„Пајажина“ обвинета

Опозицијата смета дека се работи за политички прогон Сопственикот на телевизијата „А1" и 22 други лица се обвинети за злосторничко здружување, перење пари, даночно затајување, злоупотреба на службената положба и овластување, соопшти Основниот суд Скопје 1. Скопското јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, до судот го достави обвинението за учесниците во случајот познат на македонската јавност како „Пајажина". Во исто време на обвинетите им е продожен е притворот за нови триесет дена. Обвинителството треба да објасни кој учествувал во овој случај, како се вршеле кривичните дела за кои учесниците се обвинети и за колку е оштетена државата. Во обвинението се наведени 24 фирми, каде се менувани управителите, со што според наводите, е создадена мрежа како начин на раководење. Понатаму е наведено дека се исплаќале плати за вработените во електронскиот медиум кои потоа биле книжени на минимални износи за да се ...
| | веќе видена | слични

Најмалку 5 милиони евра неплатен данок содржи обвинението за случајот „Пајажина“ дознава Канал 5. Бројките кои беа напишани во вчерашното соопштение од организиран криминал биле само дел од сумите кои како позначајни биле истакнати низ примери. Сепак извори од обвинителството за Канал 5 велат дека и во обвинението нема сумарна бројка на затаен данок затоа што тоа би дошло како собирање баби и жаби. Биле истакнати различни суми за различни даноци затаени од различни фирми од Перо Наков. Со обвинението кое вчера беше покренато не е предложено да се бара и замрзнување на имот, дознава Канал 5. Обвинителството за сега останува на замрзнатите сметки - доколку дошле до нови сознанија не исклучуваат во текот на постапката да побараат и таква мерка. За време на судскиот процес повторно ќе бидат сослушани сите сведоци кои се појавија и пред истражниот судија, но ќе има и неколкумина нови- ќе бидат повикани претставници на фирми оштетени со работењето на обвинетите од „Пајажината“ и нивните фирми на Перо Наков, ...
| | веќе видена | слични

Заврши истрагата во случајот Пајажина. Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција покрена обвинение против Велија Рамковски и уште 22 лица за сторени кривични дела злосторничко здружување, перење пари и други приноси од казниво дело, злоупотреба на службената положба и овластување, даночно затајување и оштетување или повластување на доверители. Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ја известува јавноста дека на 22 март 2011 година до надлежниот суд поднесе обвинение против обвинетиот Велија Рамковски и уште 22 лица за сторени кривични дела злосторничко здружување, перење пари и други приноси од казниво дело, злоупотреба на службената положба и овластување, даночно затајување и оштетување или повластување на доверители. Во поднесеното обвинение, кое исклучиво се темели на прибавените докази, е даден опис на криминалните дејствија на обвинетите: - основањето на 24 фирми во Република Македонија и во странство кои биле раководени од ...
| | веќе видена | слични

Адвокатите во Пајажина со празни раце и револт го напуштија кривичниот суд. Два дена немаат примено обвинение и финансиска експертиза од Бирото за судски вештачења со утврдена сума на штетата. Нејасно, но адвокатите кои мораат да пишуваат приговори на обвинителниот акт немаат ништо за досието Пајажина. По цело дневниот престој во судот адвокатите се откажаа. Очекуваат дека до утре судот конечно ќе им достави обвинителен акт и вештачење. Во судот вината ја лоцираат во Бирото за вештачења кое доставило само мал број примероци од финансиската експертиза. Судот има доволно број обвиненија, но со секое мора да има примерок и од вештачењето. Нелогично, но цели два дена Бирото не може да фотокопира десетина примероци од анализата. Адвокатите се налутени и на пропустите во постапката според кои наместо тие, за Пајажина секогаш први инфромации имаат новинарите. Се прашуваат како е можно некои медиуми два дена да цитираат делови од обвинението, а тие уште го немаат прочитано. Обвинителот Шврговски потврди дека штетата ...
| | веќе видена | слични

Уште еден преседан во случајот „Пајажина“. Два дена адвокатите на обвинетите од „Перо Наков“ не можат да го добијат обвинителниот акт за случајот, ниту пак резултатите од вештачењето за затаениот данок. До крајот на работното време, адвокатскиот тим чекаше пред судот, да види со какви аргументи обвинителството ќе настапи во судскиот процес против Велија Рамковски и останатите 22-ца обвинети. Одбраната си замина празни раце - засега, за случајот адвокатите се информираат само од медиумите, и покрај тоа што судот е должен веднаш да им го достави обвинението. „Вчерашниот цел ден чекаме, денес чекаме исто така, револтирани сме, разочарани сме, многу ни е непријатно што ги дознаваме деталите од обвинението од весници и други медиуми“, рече Стеван Павлески, адвокат. Вие практично до сега не го ни погледнавте обвинението? „Ниту обвинението, ниту вештачење имаме примено“, вели Стеван Павлески, адвокат. Кое е објаснувањето на судските служби? “Шалтерскиот работник објаснува тоа што му е кажано судијата не ...
| | веќе видена | слични

Обвинителниот акт за случајот „Пајажина“ завчера експресно беше доставен до судот, веднаш по завршувањето на вештачењето на документацијата, поради што им беше продолжен и притворот на осомничените, од кои деветмина веќе 90 дена се наоѓаат во истражниот затвор „Скопје“. Според адвокатскиот тим, скандалозно е тоа што обвинителниот акт е предаден во судот само неколку часа по завршувањето на вештачењето. Тоа ги потврдува нивните сомнежи дека обвинението е напишано однапред, а обвинителката Гордана Гешкоска само ги чекала сумите за наводно затаениот данок, утврдени со вештачењето. Доколку, пак, се земе предвид тврдењето на јавниот обвинител Љупчо Шврговски, дека обвинението не е напишано однапред, тогаш тоа значи дека за неколку часа обвинителката Гешкоска успеала да го разгледа завчера завршеното вештачење напишано на 180 страници, а потоа, истиот ден, да напише обвинение за еден од најобемните и најсложените случаи, како што го опишаа самите. „Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и ...
| | веќе видена | слични

Јавното обвинителство вчера поведе обвинение против сопственикот на А1 телевизија, Велија Рамковски, и уште 21 негов соработник, кои беа приведени во акцијата „Пајажина“. Со одлука на Кривичниот совет, Рамковски и уште осуммина остануваат во притвор, куќен притвор им е одреден на петмина, четворица се бараат со потерница, а за еден е одлучено да му се одземе пасошот. На долгата листа обвинети освен сопственикот на А1 телевизија, Велија Рамковски се најдоа и неговиот брат и ќерка, но и сегашни и поранешни управители на фирмите што егзистирале на „Перо Наков“. Притворот му е продолжен и на синот на Велија, Хеди Рамковски, но и на останатите, кои се во бегство. Обвинението е поднесено само еден ден по заокружувањето на истрагата за случајот „Пајажина“ и завршувањето на материјално-финансиското вештачење за работењето на 11 фирми на „Перо Наков“. Групата е осомничена за злосторничко здружување, даночно затајување, перење пари и други приноси од казниво дело, злоупотреба на службената положба и овластување и ...
| | веќе видена | слични

По три месеци истрага и уште толку време поминато во притвор и во домашен притвор, бизнисменот Велија Рамковски и уште осумнаесет други лица ќе одговараат за организиран криминал дека преку злосторничко здружување со перење пари и даночно затајување ја оштетиле државата за 4,6 милиони евра Од обвинителството соопштуваат дека во обвинението е даден детален опис како обвинетите основале 24 фирми во земјава и во странство и како биле намалувани приходите, а зголемувани расходите, со што фирмите го одбегнувале плаќањето на даноците кон државава. - Во зависност од потребата, исто лице се јавува како основач на повеќе фирми, управителите постојано се менуваат, а дека сите овие фирми се меѓусебно поврзани говори и фактот што тројца од обвинетите биле овластени потписници за сите фирми. Начинот на раководење со вака создадената мрежа несомнено се утврдува од набавените материјални докази, како и од доказите набавени преку примената на посебните истражни мерки - пишува во соопштението што обвинителството вчера го ...
| | веќе видена | слични

Обвинителниот акт опишува дела како затајување давачки преку рекламирање во медиумите, исплата плати во кеш, лажни консултантски услуги, подигање дневен пазар во готово и слично Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција вчера до Основниот суд Скопје 1 поднесе обвинение против Велија Рамковски и уште 22 лица од случајот Пајажина. Рамковски како првообвинет и останатите се товарат за кривичните дела злосторничко здружување, перење пари и други приноси од казниво дело, злоупотреба на службената положба и овластување, даночно затајување и оштетување или повластување на доверители. Обвинителството, кое соопштува дека обвинението се темели исклучиво на прибавени докази, не ја објавува вкупната сума за која е оштетена државата од криминалните зделки на Велија и сорабтниците, но дава детален опис на тоа како обвинетите ги правеле матните зделки во фирмите на улицата Перо Наков" бб, на други локации во државата, па и во странство. Рамковски и неговата дружина раководеле со 24 фирми ...
| | веќе видена | слични

Криминал со платите на вработените. Фалсификувани договори и фактури. Измислени позајмици. Неправилности со реклами. Сокриен данок. Фирмите од “Перо Наков“ ја оштетиле државата за 4.6 милиони евра, само А1 телевизија над милион. Обвинителството стави печат на обвинителниот акт за Пајажината на Велија Рамковски. “Имаме материјални докази и вештачење. Оттаму произлегува обвинението на сума од 4, 6 милиони евра“ - изјави Љупчо Шврговски, јавен обвинител на РМ. Адвокатите подготвуваат приговор на обвинението. Изненадени се од експреното пишување на актот кога се знае дека финасиската експертиза заврши пред еден ден. “За еден ден направија вештачење, за 24 часа напишале обвинение, ова е неверојатно. Само уште пресудата да ни ја дадат“ - Мирослав Вујиќ, адвокат на Велија Рамковски. Тактиката на Велија Рамковски, според обвинението била едноставна. Неколку пати менувал управители на фирмите. Парите наместо да ги пријавува ги пренесувал на сметки на неговото семејство. Трансферите оделе незаконски. Платите на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ова беше нивна прва средба, со оглед дека премиерот не присуствуваше на инаугурацијата на шефот на државата пред четири дена. Денеска портпаролот на Владата , ...
сите 301 | | | веќе видена

Федералната администрација за воздухопловство ги предупреди американските комерцијални авиони кои летаат над водите на Персискиот Залив, дека ризикуваат да ...
сите 164 | | | веќе видена

Се задржува трендот на регистрирање на голем број на заболени од мали сипаници во државата. Во изминатата недела бројот на новорегистрирани заболени изнесува ...
сите 192 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена

Британскиот принц Вилијам, неодамна говорејќи за смртта на својата мајка, принцезата Дијана, ја опиша тагата што ја почувствувал како болка што не може да се ...
сите 54 | | | веќе видена

Арбитражниот суд во Вашингтон донесе пресуда по поднесената тужба против албанската Влада од страна италијанскиот бизнисмен Франческо Бекети, поранешен ...
сите 171 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Пајажина“ обвинета

Од:
До кого (е-маил):
Порака: