Обуката со оружје во младински камп предизвика критики во Србија

Видео-снимките на деца кои учат да пукаат со реплики на „Калашников“ во планински камп на непризнаена православна црква предизвикаа дебата во Србија за злоупотребата и заштитата на најмладите. Камперите поминаа 10 дена на планина за време на кампот на Српската вистинска православна црква, кој вклучува обуки за преживување и часови за ракување со оружје. [YouTube] Верскиот младински камп во планински регион на Србија го привлече вниманието на полицијата и политичарите откако се појавија видео-снимки на кои се гледа како младите ракуваат со ножеви и реплики на „Калашников“. Кампот го води т.н. Српска вистинска православна црква, чии припадници се сметаат себеси за чувари на Православието и ја напуштиле Српската православна црква. На десетдневниот камп децата, некои помлади и од 10 години, живеат во шатори и учат вештини за преживување под надзор на инструктори. „Полицијата ќе го испита целиот случај и дали имало злоупотреба на деца“, рече директорот на српската полиција Милорад Вељовиќ за SETimes. Но, за некои ...
| | веќе видена | слични

Првоодделенци облечени во воена облека со молитви и патриотски песни учествуваат на шумски литургии и учат да пукаат од реплики со „калашников“ Српската полиција ќе го испитува случајот за децата што во верскиот воен камп вежбале пукање Парацрква во Србија ја злоупотребува верата Вака изгледа еден ден во летниот верско-црковен камп за деца и младинци во Србија, организиран од Српската вистинска православна црква. Како што се наведува на официјалната веб-страница на Светолазаревиот православен младински камп, тие немаат никаква врска со Српската православна црква (СПЦ), туку дејствуваат под благословот на епископот Акакиј, од малку познатата Српска вистинска православна црква (СИПЦ). Ова е втора година како се организира овој собир, на кој, како што велат организаторите на кампот, на младите учесници им се засадува, негува и длабоко им се вкоренуваат заедништвото, пристојноста, пожртвуваноста, храброста, духовноста и непоколебливата верност спрема православието и татковината. Верата учи на мирољубивост ...
| | веќе видена | слични

Останато

Околу 50 луѓе од здружението на француските бездомници носеа плакати со натписот „Милијарда за 24 часа“. Како што наведува „АП“, тие извикувале пароли упатени ...
сите 586 | | | веќе видена

Мирни и фер избори со порака за расвестување и за власта и за опозицијата. Ова како заклучок се наметнува по вчерашниот прв круг за избор на шеф на државата. ...
сите 27 | | | веќе видена

На фер, слободни и демократски избори победи Стево Пендаровски во првиот изборен круг. Победата на Пендаровски во првиот круг најавува уште поголема поддршка ...
сите 167 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 253 | | | веќе видена

Под влијание на силно југозападно воздушно струење веќе е започнат транспорт на прашина и на песок што значи дека и атмосферата понатаму ќе биде доста ...
сите 174 | | | веќе видена

Одборот за одбрана на Џулијан Асанж ќе организира јавен состанок во Лондон на 26 април за да добие поддршка за основачот на „Викиликс“ и да испрати силна ...
сите 42 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Обуката со оружје во младински камп предизвика критики во Србија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: