пејпал" ја нуди само услугата „send money", со која потрошувачите можат да платат за производите и услугите на интернет-продавници кои имаат опција за плаќање преку „Пејпал" и кои ги штитат нивните финансиски детали. Оваа услуга е бесплатна за потрошувачите, а трошоците се покриени преку претплатата за „Пејпал" на интернет-трговците. Компанијата, која е ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Од денеска, 17 јуни, Македонија и официјално влегува во групата на ПејПал. Со задоволство Ве информираме дека граѓаните ќе можат да ги користат услугите на ПејПал Сенд (Pay Pal Send), соопштија од МИОА.Ова е резултат на разговорите кои на највисоко ниво се водеа уште од 2007 година и постојаните контакти со нив, при што изминатиов период Македонија беше ставена на нивната приоритетна листа за користењето на услугите на ПејПал.Претходно од страна на Министерството за информатичко општество и администрација беа исполнети сите предуслови за доаѓањето на ПејПал и беше усогласена неопходната законска регулатива.Контактите на Министерството за информатичко општество и администрација и оваа компанија и натаму ќе продолжат со цел понатамошно унапредување на соработката.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Почитувани судии од Апелациониот суд, Издигнете се над состојбата во која сте на сила втурнати, земете ги предвид аргументите на одбраната при носењето на ...
сите 205 | | | веќе видена

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 250 | | | веќе видена

Унгарија да не се претвора во продолжена рака на автократот Никола Груевски, а Македонија да разјасни дали бегството уследило по дозвола од тамошните власти, ...
сите 734 | | | веќе видена

Синоќешното апсење на поранешниот шеф на УБК Сашо Мијалков и азилот на екс премиерот Никола Груевски остануваат во фокусот на вниманието. Судскиот известувач ...
сите 167 | | | веќе видена

Eкс министерот Миле Јанакиески заврши во притвор, бидејќи наводно преку посредник барал амнестија од претседателот Ѓорги Иванов за сите обвинети од СЈО, а во ...
сите 51 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 174 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

PayPal и во Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: