Покренато обвинение за 12 осомничени од Машинопромет

Покренато обвинение за 12 осомничени од Машинопромет Основното јавно обвинителство покрена обвинение против претседавачот на Советот на Општина Центар, Мирослав Шиповиќ и уште 11 други кои се осомничени за незаконско работење во „Машинопомет“ во 2008 и во 2009 година. Сите 12 осомничени, според локалните медиуми, се товарат за незаконско работење, односно дека со продажба на стари делови избегнале плаќање данок во висина од 17 милиони денари, како и тоа дека фирмата била оштетена за еден милион евра. Скопскиот Кривичен суд потврди дека обвинението било поднесено минатиот петок по завршување на истражната постапка. Притворот на осумтемина обвинети кои се во истражниот затвор „Скопје“е продолжен. На тројца од нив претходно им беа одредени превентивни мерки, додека еден од обвинетите ќе се брани од слобода. За опозиција, притворањето на Шиповиќ и останатите 11-мина не е заради извршување на крично дело, туку дека станува збор за политички монтиран процес со цел да се блокира работата на општината ...
| | веќе видена | слични

Членови на управниот одбор на фирмата „Машинопромет“, функционер од Управата за јавни приходи и сопственици на приватни фирми ќе одговараат за злоупотреба на службената должност и овластување, како и за помагање во извршување на кривичното дело Според обвинението, дванаесетте луѓе, меѓу кои и претседавачот на Советот на општината Центар, Мирослав Шиповиќ, како и неговиот брат, обвинети се за проневера на 1,3 милион евра. По ваквата одлука на обвинителството, вчера граѓани и членови на СДСМ повторно протестираа пред Основниот суд Скопје 1. Побараа да се укине притворот на претседавачот Мирослав Шиповиќ. Меѓу незадоволните беше и градоначалникот на Центар, Андреј Жерновски, според кого протестот пред судот не значи дека граѓаните сакаат да се мешаат во работата на судството. - Истрагата заврши, нема опасност од влијание на сведоците и повторување на делото, а уште помалку опасност Шиповиќ да побегне, бидејќи сам доброволно се врати. Не постои ниту еден елемент за продолжување на притворот. Затоа бараме тој ...
| | веќе видена | слични

Заедно со 11 други лица се товари за финансиски криминал од 1.3 милиони евра. Опозицијата, пак, тврди власта спроведува политички интереси и одмазда Skopje, Macedonia Основното Јавно обвинителство покрена обвинение за приведените во полициската акција ''Претседавач'' - Мирослав Шиповиќ, претседавачот на Советот на скопската Општина Центар, и уште 11 лица. Тие, според МВР и Обвинителството, во фирмата „Машинопромет“ сториле злоупотреба на службена должност и овластување, и помагање во извршување на тоа дело, односно, финансиски криминал во вредност од 1.3 милиони евра во 2008-ма и 2009-та година. Медиумите денес објавија дека Кривичниот суд го потврдил завршувањето на истрагата и пристигнувањето на обвинението против Шиповиќ, кој е локален функционер од редовите на опозицијата, и останатите 11-темина, чија одбрана сега може да поднесе жалби на обвинението. Кривичниот совет им го продолжи притворот на осумтемина обвинети од овој случај кои се во притворското крило во Истражниот затвор „Скопје“ во ...
| | веќе видена | слични

Скопското обвинителство поднесе обвинение за случајот познат како „Претседавач“ против актуелниот претседавач со Општина Центар, Мирослав Шиповиќ, кој се товари за злоупотреба преку фирмата „Машинопромет“. Тој сега е обвинет за злоупотреба на службената положба, а за случајот се товарат уште 11 обвинети. Претседавачот на Советот на Општина Центар и уште други 11 лица од Скопје и Штип, се товарат за незаконско работење во „Машинопомет“ во 2008 и во 2009 година. Тие со продажба на стари делови избегнале плаќање данок од 17 милиони денари, а според обвинителството фирмата била оштетена за еден милион евра. Истовремено со одлуката за поднесување обвинение на Шиповиќ и на уште седуммина им е продолжен притворот. Инаку Шиповиќ претходно како гаранција за да биде ослободен понудил стан од 70.000 евра. Својот имот за Шиповиќ да може да се брани од слобода го предложил и врвот на опозициската СДСМ, советници од Центар како и градоначалникот на оваа општина. Шиповиќ беше приведен во Виена, додека се враќал од САД ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Основното јавно обвинителство покрена обвинение за 12-мината осомничени во случајот „Претседавач“ меѓу кои е и првиот човек на Советот на Општина Центар, Шиповиќ. Сите се таварат за незаконско работење во „Машинопромет“. Од скопскиот Кривичен суд ја потврдија ваквата одлуката која доаѓа веднаш по завршување на истрагата. Во аферата „Претседавач“ првообвинет е првиот човек на Советот на Општина Центар, Мирослав Шиповиќ кој заедно со останатите се товари за незаконско работење во „Машинопромет“ во периодот од 2008 до 2009 година. Според обвинението, со продажба на стари делови обвинетите избегнувале плаќање на данок, а со тоа го оштетиле буџетот на државата за 17 милиони денари, додека фирмата претрпила штета од еден милион евра. По истекот на роковите за жалба на обвинителниот акт ќе биде закажан почетокот на судењето во скопскиот Кривичниот суд.
| | веќе видена | слични

Основното јавно обвинителство покрена обвинение за 12-мината осомничени во случајот „Претседавач“. Од скопскиот Кривичен суд ја потврдија ваквата одлуката која доаѓа веднаш по завршување на истрагата. Во аферата „Претседавач” првообвинет е првиот човек на Советот на Општина Центар, Мирослав Шиповиќ кој заедно со останатите се товари за незаконско работење во „Машинопромет” во периодот од 2008 до 2009 година. Според обвинението со продажба на стари делови обвинетите избегнувале плаќање на данок, а со тоа го оштетиле Буџетот на државата за 17 милиони денари, додека фирмата претрпила штета од еден милион евра. Членови на СДСМ меѓу кои и актуелниот градоначалник на Центар, Андреј Жерновски повторно протестираа пред скопскиот Кривичен суд, барајќи на обвинетите да им се овозможи да се бранат од слобода. По истекот на роковите за жалба на обвинителниот акт ќе биде закажан почетокот на судењето во скопскиот Кривичниот суд.
| | веќе видена | слични
3 копии

Oсновното јавно обвинителство покрена обвинение против 12-те осомничени во акцијата „Претседавач“, меѓу нив и за претседателот на Советот на општина Центар Мирослав Шиповиќ. Информацијата за 24 Вести ја потврди адвокатот на Шиповиќ, Стерјо Зиков. Тој вели дека очекува обвинението да му биде доставено. Кривичниот совет во текот на истрагата им го продолжи притворот на 8-мината обвинети што се наоѓаат во притворското крило во Шуто Оризари, а меѓу нив е и претседателот на Советот на општина Центар. Еден од обвинетите ќе се брани од слобода. Делата за кои се обвинети е злоупотреба на службена должност и овластување и помагање во извршување на првото дело. Меѓу обвинетите освен Шиповиќ се и неговиот брат, поранешни членови на Управниот одбор во Машинопромет, еден функционер од УЈП и сопственици на приватни фирми. Обвинетите треба да одговараат за проневера на 1,3 милиони евра, за сторено кривично дело кое се обвинети дека го направиле во два наврати, во 2008 и 2009 година.
| | веќе видена | слични

Информацијата за 24 Вести ја потврдил адвокатот на Шиповиќ, Стерјо Зиков. Тој вели дека очекува обвинението да му биде доставено. Кривичниот совет во текот на истрагата им го продолжи притворот на 8-мината обвинети што се наоѓаат во притворското крило во Шуто Оризари, а меѓу нив е и претседателот на Советот на општина Центар. Еден од обвинетите ќе се брани од слобода. Делата за кои се обвинети е злоупотреба на службена должност и овластување и помагање во извршување на првото дело. Меѓу обвинетите освен Шиповиќ се и неговиот брат, поранешни членови на управниот одбор во Машинопромет, еден функционер од УЈП и сопственици на приватни фирми. Обвинетите треба да одговараат за проневера на 1,3 милион евра, за сторено кривично дело кое се обвинети дека го направиле во два наврати, во 2008 и 2009 година.
| | веќе видена | слични

Покренато е обвинение против сите 12 лица кои беа осомничени во случајот „Претседавач“. Во петокот, Основното јавно обвинителство обвинението го покрена обвинението, откако заврши со истрагата, потврдуваат од Кривичниот суд. Во текот на истрагата продолжен е притворот за осуммина од обвинетите, меѓу кои е претседавачот на Советот на општина Центар Мирослав Шиповиќ, неговиот брат, како и членови на Управниот одбор на „Машинопромет“, сопственици на фирми и еден функционер на УЈП. Обвинети во „Претседавач“ се товарат за злоупотреба на службената положба и проневера на 1,3 милиони евра.
| | веќе видена | слични

Во аферата „Претседавач" првообвинет е првиот човек на Советот на Општина Центар, Мирослав Шиповиќ кој заедно со останатите се товари за незаконско работење во „Машинопромет" во периодот од 2008 до 2009 година. Според обвинението со продажба на стари делови обвинетите избегнувале плаќање на данок, а со тоа го оштетиле Буџетот на државата за 17 милиони денари, додека фирмата претрпила штета од еден милион евра. Членови на СДСМ меѓу кои и актуелниот градоначалник на Центар, Андреј Жерновски повторно протестираа пред скопскиот Кривичен суд, барајќи на обвинетите да им се овозможи да се бранат од слобода. По истекот на роковите за жалба на обвинителниот акт ќе биде закажан почетокот на судењето во скопскиот Кривичниот суд.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 682 | | | веќе видена

Познатата пејачка Јелена Карлеуша, за која изминатиов период се крена голема прашина околу секс скандалот со фудбалерот Огњан Врањаш, објави стои на инстаграм ...
сите 184 | | | веќе видена

Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска од Охрид каде присуствуваше на осветувањето на водите на Охридското Езеро.Претседателот на ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Покренато обвинение за 12 осомничени од Машинопромет

Од:
До кого (е-маил):
Порака: