ЕП Ватерполо: Пораз од Грција во второто коло

Македонската ватерполо репрезентација е поразена во дуелот со Грција од 6:10, со што нашите репрезентативци предводени од селекторот Гочанин сега се малку подалеку од битката за учество на предолимпискиот турнир. По вчерашната одлична реализација, на оваа средба нашите репрезентативци не успеаја во решавачките моменти да реализираат неколку напади, а тоа го казнија Грците кои успеаја да направат разлика од 4 гола разлика која на крајот ја задржаа. Мечот беше решен уште во првото полувреме, кога Грците ја искористија слабата игра на Македонија и поведоа со 5-1. Во овој период нашите имаа премногу потрошени топки, а само еден постигнат гол, пренесува Спортското радио 90.3 ФМ. Третата четвртина почна со гол на Макеоднија, но потоа и серија на нереализирани напади и зголемување на разликата која изнесуваше и 3:10 во финишот на средбата. Сепак на крајот нашите репрезентативците успеаа да намалат на 6:10. Саша Мишиќ со два постигнати гола беше најпрецизен кај Македонија, Бениќ и Димовски погодија по еднаш, исто ...
| | веќе видена | слични

Македонската ватерполо репрезентација загуби со 14:9 (полувреме 8:6) од олимпискиот шампион Унгарија на Европското првенство во Ајндховен. Македонија сега има два пораза и една победа, а до крајот играме против Италија и против Холандија. Сепак прикажавме многу подобра игра отколку пред два дена со Грција и неочекувано се држевме добро до полувремето. Сепак Унгарците “додадоа гас“ во второто полувреме и поразот беше неизбежен за популарните “делфини“. Калиниќ со два погодоци беше најпрецизен во македонскиот состав додека уште седум ватерполисти со по еден погодок се запишаа во листата на стрелци. Кај Унгарија по три погодоци забележаа Мадараш и Варга.
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонската ватерполо репрезентација одигра добар натпревар но забележа пораз од актуелниот олимписки шампион Унгарија со 14:9 во 3-то коло на Европското првенство во ватерполо, кое се игра во Холандија. За поздравување е далеку подобрата и посконцентрирана игра на ’црвено-жолтите’, кои и покрај поразот, се покажаа во сосема поинакво издание отколку пред два дена против Грција, но сепак се чини дека избраниците на Игор Гочанин заслужено беа поразени поради фактот што за противник ја имаа една од најдобрите селекции во светот. Унгарците покажаа кој ќе биде главен во базенот и поведоа со 3-0, но до крајот на првиот период македонските ватерполисти намалија на 4-2. Мишиќ реализираше на почетокот на втората четвртина за намалувањена предноста на фаворитот на само еден гол-разлика, а Кречковиќ , по двата погодока на Унгарците намали на 6:4 кон средината на вториот период, но противникот веднаш зголеми на три разлика, предност која ја одржуваа до полувремето кога Летица намали на 8:6. Сепак, како што се ...
| | веќе видена | слични

Пораз за македонските ватерполисти на Европското првенство во Ајнтховен. Фаворитот Унгарија со 14:9 славеше над нашата селекција која за разлика од натпреварот во второто коло против Грција покажа далеку поквалитетна и организирана игра. Унгарската репрезентација натпреварот го стартуваше со предност од 3 гола постојано лесно одржувајќи ја предноста, а резултатот на полувреме гласеше 8-6. Калиниќ со два погодоци беше најпрецизен во македонскиот состав додека уште седум ватерполисти со по еден погодок се запишаа во листата на стрелци. Кај Унгарија по три погодоци забележаа Мадараш и Варга. По три кола ватерполистите во Холандија имаат една победа и два порази, а наш следен противник е уште еден фаворит за медал, Италија.
| | веќе видена | слични

Македонската ватерполо репрезентација со 14-9 е совладана од фаворизираната селекција на Унгарија во дуелот од третото коло од групната фаза на Европското првенство во Ајндховен. Поразот на избраниците на селекторот Игор Гочанин е очекуван, ако се земе фактот дека против себе го имаа олимпискиот шампион и една од најсилните селекции во светот. За поздравување е далеку подобрата и посконцентрирана игра на „црвено-жолтите“, кои и покрај поразот, се покажаа во сосема поинакво издание отколку пред два дена против Грција. По три кола Македонија има скор од една победа (на стартот против Турција) и два порази. Следен противник на Македонија и е светскиот шампион Италија (сабота), додека во последната пресметка од групната фаза, в понеделник се среќаваме со домаќинот Холандија.
| | веќе видена | слични

Ватерполо репрезентацијата денеска е без натпревар. Црвено жолтите со половичен успех, победа над Турција и пораз од Грција го користат првиот ден одмор на европскиот шампионат во Холандија. Со вчерашниот убедлив пораз од Грција во 2 коло од 10-6 нашиот национален тим значително ги намали шансите за пласман во посакуваното четвртфинале кое обезбедува учество на пред олимписки турнир во Канада. Неуспехот од Грција не оддалечи од планираното трето место во групата, бидејќи во следните три кола не очекуваат натпреварите со големите фаворити за висок пласман селекциите на Унгарија, Италија и домаќинот Холандија. Утре од 13 часот црвено жолтите со мали шанси за позитивен резултат ќе се судрат со најсилниот противник во групата повеќекратниот светски и европски шампион Унгарија. /К.Г.
| | веќе видена | слични

Иако желбата беше голема денот да ни тргне со победа на ватерполистите над Унгарија, сепак остана само желбата. Македонските ватерполисти уште еднаш беа поразени на ова Европско првенство во ватерполо. По поразот 14 :9 за Македонија, ни останува само надежта вечерва македонските ракометари да ја поразат Чешка. Во споредба со играта со Грција овој пат македонските ватерполисти играа посауверено и похрабро, но некогаш не е се во играта, понекогаш треба малку и да не послужи среќата. Со ова патот до Олимпиското првенство на ватерполистите е отежнато, не очекуваат следните натпревари со Италија и домашната репрезенатција на ова Европско првенство, Холаднија. Но вечерва има уште еден натпревар на кој треба да се посветиме и одлично да одиграме. Се надеваме дека вечерва со ракометарите ќе имаме повеќе среќа и уште поголема поддршка на македонската публика на трибините. Фрекфенција Сител Телевизија, почеток 20 часот и 15 минути, бидете сведок на уште еден историски момент во македонскиот спорт.
| | веќе видена | слични
5 копии

Македонската ватерполо репрезентација денеска го игра третиот меч на Европското првенство кое се одржува во холандскиот град Ајндховен против тимот на олимпискиот шампион Унгарија. Ватерполистите на Македонија ќе се обидат да обезбедат бодови против фаворизираната Унгарија, откако пред два дена беа поразени од селекцијата на Грција со 10:6. Претходно, во првото коло, македонскиот тим успеа да доминира над селекцијата на Турција, победувајќи ја со високи 16.4. По натпреварот со Унгарија, во наредните денови следуваат дуелите со италијанската и холандската селекција, по што ќе биде заокружена првата фаза во групата „А“ каде е и репрезентацијата на Македонија. Превземено од Спортденес
| | веќе видена | слични

Актуелниот олимписки шампион славеше над Македонија со 14:9 во 3. коло на Европското првенство во ватерполо, кое се игра во Холандија. Иако избраниците на Игор Гочанин одиграа многу подобро од дуелот со Грција во претходното коло, тие на крајот сепак мораа да се помират со пораз во дуелот со Унгарија. Фаворитот ја оправда таа улога и славеше со 14:9, но дури откако притиснаа во последната четвртина, во која и ја стекнаа клучната предност. Првото полувреме во средбата од третото коло на ЕП во Холандија заврши со предност на Унгарија од 8:6. Првата четвртина заврши со резултат 4:2, а стрелци на головите за нашата селекција беа Калиниќ и Ранчиќ. Тој прв период Унгарците го отворија со резултат 3:0, по што нашите успеаја да се вратат во игра. Мишиќ реализираше на почетокот на втората четвртина за намалувањена предноста на фаворитот на само еден гол-разлика, а Кречковиќ, по двата погодока на Унгарците намали на 6:4 кон средината на вториот период, но противникот веднаш зголеми на три разлика, предност која ја ...
| | веќе видена | слични

По разочарувачкиот пораз во дуелот со Грција, нашите најдобри ватерполисти играат во многу подобро светло во дуелот со олимпискиот шампион. Првото полувреме во средбата од третото коло на ЕП во Холандија заврши со предност на Унгарија од 8:6. Првата четвртина заврши со резултат 4:2, а стрелци на головите за нашата селекција беа Калиниќ и Ранчиќ. Тој прв период Унгарците го отворија со резултат 3:0, по што нашите успеаја да се вратат во игра. Мишиќ реализираше на почетокот на втората четвртина за намалувањена предноста на фаворитот на само еден гол-разлика, а Кречковиќ, по двата погодока на Унгарците намали на 6:4 кон средината на вториот период, но противникот веднаш зголеми на три разлика, предност која ја одржуваа до пред крајот на полувремето кога Летица реализираше за конечни 8:6 по првите две четвртини.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 322 | | | веќе видена

Претседателот на Нова демократија, Киријакос Мицотакис синоќа од Солун порача дека неговата пратија ќе направи сѐ што може за да ја спречи ратификацијата на ...
сите 204 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Во Русија Богојавление често се одбележува со капење на ниски јануарски температури. Тоа го направиле и овие убавици и со тоа се пофалиле на Инстаграм Минатиот ...
сите 212 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 165 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕП Ватерполо: Пораз од Грција во второто коло

Од:
До кого (е-маил):
Порака: