Во кривичниот суд рочиште за „Сопот“


Во Кривичниот суд за денеска е закажано рочиште од повтореното судење за предметот „Сопот“. Овој случај е од 2003 година, кога двајца полски војници и еден македонски државјанин загинаа, откако теренско возило на НАТО нагази на мина на локалниот пат Сушево – Сопот. Во овој случај десет лица беа осудени за тероризам. Тие се товарат дека подметнале експлозивна направа на локалниот пат Сушево – Сопот. Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, лани во јули го предаде предметот на СЈО, откако во јавноста беа објавени разговори на владини функционери поврзани со случајот.
| | веќе видена | слични

Адвокатот Насер Рауфи предвидува дека исходот од судскиот процес за случајот „Монструм“ ќе биде како како кај случајот „Сопот“. Тој очекува дека во првите пет или шест судски рочишта ќе има епилог кој ќе биде целосно повлекување на обвинението. Рауфи во текот на емисијата „Вокс“ на телевизија „Шења“, рече дека Специјалното Обвинителство ќе ги открие и вистински автори на случајот со помош на кодирани сведок кој зборуваше за време на првичниот судски процес. Мислам дека ќе има ист резултат, епилогот ќе биде ист како во случајот “Сопот“, со повлекување на обвинението од страна на Специјалното Обвинителство. Но, колку што јас сум информиран, Специјалното обвинителство сè уште ја нема завршено целосно истрагата. Мислам дека со ова истрага што ќе биде завршена, според моите информации, мислам дека во овој случај ќе се види кои се реализатори на овој грозен криминал. Мислам дека овој случај ќе има краток епилог во временски интервал, не толку краток како кај случајот “Сопот“ одкако интервенираше СЈО, но релативно, ...
| | веќе видена | слични

Доколку добијат обесштетување, на кое беа упатени, државата би требало на 11-темина луѓе кои зад решетки поминаа и до 15 години , осудени за тероризам, во просек да им исплати по околу 100 илјади евра. Сумата би била компензација за физичкото лишување од слобода, односно неможноста во тој период да работат. Ова го велат адвокатите на поранешните затвореници кои отслужија затворски казни за подметнување мина на пат во март 2003 година, кога загинаа двајца војници на НАТО и еден македонски државјанин. Некои порано, некои подоцна ги отслужија казните, а ослободителна пресуда им беше изречена на 19 март оваа година. Но адвокатот Насер Рауфи вели дека многу повисока би била компензацијата за психичката тортура и душевното страдање, за нив и семејствата. „Секако дека се брои и домашниот притвор, затворот и времето додека трае ова рочиште. Многу барања ќе има од осудените. За ова обесштетување треба да се подготват и вештачења од а лекари и невропсихијатри. За три месеци ќе биде појасно дали се согласуваме со ...
| | веќе видена | слични

„Ослободување на обвинетите во случајот Сопот беше една од точките во платформата потпишана во Тирана на 7-ми јануари 2017 година. Една година подоцна СЈО ги ослободи со образложение дека немало докази“, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. „Кој го минираше патот Сушево-Сопот по кој на 4 март 2003 година се движеше конвојот на НАТО, одговор нема. Кој ја набави и подметна експлозивната направа во месноста Божја Дупка, од чија детонација животите ги загубија припадниците на полскиот контингент, Павел Легински и Фјодор Никуловски, и цивилот Крунислав Кипријановски, одговор нема Кои се првите луѓе на МВР, БЈБ и УБК одговорни за истрагата и дали тие знаеле за информациите изнесени денеска? Дали ќе има одговорност доколку СЈО верува дека тогашната власт ја монтирале истрагата? Дали ќе има одговорност за судиите кои тогаш го воделе предметот бидејќи според Катица Јанева суделе без докази? Правдата во Република Македонија е на колена од политичките злоупотреби. Тиранската платформа се реализира, а скандалите се ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Правдата во Република Македонија е на колена од политичките злоупотреби, велат од ВМРО-ДПМНЕ. -Ослободување на обвинетите во случајот Сопот беше една од точките во платформата потпишана во Тирана на 7-ми јануари 2017 година. Една година подоцна СЈО ги ослободи со образложение дека немало докази. Кој го минираше патот Сушево-Сопот по кој на 4 март 2003 година се движеше конвојот на НАТО, одговор нема. Кој ја набави и подметна експлозивната направа во месноста Божја Дупка, од чија детонација животите ги загубија припадниците на полскиот контингент, Павел Легински и Фјодор Никуловски, и цивилот Крунислав Кипријановски, одговор нема, стои во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ и се додава: „Кои се првите луѓе на МВР, БЈБ и УБК одговорни за истрагата и дали тие знаеле за информациите изнесени денеска? Дали ќе има одговорност доколку СЈО верува дека тогашната власт ја монтирале истрагата? Дали ќе има одговорност за судиите кои тогаш го воделе предметот бидејќи според Катица Јанева суделе без докази? Правдата во Република ...
| | веќе видена | слични

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ реагира поради ослободување на обвинетите во случајот „Сопот“, што според партијата била една од точките во платформата потпишана во Тирана на 7-ми јануари 2017-та година, а една година подоцна СЈО ги ослободи со образложение дека немало докази. ВМРО-ДПМНЕ прашува- кои се првите луѓе на МВР, Бирото за јавна безбедност и Управата за безбедност и контраразузнавање одговорни за истрагата, и дали тие знаеле за изнесените информации? Дали ќе има одговорност доколку СЈО верува дека тогашната власт ја монтирала истрагата? Дали ќе има одговорност за судиите кои тогаш го воделе предметот, бидејќи според Катица Јанева суделе без докази? ВМРО-ДПМНЕ смета дека правдата е на колена од политичките злоупотреби, Тиранската платформа се реализира, а скандалите се покриваат со монтирани обвиненија во кои уметници, режисери, артисти, пратеници без никакви докази се прогласуваат за терористи.
| | веќе видена | слични
4 копии

Ослободување на обвинетите во случајот Сопот беше една од точките во платформата потпишана во Тирана на 7-ми јануари, минатата година, вели опозицијата преку соопштение испратено до јавноста. „Една година подоцна СЈО ги ослободи со образложение дека немало докази. Кој го минираше патот Сушево-Сопот по кој на 4 март 2003 година се движеше конвојот на НАТО, одговор нема. Кој ја набави и подметна експлозивната направа во месноста Божја Дупка, од чија детонација животите ги загубија припадниците на полскиот контингент, Павел Легински и Фјодор Никуловски, и цивилот Крунислав Кипријановски, одговор нема Кои се првите луѓе на МВР, БЈБ и УБК одговорни за истрагата и дали тие знаеле за информациите изнесени денеска? Дали ќе има одговорност доколку СЈО верува дека тогашната власт ја монтирале истрагата? Дали ќе има одговорност за судиите кои тогаш го воделе предметот бидејќи според Катица Јанева суделе без докази?“, прашува ВМРО-ДПМНЕ. Опозицијата додава дека платформата се реализира, а скандалите се покриваат со ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ денеска реагираа за откажувањето на СЈО од Сопот. „Една година подоцна СЈО ги ослободи со образложение дека немало докази. Кој го минираше патот Сушево-Сопот по кој на 4 март 2003 година се движеше конвојот на НАТО, одговор нема. Кој ја набави и подметна експлозивната направа во месноста Божја Дупка, од чија детонација животите ги загубија припадниците на полскиот контингент, Павел Легински и Фјодор Никуловски, и цивилот Крунислав Кипријановски, одговор нема Кои се првите луѓе на МВР, БЈБ и УБК одговорни за истрагата и дали тие знаеле за информациите изнесени денеска? Дали ќе има одговорност доколку СЈО верува дека тогашната власт ја монтирале истрагата? Дали ќе има одговорност за судиите кои тогаш го воделе предметот бидејќи според Катица Јанева суделе без докази?“, прашува ВМРО-ДПМНЕ. Опозицијата додава дека платформата се реализира, а скандалите се покриваат со монтирани обвиненија во кои уметници, режисери, глумци, пратеници без никакви докази се прогласуваат за терористи. Според нив не ...
| | веќе видена | слични

Движењето Беса и претседателот Африм Гаши го поздравуваат задоцнетото ослободување на обвинетите во случајот „Сопот“ со надеж дека оваа неправда, која траеше 15 години, ќе стави крај и на антиалбанскиот пристап на судството и Обвинителството и конечно ќе ја инсталира правдата во овие важни институции. „Фактот што требаше да се формира специјално обвинителство и тоа да ја донесе оваа одлука зборува многу за Јавното обвинителство во земјата, кое и со своите актуелни постапки потврдува како ја разбира правдата. Меѓутоа, за оваа одлука да биде целосно коректна, надлежните судски институции сега треба да ја започнат постапката за обесштетување на обвинетите за „Сопот“, а во најкус можен рок треба да се поведе тужба против вистинските автори на делото, како и за обвинителите и судиите што со години ги влечеа по затвори и судови, иако сите бевме убедени дека беа невини“, се вели во соопштението. Притоа се апелира овој случај да служи како лекција и за случајот на Алмир Алиу и целокупниот правен систем во Македонија ...
| | веќе видена | слични

Во образложението на специјалното јавно обвинителство да го повлече обвинението против обвинетите во случајот „Сопот“, бидејќи нема докази, пишува дека исказот на кој се темелела пресудата од сведокот бил изнуден, а тој преживел психичка и физичка тортура. На 23.05.2003 година сведокот Рамадан Бајрами, во близина на поштата во Куманово бил незаконски упасен од припадници на УБК и бил однесен на непозната локација. Фактот дека приведувањето и задржувањето на сведокот било незаконски СЈО го потврди од изведените докази. Сведокот Рамадан Бајрами, на рочиштето пред судот изјави дека на 23 мај 2003 година се упатил кон полициската станица во Куманово за да обезбеди извод за своето дете и пред трафиката, каде што отишол да купи барање за извод, од непознати лица, за кои подоцна дознал дека биле полициски службеници, бил удрен во задниот дел од главата, кои веднаш му ги ставиле рацете зад грбот и му ставиле лисици. Потоа му ја кренале јакната и му ја ставиле преку главата, по што го ставиле во возило и почнале да ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Објавувањето на записникот од страна на еден портал само покажува колку е порозно и некадарно обвинителството, вели за Пресинг Тв адвокатот Звонко ...
сите 125 | | | веќе видена

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска на својот Фејсбук профил објави дека ќе покрене тужба против порталот „Република“ за, како што вели, ...
сите 70 | | | веќе видена

Манчестер Јунајтед сакаше брзо да го заборави реми исходот со Вулверхемптон од пред пет дена, но наместо тоа, тимот од театарот на соништата во наредните ...
сите 37 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска во Општина Новаци, на настанот по повод увидот на напредокот на работите на магистралниот гасовод Неготино – Прилеп – Битола, ...
сите 353 | | | веќе видена

* (ВИДЕО) Заев: Лажни се сите наводи изнесени во новинарскиот текст кој ме инволвира во „Рекет“ Премиерот Зоран Заев, ја повика Јавната обвинителка да ја ...
сите 20 | | | веќе видена

Вицепрвакот на Англија стигна до максимални три победи во воведните три кола од новата сезона во Премиерлигата, на „Енфилд“, сосема очекувано падна Арсенал кој ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во кривичниот суд рочиште за „Сопот“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: