Обуката со оружје во младински камп предизвика критики во Србија

Видео-снимките на деца кои учат да пукаат со реплики на „Калашников“ во планински камп на непризнаена православна црква предизвикаа дебата во Србија за злоупотребата и заштитата на најмладите. Камперите поминаа 10 дена на планина за време на кампот на Српската вистинска православна црква, кој вклучува обуки за преживување и часови за ракување со оружје. [YouTube] Верскиот младински камп во планински регион на Србија го привлече вниманието на полицијата и политичарите откако се појавија видео-снимки на кои се гледа како младите ракуваат со ножеви и реплики на „Калашников“. Кампот го води т.н. Српска вистинска православна црква, чии припадници се сметаат себеси за чувари на Православието и ја напуштиле Српската православна црква. На десетдневниот камп децата, некои помлади и од 10 години, живеат во шатори и учат вештини за преживување под надзор на инструктори. „Полицијата ќе го испита целиот случај и дали имало злоупотреба на деца“, рече директорот на српската полиција Милорад Вељовиќ за SETimes. Но, за некои ...
| | веќе видена | слични

Првоодделенци облечени во воена облека со молитви и патриотски песни учествуваат на шумски литургии и учат да пукаат од реплики со „калашников“ Српската полиција ќе го испитува случајот за децата што во верскиот воен камп вежбале пукање Парацрква во Србија ја злоупотребува верата Вака изгледа еден ден во летниот верско-црковен камп за деца и младинци во Србија, организиран од Српската вистинска православна црква. Како што се наведува на официјалната веб-страница на Светолазаревиот православен младински камп, тие немаат никаква врска со Српската православна црква (СПЦ), туку дејствуваат под благословот на епископот Акакиј, од малку познатата Српска вистинска православна црква (СИПЦ). Ова е втора година како се организира овој собир, на кој, како што велат организаторите на кампот, на младите учесници им се засадува, негува и длабоко им се вкоренуваат заедништвото, пристојноста, пожртвуваноста, храброста, духовноста и непоколебливата верност спрема православието и татковината. Верата учи на мирољубивост ...
| | веќе видена | слични

Останато

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 41 | | | веќе видена

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 71 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена

Ни пристигна и таа прекрасна есен, според многумина најубаво годишно време … Сепак, Меркур е денес во квадрат со Сатурн, а почетокот на есента се карактеризира ...
сите 65 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Обуката со оружје во младински камп предизвика критики во Србија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: