Ким Џонг-нам убиен со смртноносен нервен агенс Ве-Икс


10 копии

Малезиската полиција соопшти денеска дека полубратот на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, Ким Џонг-нам е убиен со хемиски нервен агенс Ве-Икс (VX), кој е пронајден во неговото тело и сега истражува како таа хемикалија влегла во земјата. Станува збор за еден од најсмртоносните хемиски оружја, кое е создадено од човек, а САД го класифицираат како оружје за масовно уништување. Само 10 милиграми од тој нервен агенс или една капка може да убие за неколку минути, наведуваат експертите. Ве-Икс е без вкус и мирис, така што личноста која е изложена на него воопшто не е свесна за тоа и тешко можат да го детектираат аеродромските сензори, доколку се внесе во мали количини. Симптомите по контактот со Ве-Икс во форма на испарување се појавуваат по неколку секунди и траат до 18 часа по изложувањето на тој агенс во течна состојба, појаснуваат експертите. Ве-Икс, кој по текстура потсетува на маслиново масло, прв пат е произведен во Велика Британија во 50-те години од минатиот век, а може да предизвика грчеви и тресење на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Дваесет и пет годишната Индонезијка, Сити Ајшах и 28-годишната Виетнамка Доан Ти Хуон беа обвинети за убиство на Ким на 13 февруари на аеродромот во Куала Лумпур, извршено со моќниот невроагенс, Ве-Икс Малезија покрена обвинение против две жени за убиство во Куала Лумпур на Ким Јонг-нам, полубратот на севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун. Дваесет и пет годишната Индонезијка, Сити Ајшах и 28-годишната Виетнамка Доан Ти Хуон беа обвинети за убиство на Ким на 13 февруари на аеродромот во Куала Лумпур, извршено со моќниот невроагенс, Ве-Икс. Двете осомничени пристигнаа во судот со лисици и со полициска придружба. Доколку бидат прогласени за виновни, тие ќе бидат осудени на смрт со бесење. Сослушувањето пред судот, кој се наоѓа во предградие на Куала Лумпур траеше помалку од 20 минути. Стотина тешко вооружени полицајци со маски ги обезбедуваат влезовите. За неколку месеци ќе почне судскиот процес против обвинените.
| | веќе видена | слични
3 копии

Малезија покрена денеска обвинение против две жени за убиство во Куала Лумпур на Ким Џонг-нам, полубратот на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ум. Дваесет и пет годишната Индонезијка, Сити Ајшах и 28-годишната Виетнамка Доан Ти Хуон беа обвинети за убиство на Ким на 13 февруари на аеродромот во Куала Лумпур, извршено со моќниот невроагенс, Ве-Икс. Двете осомничени пристигнаа во судот со лисици и со полициска придружа. Доколку бидат прогласени за виновни, тие ќе бидат осудени на смрт со бесење. Сослушувањето пред судот, кој се наоѓа во предградие на Куала Лумпур траеше помалку од 20 минути. Стотина тешко вооружени полицајци со маски ги обезбедуваат влезовите. За неколку месеци ќе почне судскиот процес против обвинените.
| | веќе видена | слични
2 копии

Малезискиот обвинител ќе подигне обвиненија за убиство против Индонежанка и Виетнамка поради нивната вмешаност во убиството на Ким Џонг-нам, полубратот на севернокорејскиот водач Ким Џонг-ун, соопшти државниот обвинител на оваа југоисточна азиска земја во вторникот. Државниот обвинител Мохамед Апанди али изјави дека двете жени официјално ќе бидат обвинети во среда по членот 320 од кривичниот законик, кој подразбира смртна казна. „Тоа можам да го потврдам“, рекол во писмена изјава за Reuters. Двете обвинети жени во истрагата рекле дека мислеле оти учествуваат во снимање на шеги со скриена камера. Малезија, САД и Јужна Кореја, пак, веруваат дека убиството е извршено од севернокорејски агенти поради тоа што Ким Џонг-нам бил критичен кон режимот во Пјонгјанг и полубратот Ким Џонг-ун. Малезија идентификувала осум државјани на Северна Кореја осомничени за убиството. Според обдукција и снимките од надзорните камери, Ким Џонг-нам бил испрскан на лицето од две жени со нервниот отров VX , кој според категоризацијата ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Јужнокорејскиот министер за надворешни работи, Јунг Бјун-се, денеска изјави дека Северна Кореја располага со најмалку 1.000 тони опасно хемиско оружје, што е распоредено ширум земјата, јави „Раша тудеј“. Министерот испрати апел до светските сили да извршат притисок врз Ким Џонг-ун, неколку дена откако неговиот полубрат беше убиен со хемиско оружје, а за нарачател на убиството беше обвинет токму севернокорејскиот лидер. -Убиството на Ким Џонг-нам е повик до сите нас да се разбудиме и да сфатиме колку арсенал хемиско оружје поседува Северна Кореја, како и дека постои јасна намера да го употреби кога тоа ќе го смета за потребно, изјави министерот, а пренесуваат британските медиуми. Шефот на јужнокорејската дипломатија, исто така, предупреди дека „меѓу купот хемиско оружје во Северна Кореја се наоѓа и нервниот агенс „ХV“, со кој е убиен полубратот на Ким Џонг-ун. Овие тврдења се изнесени на конференцијата за разоружување на Обединетите нации во Женева, и тоа неколку дена откако Јужна Кореја ја потпиша ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Малезиското обвинителство ќе отвори обвинение против две жени од Индонезија и Виетнам, поради наводна вмешаност во убиството на полубратот на севернокорејскиот лидер, а постои можност да бидат и осудени на смртна казна, соопштило денес државното обвинителство на таа југоисточна азиска држава. Државниот обвинител Мохамед Апанди Али рекол дека Виетнамката Доан Ти Хуонг и Шити Ајша од Индонезија официјално ќе бидат обвинети во среда, во рамките на членот 302 од Кривичниот закон, кој подразбира смртна казна, пренесува Ројтерс. “Тоа можам да го потврдам”, рекол тој за Ројтерс. Јужнокорејските службеници веруваат дека убиството го организирале севернокорејски агенти, а Малезија идентификувала осум граѓани на Северна Кореја, кои се осомничени за вмешаност во убиството. Полубратот на севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун, кој го критикувал режимот на своето семејство и својот полубрат Ким Јонг Ун, бил убиен на меѓународниот аеродром во Куала Лумпур овој месец, со нервен гас “VX”, кој ОН го смета за оружје за масовни ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Безбедносните службеници до неодамна работеле под палката на прогонетиот шеф на државната безбедност, Ким Вон Хонг. По наредба на лидерот Ким Јонг Ун биле ликвидирани петмина високи службеници за безбедност поради тоа што наводно издале лажни извештаи кои го разбеснале лидерот на Северна Кореја. Оваа вест ја соопштија јужнокорејските медиуми, повикувајќи се на информациите на тамошните безбедносни служби. Разузнавачката служба на Јужна Кореја открила дека петмината владини службеници кои што му служеле на неодамна прогонетиот шеф за државна безбедност на Северна Кореја, Ким Вон Хонг, биле погубени поради лажните извештаи кои што му ги предавале на Ким Јонг Ун. Засега не е познато какви извештаи тие му поднесувале на лидерот на Северна Кореја, а од разузнавачките служби на соседна Јужна Кореја не откриле како дошле до тие податоци. Сепак, ретко се случува кога јужнокорејските агенти грешат, па голема е веројатноста петмината безбедносни службеници да се ликвидирани, пред се затоа што соработувале со Ким Вон ...
| | веќе видена | слични

Леталниот отров VX, кој се користи како хемиско оружје, е пронајден и при неодамнешното убиство на полубратот на севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун.Ким Јонг Нам умрел 20 минути по нападот, кој беше изведен на меѓународниот аеродром во Куала Лумпур, додека се подготвувал да се качи на лет за Макао. Според наводите на полицијата, во брисевите земени од очите и од лицето на убиениот, кои беа анализирани од малезискиот хемиски полициски оддел, е најдено присуство токму на VX.А нервниот агенс VX е хемиско оружје кое САД го класифицира како оружје за масовно уништување. VX е отров без вкус и мирис, и според конвенцијата за хемиско оружје, неговото користење, „освен во истражувања, за медицински или за фармацевтски цели“ – е недопустливо.VX може да се добие како течност, крема или аеросол. Ако се користи во големи дози, смртоносен е во рок од 15 минути, наведува биохемискиот центар на американската армија. Со тоа воедно го означуваат и како најотровниот нервен агенс на светот.VX е најсмртоносниот отров кој човекот ...
| | веќе видена | слични

Две жени ќе бидат обвинети за убиството на постариот брат на лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-Нам во Малезија, соопшти главниот обвинител на земјата Мохамед Апанди Али, цитиран од агенциите. Обвиненијата ќе бидат покренати две недели по убиството на Ким на меѓународниот аеродром во Куала Лумпур. Жените се виетнамка и индонезијка. Ако бидат осудени, тие може да добијат смртна казна со бесење. Претходно јужнокорејската агенција Јонхап соопшти дека убиството на братот на лидерот на Северна Кореја Ким Јонг-Нам во Малезија е организирано од страна на Владата на комунистичката држава. Агенцијата цитира претставник на националната разузнавачка служба во Сеул, кој зборувал на затворената седница во парламентот. „Четворица од осумте осомничени за соучество во злосторството се вработени во органите за државна безбедност на Северна Кореја, а други двајца – вработени на Министерството за надворешни работи“, соопштил вработениот во јужнокорејското разузнавање. На 14 февруари малезиската полиција ја потврди смртта на ...
| | веќе видена | слични

Северна Кореја е организатор на убиството на полубратот на лидерот на Северна Кореја Ким Џонг-нам. Ова го изјавиле јужнокорејски пратеници, запознаени со податоците на разузнавачката служба на Јужна Кореја. Според информациите четворица вработени од вкупно осумте осомничени за убиството на Ким Џонг-нам, се вработени во министерствата на државната безбедност и надворешни работи во Пјонгјанг. Властите во Јужна Кореја и САД тврдат дека Ким Џонг-нам е убиен од севернокорејски агенти на 13 февруари во главниот град на Малезија Куала Лумпур. До овој момент ниту еден член од семејството на Ким Џонг-нам не отишол да го идентификува неговото тело, или да го потврди неговиот идентитет преку ДНК. Првично Северна Кореја го задржа молкот за случајот. Минатата недела официјалните медиуми на Северна Кореја соопштија за братот на Ким Џонг-нам, но не напомнаа за убијците. Државните медиуми ги осудуваат активностите на малезиската влада и ја обвинуваат земјата за заговор со Јужна Кореја. Во соопштението се наведува дека ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 243 | | | веќе видена

Грчката опозиција ја разгледува можноста да го одложи гласањето на преспанскиот договор, пишува грчкиот весник „Катимерини“.Гласањето, како што пишува ...
сите 194 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 355 | | | веќе видена

Фудбалерот Огњен Врањеш по објавените голи фотографии на Јелена Карлеуша сега ѝ се закани и на нејзината колешка Дара Бубамара дека ја очекува истата судбина. ...
сите 232 | | | веќе видена

На расправата за ратификација на Договорот од Преспа пријавени за збор се 205 од 300 пратеници колку што брои грчкиот Парламент, а обраќање ќе имаат и ...
сите 28 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 144 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ким Џонг-нам убиен со смртноносен нервен агенс Ве-Икс

Од:
До кого (е-маил):
Порака: