Сметката на А1 чека политички есап?

Во Кривичниот совет се водела тешка битка за тоа дали ќе се дозволи евентуалниот долг да се обезбеди на друг начин, како што советуваат експертите, или ќе продолжи блокадата на сметките, а со тоа и агонијата на нашата најгледана телевизија и на најтиражните весници. Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1, зад затворени врати, вчера, до доцна попладне, се уште расправаше дали ќе ги одблокира сметките на А1 телевизија и на дневните весници „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“. Иако претседателката на Судот, Лидија Неделкова, минатата недела ветуваше дека одлуката ќе се знае до петокот, до затворањето на овој број на весникот од таму стасаа само нејасни позитивни сигнали. За жал, тие не го разбија скептицизмот, по изјавата на премиерот Никола Груевски дека телевизијата треба да си побара кредит за да се одблокира. Од судски извори се прошири шпекулацијата дека вчера попладне била донесена некаква одлука, но потоа се јавил „некој од горе“ и работата пак се заглавила. Кривичниот совет на чело со судијата ...
| | веќе видена | слични

Наместо четири, сега се бараат два милиони евра, а обвинителката Гордана Гешкоска инсистира осомничените од „Пајажина“ да останат во притвор Од сметката на телевизијата А1 нема да бидат повлечени четири милиони евра, туку два милиони. Оваа сума ќе треба да и биде вратена на државата како обесштетување доколку се докаже дека се стекнати на нелегален начин. Вака одлучи Обвинителството за организиран криминал, кое, пак, според извори од истрагата, не се откажува од барањето за замрзнување на сметките на фирмите од Перо Наков, меѓу кои е и сметката на телевизијата А1. Во новиот предлог што Обвинителството уште во вторникот го испратило до кривичниот суд Скопје 1 пишува дека по дополнителните анализи и набавени докази од Управата за јавни приходи, дошле до сознанија дека е направена погрешна пресметка за тоа колку пари од сметката на А1 треба да бидат блокирани. Првично, во Обвинителството два документи од ист вид ги пресметувале поединечно, па така се дошло до процената дека треба да бидат блокирани четири ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 10 февруари – Судбината на двете управителки од „Перо Наков бб“, Анета Кочишки и Невин Рауф е во рацете на истражниот судија кој одлучува дали тие ќе го напуштат притворот од затворо „Шутка“ и ќе заминат во домашен притвор. Тој, денеска, одлучува по жалбата на обвинителката Елена Гешовска. Двете управителки треба да бидат преместени во домашен притвор поради нивната влошена здравствена состојба. Во меѓувреме, властите повторно побараа да се блокира сметката на А1 телевизија, но епилогот ќе се знае наредните денови. Од телевизијата информираат дека Обвинителството, овој пат, барало да се блокира сметката за два милиони евра.
| | веќе видена | слични

Обвинителството ја обжали одлуката на истражниот судија да им дозволи на две управителки од фирмите на Перо Наков да се замени притворот во Шутка со домашен притвор. Истражниот судија донесе таква одлука поради влошена здравствена состојба и поради тоа што управителката на А1 повеќе не е на таа функција со што нема опасност да го повтори делото. Кривичниот Совет треба да одлучи дали ќе ја прифати жалбата на обвинителството или пак управителките ќе бидат ослободени од истражниот затвор во Шутка. Истражниот судија треба да се произнесе и за останатите 11 осомничени во случајот Пајажина меѓи кои е и сопственикот на А1 Велија Рамковски кои од 25 декември минатата година се во Шутка. Пред неколку дена во домашен притвор беше пуштена управителка на фирма од Перо Наков која имаше спонтан абортус.
| | веќе видена | слични

Денес истражниот судија ќе одлучува дали директорката на А1 телевизија Анета Кочишки и управителката од „Перо Наков“ Невин Рауф, за тоа дали ќе се вратат во истражниот затвор. Пред неколку дена притворот за овие лица беше укинат, но обвинителството веднаш поднесе жалба. Судот деновиве треба да се изјасни и за предлогот за повторна блоката на сметаката на А1 телевизија. На почетокот на истрагата беа притворени вкупно 14 лица. Досега укинат е притворот за 3 лица меѓу кој на директорката Кочишки и жената која што пред 10-тина дена имаше спонтан абортус. Осомничените од овој случај се обвинети за задајување данок, перење пари како и за злосторничко здружување. Полицијата сеуште трага по осомничените лица кои не се достапни за институциите меѓу кој е и Хеди Рамковски.
| | веќе видена | слични

Кривичниот совет денеска треба да одлучи по жалбата на обвинителката Гешковска во Истражниот затвор да останат управителките на А1 Телевизија, Анета Кочишки и на една од фирмите на „Перо Наков“, Невин Рауф. Двете управителки требаше да бидат преместени во домашен притвор поради влошена здравствена состојба. Власта не се откажува ниту од намерата да ја затвори А1. До судот е веќе поднесен предлогот за повторна блокада на сметката, а одлуката ќе се дознае во наредните денови. Обвинителството овој пат ја намали сумата што ја бара за околу два милиони евра - згрешиле во пресметките. Според новата математика на обвинителката Гешковска, А1, трите весници и другите фирми не должат 5,2 туку вкупно 3 милиони евра.
| | веќе видена | слични

Обвинителството поднесе допрецизирано барање за блокирање на сметките на А1 телевизија и на другите фирми на "Перо Наков" со образложение дека фирмите немаат друг имот од кој би се намириле побарувањата на државата Сметките на А1 телевизија и на другите фирми на "Перо Наков" и понатаму се блокирани, а двете притворенички во случајот "Пајажина" кои завчера добија домашен притвор, останаа во Шутка. Обвинителството вчера повторно побара блокирање на сметките и поднесе жалба на решението на истражниот судија на управителката на А1 телевизија Анета Кочишки и на управителката на една од фирмите од "Перо Наков" Невин Рауф, притворот во Шутка да им се замени со куќен притвор. Јавното обвинителство до Скопскиот кривичен суд вчера поднело дополнето и допрецизирано барање за повторно замрзнување на сметката на А1 и на другите фирми. Од Основниот суд Скопје 1 велат дека одлуката на истражниот судија не била во ред, зашто не постоел друг начин за обезбедување на средствата. Конкретно, во допрецизираното барање до судот, ...
| | веќе видена | слични

Обвинителката во случајот „Пајажина“ поднесе жалба на одлуката на истражниот судија за пуштање во домашен притвор на две управнички на фирми од улицата „Перо Наков“. Обвинителката поднесе жалба и на одлуката на Кривичниот совет за... Обвинителката во случајот „Пајажина“ поднесе жалба на одлуката на истражниот судија за пуштање во домашен притвор на две управнички на фирми од улицата „Перо Наков“. Обвинителката поднесе жалба и на одлуката на Кривичниот совет за деблокирање на сметката на А1 телевизија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Јавното обвинителство повторно побара замрзнување на сметката на А1. Но наместо за 4.4 милиони, за 3 милиони евра, дознаваме од извори во обвинителството. Како аргумент во допрецизираното барање до истражниот судија, обвинителството наведува дека според нивната документација нема друг имот или гаранција за евентуалните побарувања на државата од фирмите на Перо Наков. Истражниот судија треба да одлучи дали повторно ќе го уважи барањето на обвинителството за сметките и дали ќе дозволи, освен трите управителки, уште некој од притворените да замине во куќен притвор. И Кривичниот Совет е пред одлука дали ќе ја уважи жалбата на обвинителството за куќен притвор. Тече рокот од 48 часа за да одлучат. Вчера Кривичниот Совет го укина решението на истражниот судија за замрзнување на сметките на А1 и предметот го врати на повторно одлучување. Истражниот судија пак донесе одлука за одредување на куќен притвор на две управителки - Кочишки и Рауф. Ако Кривичниот Совет ја одбие жалбата на обвинителството, тие ќе можат да го ...
| | веќе видена | слични

Не 4.4 милиони евра - Јавното обвинителство инсистира да се замрзнат сметките на фирмите од “Перо Наков“ на 3 милиони евра. Сумата е намалена во новиот предлог на обвинителството испратен до истражниот судија по одлуката на Кривичниот совет да се одмрзнат сметките. Информацијата за АЛФА ја потврди јавниот обвинител Љупчо Шврговски. “Го дополнивме стариот предлог со нови докази. Но сега сумата се намали за 90 милиони денари. На списокот сега има и нови фирми, но утврдено е дека сумата е помала. Повторно предлагаме замрзнување на сметките затоа што е утврдено дека фирмите немаат имот и дека Велија Рамковски не поседува ништо. Зградите во дворот на “Перо Наков“ се на Унипроком Вемакс, но сопствениците не изразиле подготвеност да гарантираат. Никој не понудил ниту банкарска гаранција за утврдениот износ“ изјави Шврговски за АЛФА. За да не се влијае врз истрагата, обвинителството не објаснува како сумата се намали за милион ипол евра. Кривичниот совет во решението заклучува дека жалбит ена адвокатите се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Цел свет ги бараше таткото и ќерката кои биле фотографирани пред Нотр Дам, само еден час пред да избие пожарот во катедралата. Туристиката од САД, Брук Виндзор ...
сите 664 | | | веќе видена

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 170 | | | веќе видена

Потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски, вчера попладне учествуваше на граѓанска трибина во Неготино каде со граѓаните разговараше за повеќе актуелни теми, ...
сите 353 | | | веќе видена

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски не се согласува со предлог измени на законите за безбедносните служби со кои би се одзеле надлежности од шефот на ...
сите 30 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сметката на А1 чека политички есап?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: