Анестезиолозите отстранети: Случајот со починатата родилка се уште не е решен


Се уште не е решен случајот со родилката која почина во приватната болница во Скопје. Двајцата анестезиолози од КАРИЛ се отстранети од работа, а едниот од нив покрај суспензијата, веројатно и ќе мора да врати 50 илјади евра на државата бидејќи специјализирал со кофинансирање. Анестезиологот кој пред една година завршил со специјализацијата се обврзал со договор дека 10 години ќе работи во јавно здравство, во спротивно ќе биде приморан да ги врати парите со кои специјализирал. Од хируршките клиники велат дека при операцијата со царски рез работел нелегално бидејќи немал договор со болницата, а не ги исполнувал ниту условите за дополнителна работа во друга клиника. Родилката почина пред десетина дена. Кичевчанка која за првпат останала бремена после лекување од стерилитет, а одлучила да се пораѓа со царски рез во приватната болница каде што претходно не била ниту лекувана, ниту следена во текот на бременоста. При целосна анестезија и се затвориле дишните патишта, по што следувала реанимација извршена од тимот ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Новороденчето чија мајка почина за време на породувањето во Санте Плус повеќе не е на апарати за дишење. Се уште е на одделот за интензивна нега, но според педијатрите е во стабилна здравствена состојба. И во наредниот период ќе биде под постојан лекарски надзор. Стручната комисија, пак, што ја формираше Министерството за здравство две недели го испитува случајот со смртта на родилката. Недостасува уште обдукцискиот наод од судска медицина за официјално да соопштат дали и какви пропусти имало во целата постапка. Од вчера случајот го расветлува и Обвинителството. По известување од полицијата, прибираат докази по што ќе одлучат дали има основ за поведување на постапка. Во очекување на официјалниот извештај, Сител дознава дека постојат докази за непочитување на основни медицински протоколи во третманот на 31 годишната жена од Кичево. Неофицијално, и камерите од болницата но и од околните објекти треба да помогнат во расветлување на целиот случај. Се уште е нејасно и каде починала родилката бидејќи од ...
| | веќе видена | слични
3 копии

На 31 јанауари во Основното јавно обвинителство Скопје пристигна известување од СВР Скопје во врска со смртта на родилката во приватна здравствена установа ¬во Скопје, соопшти ОЈО Скопје.„Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредби за прибирање на потребната документација и податоци. По разгледување и анализа на пристигнатиот материјал и по добивањето на обдукцискиот протокол од Институтот за судска медицина, криминалистика и медицинска деонтологија ќе биде донесена јавно обвинителска одлука“, соопштија оттаму.
| | веќе видена | слични

Основното јавно обвинителство отвори истрага за случајот на 31 годишната Дебора Џамбази која почина при породување при однапред договорена операција со царски рез која се изведувала во приватната болница Моја Болница(Санте Плус) . Истрага е отворена врз основа на наодите на Комисијата која го истражува случајот и на барање на семејството, неофицијално потврдија за НОВА извори од Министерството за здравство. Обвинителството во моментот прибира докази по што ќе следи одлука дали ќе има кривична одговорност. „По разгледување и анализа на пристигнатиот материјал и по добивањето на обдукцискиот протокол од Институтот за судска медицина, криминалистика и медицинска деонтологија ќе биде донесена јавно обвинителска одлука“, потврдиле за 24 телевизија од Основното јавно обвинителство. НОВА од свои извори дознава дека се собрани сите оригинални документи од болницата Санте Плус и тие ќе бидат доставени во ОЈО. Комисијата ја комплетирала документацијата, земени се изјави од сите инволвирани страни, од семејството, од ...
| | веќе видена | слични

Јавното Обвинителство ќе го расветлува Случајот со смртта на 31 годишната родилка од Кичево, која почина за време на породувањето во приватната болница „Санте Плус“ Од обвинителството велат дека ја прибираат докази од обдукцијата и институциите по што ќе следи одлука дали ќе има кривична одговорност. „По разгледување и анализа на пристигнатиот материјал и по добивањето на обдукцискиот протокол од Институтот за судска медицина, криминалистика и медицинска деонтологија ќе биде донесена јавно обвинителска одлука“, велат од Јавно Обвинителство – Скопје. Дали имало пропусти во медицинскиот третман на родилката треба да одговори Комисијата што ја формираше Министерството за здравство. Оттаму велат дека се уште се чека извештајот од обдукцијата на починатата. До крајот на недлава би требало да излезат со одговори. Анестезиологот од КАРИЛ кој незаконски работел во приватната болница „Санте Плус“ и учествувал во породувањето на родилката доби отказ, а неговиот колега кој го повикал на помош заработи ...
| | веќе видена | слични
16 копии

Јавно обвинителска одлука во врска со смртта на родилката во приватна здравствена установа во Скопје ќе биде донесена по прибирање на потребната документација и по добивање на обдукцискиот протокол од Институтот за судска медицина. – Во текот на вчерашниот ден во Основното јавно обвинителство Скопје пристигна известување од СВР Скопје во врска со смртта на родилката во приватна здравствена установа во Скопје. Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредби за прибирање на потребната документација и податоци, соопшти Јавното обвинителство. По разгледување и анализа на пристигнатиот материјал и по добивањето на обдукцискиот протокол од Институтот за судска медицина, криминалистика и медицинска деонтологија, како што е посочено во соопштението, ќе биде донесена јавно обвинителска одлука.​
| | веќе видена | слични

Скопското јавно обвинителство отвара предистражана постапка за смртта на родилката во болницата Санте плус во Скопје. Скопското јавно обвинителство отвара предистражана постапка за смртта на родилката во болницата Санте плус во Скопје. Вчера откако СВР Скопје, доставиле известување за случајот, надлежен јавен обвинител наредил прибирање на потребната документација и податоци. По разгледување и анализа на пристигнатиот материјал и по добивањето на обдукцискиот протокол од Судска медицина, ќе биде донесена одлука дали има основ за кривичен прогон, информираат од обвинителството.
| | веќе видена | слични
2 копии

Отказ за анестезиологот од КАРИЛ кој незаконски бил на породувањето во Санте Плус кога почина 31-годишната родилка од Кичево. Дисциплинска, пак, за неговиот колега кој го повикал на помош кога жената добила силна реакција од анестезијата. Лекарот ќе го добие отказното решение откако во ТОАРИЛУЦ ќе го добијат официјалниот извештај од стручната комисија која го испитува случајот со родилката.. Иако станува збор за кадар кој е дефицитарен, здравствените власти категорични дека законите мора да се почитуваат. -Тоа што е дефицитарен кадар не значи и непочитување на законот, вели Венко Филипче, министер за здравство. Од стручната комисија го чекаат уште обдукцискиот извештај од Судска медицина, по што јавно ќе соопштат дали и какви пропусти има при третманот на родилката во приватната болница која почина за време на царскиот рез. -Наскоро комисијата ќе заврши со работа и ве уверувам дека ќе биде преземено се доколку има потреба за овој случај, вели Филипче. Неофицијално, лекари од скопските клиники велат дека ...
| | веќе видена | слични

Демант од Приватна здравствена установа Специјална болница по гинекологија, акушерство и ортопедија МОЈА БОЛНИЦА Скопје, кој го објавуваме во целост: „ На ден 22.01.2018 година на веб страницата novatv.mk е објавен текст со наслов “Анестезиолог од КАРИЛ учествувал во породувањето на починатата родилка” потпишан од Ваша страна. Сметаме дека во текстот на невистинит начин се известува за немилиот настан кој се случи, а nрезентираните информации не соодветствуваат со вистинските околности поврзани со овој случај. Имено, во воведната реченица од текстот се наведува “Анестезиолог од КАРИЛ учествувал во породувањето со царски рез на родилката Дебора Џамбази која почина во четвртокот во приватната болница Санте Плус …”. Ваквата изнесена информација претставува груба невистина која најостро ја демантираме и која сметаме дека единствено има за цел да и наштети на угледот на нашата здравствена установа. Како што веќе известивме во јавност , nочинатата родилка не nочина во нашата nриватна болница. Воедно сметаме дека и ...
| | веќе видена | слични

Уште се чека наодот кој треба да покаже кои биле причините за смртта на родилката од Кичево која почина при царски рез пред десеттина дена. Уште се чека наодот кој треба да покаже кои биле причините за смртта на родилката од Кичево која почина при царски рез пред десеттина дена. Министерот за здравство Филипче рече дека се чекаат уште некои испитувања откако ќе стигнат уверува дека ќе се преземе се што е потребно. Освен што е формирана комисија да го испита лекувањето на родилката формирана е и комисија која го испитува и работењето во тој дел. -Комисијата сѐ уште нема завршено со работата со оглед на тоа што чекаме уште некои испитувања да стигнат, но ве уверувам дека ќе се преземе сѐ што треба, доколку треба, непосредно откако ќе ги добиеме сите информации за овој случај, изјави Венко Филипче, министер за здравство. Додека се чекаат наодите двајцата анестезиолози од КАРИЛ кои учествувале во оперативниот зафат се отстранети од работа. Министерот додаде ...
| | веќе видена | слични

Останато

Времето во Македонија е облачно со повремени врнежи од снег, претежно со слаб, а во западните и јужните делови на места со умерен интензитет. Дува засилен, на ...
сите 214 | | | веќе видена

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно имунитетни прашања денеска напладне ќе ја продолжи расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ...
сите 347 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 179 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 112 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа најави дека ќе стави вето на резолуцијата, што евентуално би ја усвоил Конгресот на САД на предлог на ...
сите 80 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Анестезиолозите отстранети: Случајот со починатата родилка се уште не е решен

Од:
До кого (е-маил):
Порака: