ОЈО: 30 дена притвор за четворица од приведените за нападот врз Зијадин Села


8 копии

По предлог на надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје, судија на претходна постапка определи мерка Притвор во траење од 30 дена за четири лица кои се под истрага за сторено кривично дело Убиство во обид сторено во соизвршителство, од чл.123 во врска со чл. 19 и во врска со чл.22 од Кривичниот законик. За петтото лице за кое обвинителството исто така предложи определување на мерка Притвор, поради влошена здравствена состојба судот дополнително ќе одлучи, информираат од Обвинителството. Постапката што се води против овие лица се однесува на настаните во Собранието на Република Македонија од 27 април и нападот врз Зијадин Села.​​ Извор: Курир.мк
| | веќе видена | слични

Пратениците кои ги отворија собраниските врати сепак не дојдоа на ред во обвинителството. Иако одредени извори од обвинителството брифираа дека денеска Крсто Мукоски и Сашо Василевски треба да дадат исказ пред обвинителите за нивната улога на 27 април, тоа не се случи. По неколкучасовниот молк од обвинителство, медиумските екипи беа известени дека сепак двајцата пратеници не се повикани денеска. Крсто Мукоски и Сашо Василевски беа пратениците врз кои падна сомнежот дека ги отвориле собраниските врати откако беа објавени снимките од собраниските камери. Мукоски и Василевски беа посочени како лица кои ги отвориле вратите со што го овозможиле упадот. Пратеникот Крсто Мукоски во телефонски разговор за телевизија 24 рече дека се уште не добил покана од обвинителството. „ Не сум добил покана и не сум бил во обвинителството“, рече Крсто Мукоски. Освен Мукоски и Василевски, снимките фрлија сомнеж и врз пратениците Јохан Тарчуловски, Жаклина Пешевска, Љупчо Димовски, Љубен Арнаудов, Трајко Велјаноски. Овие пратеници ...
| | веќе видена | слични
11 копии

– Од Основното јавно обвинителство велат дека пратениците Крсто Мукоски и Сашо Василевски од ВМРО-ДПМНЕ денеска не се повикани на распит во Обвинителството во врска со настаните што се случија во Парламентот на 27 април. Претходно и пратеникот Мукоски изјави дека ваквата информација објавена во некои медиуми е шпекулација.
| | веќе видена | слични

Шест месеци од насилствата во Собранието, пратениците од редовите на ВМРО ДПМНЕ не добиле покана од обвинителството за да дадат своја верзија за настаните. Откако во изминатиот период исказ дадоа оштетените пратеници, па и собраниското обезбедување, двајцата опозициски пратеници, кои на објавените снимки од безбедносните камери се гледа дека се меѓу оние кои се наоѓаат во ходникот кај главниот влез на законодавниот дом и дека ги отвораат вратите за демонстрантите, сѐ уште не се нашле на списокот на обвинителите кои работат на предметот. Од Јавното обвинителство денеска единствено потврдија дека Мукоски и Василевски не се повикани да дадат исказ иако имаше неофицијални информации дека треба да се појават таму. Последната информација беше дека активно се работи по предметот и се повикуваат сведоци и лица кои учествувале во настанот. Досега нема ниту одговор од обвинителството дали има некакви сознанија за вмешаност, па и кривично дело на српскиот разузнавач Горан Живаљевиќ и советникот за безбедност на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Основното јавно обвинителство потврди дека пратениците Крсто Мукоски и Сашо Василевски денеска не треба да се појават на распит во Обвинителството, а поврзани со настаните од 27 април. Од кривичниот суд им потврдиле дека двајацата пратеници денеска не се на дневен ред ниту во ОЈО ниту во Овбвнителството за организиран криминал. Информацијата што утрово ја објавија одредени медиуми сепак е шпекулација. Претходно, за „Макфакс“ и пратеникот Крсто Мукоски рече дека објавата оти денеска тој треба да даде исказ во Обвинителството не е точна.
| | веќе видена | слични
5 копии

Иако во медиумите беше објавена информација дека денеска на распит во Обвинителството треба да се појават пратенциите од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Мукоски и Сашо Василевски Обвинителство се огласи со официјална информација и демантира дека пратенциите биле повикани на распит. Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Мукоски во телефонски разговор за Телевизија 24 демантира дека е повикан на распит во Јавното обвинителство. Мукоски изјави дека информацијата дека денеска треба да седне пред обвинителите е шпекулација. Тој тврди дека не добил покана од Обвинителството и дека денеска нема да се појави во обвинителството.
| | веќе видена | слични
2 копии

Крсто Мукоски и Сашо Василевски, денеска нема да се појават на распит во обвинителство во врска со насилството во Собранието на 27 април годинава. Информацијата дека тие добиле покана и дека денеска ќе биде нивниот распит ја објавија голем дел од медиумите, а од обвинителството утрово ниту ја демантираа ниту ја потврдија веста. Неколку часа подоцна, оттаму за Плусинфо рекоа дека двајцата пратеници, сепак, не се повикани на распит. И по шест месеци од насилството во Собранието, Мукоски и Василевски од ВМРО-ДПМНЕ сè уште не добиле покана од обвинителството иако од објавените снимки од безбедносните камери се гледа дека двајцата опозициски пратеници се меѓу оние кои се наоѓаат во ходникот кај главниот влез во собраниската зградата и дека се доближуваат вратите кои беа отворени за демонстрантите и насилниците да влезат внатре.
| | веќе видена | слични
6 копии

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Мукоски, за „Макфакс" ги негира објавите во медиумите дека денеска треба да се појави на распит во Обвинителството. Мукоски додава дека информациите што ги изнесоа одредени медиуми биле непроверени. „Како и сè друго, и овој пат се работи за шпекулации. Немам обврска да се огласувам на нешто што не е официјално ", рече Мукоски. Од Основновното јавно обвинителство не потврдија во колку часот е закажан распитот за пратениците на ВМРО-ДПМНЕ Крсто Мукоски и Сашо Василевски, кои се товарат дека ги отвориле собраниските врати за време на настаните на 27 април.
| | веќе видена | слични

За овие настани досега 15 лица се осомничени за учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење на службено дејство и за учество во толпа што ќе изврши кривично дело.Во Јавното обвинителство денеска на распит пратеници од опозициската ВМРО-ДПМНЕ за настаните во Собранието на 27-ми април. Според најавите, деновиве на распит ќе бидат повикани уште неколкумина други пратеници кои биле во холот на Собранието пред да влезе толпата.За овие настани досега 15 лица се осомничени за учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење на службено дејство и за учество во толпа што ќе изврши кривично дело.Неколкумина веќе се обвинети и за обид за убиство, а еден е осуден на четири години затвор.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ги негираше и наводите од службената белешка на УБК од објавеното решение за притвор за Кирил Божиновски, исто како и во ...
сите 308 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 309 | | | веќе видена

Во моментов не постојат официјални информации дали полицијата има сознанија дека Груевски е во земјата, штом потрагата ја започна пред неговиот дом. Единствено ...
сите 217 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска нагласи дека нема никакви разногласија помеѓу вработените во неговата Администрација. – Во Белата куќа работите ...
сите 170 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 252 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 59 | | | веќе видена

Унгарската влада вели дека експремиерот на Македонија, Никола Груевски, кој е осуден на две години затвор, побарал азил поради закани за неговиот живот и ...
сите 469 | | | веќе видена

Тридневната инертност на институциите беше доволна екс премиерот Никола Груевски да се даде во бегство. Од петокот до понеделникот, судските служби се обидоа ...
сите 466 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ОЈО: 30 дена притвор за четворица од приведените за нападот врз Зијадин Села

Од:
До кого (е-маил):
Порака: