Јапонија пред нуклеарна катастрофа

По земјотресот со јачина од 9,0 степени според Рихтер и 10-метарското цунами, кои голтнаа над 12.000 луѓе и цели населени места во североисточна Јапонија, на земјата и се заканува и нуклеарна катастрофа. Единаесет од 50 нуклеарни реактори, кои се наоѓаат во најпогодените предели, престанаа да работат, а оштетени се најмалку три реактори. Вчера имаше уште една експлозија во нуклеарната централа „Фукушима 1“, која беше оштетена во петокот. Во експлозијата во третиот реактор повредени се 11 луѓе, но како што е наведено, не било оштетено јадрото на реакторот. По експлозијата, во третиот реактор откажал системот за ладење. Слични проблеми имаше и по експлозиите во другите два реактора. Јапонските власти соопштија дека во околината на оваа нуклеарка, која се наоѓа на 240 километри северно од Токио, радиоактивноста е над дозволената граница. Од околината се евакуирани над 180.000 луѓе, а 22 лица се однесени на лекување поради изложеност на зрачење. Војската на САД, која помага во спасувачката акција, се помести ...
| | веќе видена | слични

Наспроти зголемената радијација околу централата, воздухот во Токио ни вчера не беше на опасно ниво- радијацијата стигна до 0,809 микросиверти на час, што е десетпати помалку од радијацијата при рендгенска снимка на заб Јапонија вчера очајнички се обидуваше да спречи голема нуклеарна катастрофа, но попусто завршија сите обиди за ладење на усвитените реактори во енергетската централа Фукушима. И покрај новите експлозии, пожари и оштетувања на бетонските заштитни објекти, с` уште издржува оклопот на усвитените реактори. Но, се претпоставува дека прачките со нуклеарно гориво се значително стопени и дека Јапонија нема ни доволно време ни ефикасен начин да спречи стравотна нуклеарна хаварија. Зголеменото ниво на радијација го спречи обидот хеликоптер, како при гасење шумски пожар, да исфрли вода врз зачадениот реактор 3, кој беше приоритет за разладување. Како гориво во реакторот 3 се користи и плутониум, кој е исклучително опасен за луѓето и, ако навлезе во крвотокот, лесно може да заврши во коскената срцевина ...
| | веќе видена | слични

Работниците во оштетената нуклеарна централа „Фукушима“ вчера се вратија во постројката откако привремено беа повлечени поради зголеменото ниво на радијација, кое настана по новиот пожар во еден од реакторите. Со нивното повлекување привремено беше прекинато ладењето на прегреаните реактори. Пожарот е локализиран, а операторите во „Фукушима“ и натаму водат битка да ги оладат прегреаните реактори, кои го плашат целиот свет. Се работи за педесетина стручњаци, кои под тешки заштитни скафандери се обидуваат да пронајдат решение за централата. Тие дишат низ една вид респиратор и во услови на смртоносна радијација го ризикуваат сопствениот живот за се избегне нуклеарна катастрофа. За нив малку се знае, но тие се првата линија на одбраната на Јапонија, луѓе што свесно се решиле да го ризикуваат животот за доброто на нацијата. Инаку, стручњаците што извршуваа слична работа во „Чернобил“ починаа по еден месец поради огромна изложеност на радијација. Портпаролот на јапонската влада Јукио Едано, за да ја смири паниката ...
| | веќе видена | слични

„Ова е бавен кошмар“, вели др Томас Неф, физичар и аналитичар во индустријата за ураниум при Институтот за технологија во Мачасусетс. Јапонската нуклеарна криза вчера изгледаше како да излегува од контрола откако работниците накратко се повлекоа од погодената нуклеарка поради зголемување на нивото на радијација и неуспешниот обид на хеликоптерот да истури вода врз најпроблематичниот реактор. Ситуацијата во реакторот 4, каде што избувна пожар, „не е добра“, додава операторот во нуклеарката, додека вода се налева во реакторите 5 и 6, што индицира дека целиот објект со шест реактори сега е доведен во опасност од прегревање. Нуклеарните експерти изјавија дека решенијата што се предложени за задушување на истекувањето на радијација во комплексот се последни напори да се сопре она што би можело да биде запаметено како една од најлошите индустриски катастрофи во светот. На првиот и третиот блок на АЕЦ „Фукушима 1“ почна делумно топење на јадрата на реакторите заради неработењето на системот за ладење, соопштија ...
| | веќе видена | слични

Официјалниот број на загинати и исчезнати лица по земјотресот со интензитет од девет степени по Рихтеровата скала, што на 11 март ги погоди североисточниот и источниот дел од Јапонија се искачи на 14.650, соопшти денеска јапонската полиција. Според најновите податоци, бројот на загинати изнесува 5.321, а на исчезнати 9.329 луѓе, а во природната катастрофа повредени се 2.383 лица. И покрај неприкнатата работа на спасувачките екипи, извесно е дека бројот на жртвите ќе биде огромен долж источниот брег на осттровот Хоншу, каде цунамито уништи повеќе од 55.830 куќи и згради. Во меѓу време, хеликоптер на јапонските сили за самоодбрана почна да го полева со вода третиот реактор на атомската електроцентрала Фукушима-1. Претходно воен хеликоптер излеа вода и врз четвртиот реактор во централата. Операцијата беше преземена по мерењата на радијација над Фукушима. Операцијата е извршена откако друг хеликоптер претходно го измери нивото на радијација во реонот на централата. Засилено се подготвува и операција на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Хеликоптер на јапонските сили за самоодбрана почна да го полева со вода третиот реактор на атомската електроцентрала Фукушима-1, соопшти јапонската телевизја Ен Ејч Кеј. Претходно воен хеликоптер излеа вода и врз четвртиот реактор во централата. Операцијата беше преземена по мерењата на радијација над Фукушима. Операцијата е извршена откако друг хеликоптер претходно го измери нивото на радијација во реонот на централата. Засилено се подготвува и операција на специјална единица на јапонската полиција за полевање со вода на базенот за употребено гориво на четвртиот реактор во Фукушима-1 со помош на водени орудија, со какви располага единствено полицијата. Пртходно Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) соопшти дека температурата во базените за одработено гориво на четвртиот, петтиот и шесттиот реактор е зголемена. Според експертите од агенцијата, главен проблем со складиштата за одработено гориво веројатно е оштетување на напојувањето, неопходно за ладење на водата. Нормалната температура на водата ...
| | веќе видена | слични

Хеликоптери на јапонските сили за самоодбрана почнаа да ги полеваат со вода третиот и четвртиот реактор на нуклеарната централа Фукушима-1 која е тешко оштетена по разорнувачкиот земјотрес од минатата недела. Операцијата беше преземена откако друг хеликоптер претходно го измери нивото на радијација во реонот на централата. Засилено се подготвува и операција на специјална единица на јапонската полиција за полевање со вода на базенот за употребено гориво на четвртиот реактор со помош на водени орудија, со какви располага единствено полицијата. Во меѓувреме Земјотрес со интензитет од 5,7 степени повторно го погоди јапонскиот остров Хоншу. Епицентарот на земјотресот бил на 142 километри источно од административниот центар на префектурата Ивате, Мориока, на длабочина од 25 километри под површината на земјата. Засега нема информации за евентуални жртви и разурнувања
| | веќе видена | слични

Воен хеликоптер излеа вода и врз четвртиот реактор во централата. Операцијата беше преземена по мерењата на радијација над Фукушима. Операцијата е извршена откако друг хеликоптер претходно го измери нивото на радијација во реонот на централата. Засилено се подготвува и операција на специјална единица на јапонската полиција за полевање со вода на базенот за употребено гориво на четвртиот реактор во Фукушима-1 со помош на водени орудија, со какви располага единствено полицијата. Претходно Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) соопшти дека температурата во базените за одработено гориво на четвртиот, петтиот и шесттиот реактор е зголемена. Според експертите од агенцијата, главен проблем со складиштата за одработено гориво веројатно е оштетување на напојувањето, неопходно за ладење на водата. Нормалната температура на водата во базените не треба да надминува 25 степени Целзиусови. Во четвртиот реактор температурата достигнала 84 степени, во петтиот - 62,7, а во шесттиот - 60 степени. Во текот на девет ...
| | веќе видена | слични

Бројката на загинати и исчезнати лица по земјотресот и цунами бранот во Јапонија се искачи на повеќе од 13 илјади лица. Во меѓувреме се интензивира операцијата за ладење на реакторите во нуклеарката „Фукушима 1“. Воени хеликоптери го полеваа со тони вода третиот реактор, соопшти јапонската телевизја Ен Ејч Кеј. Претходно воен хеликоптер излеа вода и врз четвртиот реактор во централата. Операцијата беше преземена по мерењата на радијација над Фукушима. Операцијата е извршена откако друг хеликоптер претходно го измери нивото на радијација во реонот на централата. Засилено се подготвува и операција на специјална единица на јапонската полиција за полевање со вода на базенот за употребено гориво на четвртиот реактор во Фукушима-1 со помош на водени орудија, со какви располага единствено полицијата. Пртходно Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) соопшти дека температурата во базените за одработено гориво на четвртиот, петтиот и шесттиот реактор е зголемена. Според експертите од агенцијата, главен ...
| | веќе видена | слични

Британците и Американците денеска ги повикаа своите државјани да се евакуираат од северната зона околу јапонската нуклеарна централа Фукушима 1, каде што јапонските власти се борат да спречат нуклеарна катастрофа од поголеми размери по оштетувањата предизвикани од земјотресот и цунамито во Јапонија. Цунамито ги онеспособи системите за разладување на реакторот во централата Фукушима 1 на североистокот на земјата, пренесува агенцијата Франс прес. Американската амбасада во Токио денеска упати совет до сите американски граѓани да се евакуираат од кругот на 80 километри околу Фукушима. Американската војска истото го направи за своите војници. Јапонската влада денеска соопшти дека е подготвена да побара помош од американската војска за да се спречи нуклеарна катастрофа. Британскиот Форин офис подели слични инструкции за британските граѓани, односно напуштање на критичната зона околу Фукушима. Франција беше првата земја што уште во неделата им препорача на своите граѓани да ја напуштат областа околу Токио ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов соопшти дека се злоупотребува Претседателот на Република Македонија и ги негира изнесените наводи во службената белешка ...
сите 311 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 309 | | | веќе видена

Во моментов не постојат официјални информации дали полицијата има сознанија дека Груевски е во земјата, штом потрагата ја започна пред неговиот дом. Единствено ...
сите 217 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска нагласи дека нема никакви разногласија помеѓу вработените во неговата Администрација. – Во Белата куќа работите ...
сите 170 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 250 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 77 | | | веќе видена

Унгарската влада вели дека експремиерот на Македонија, Никола Груевски, кој е осуден на две години затвор, побарал азил поради закани за неговиот живот и ...
сите 470 | | | веќе видена

Тридневната инертност на институциите беше доволна екс премиерот Никола Груевски да се даде во бегство. Од петокот до понеделникот, судските служби се обидоа ...
сите 466 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јапонија пред нуклеарна катастрофа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: