Жбогар: Македонија е подготвена за почеток на преговорите за членство


За евроинтеграцијата на Македонија, стратегијата на ЕУ за регионот, билатералните спорови и неопходните реформи разговаравме со Амбасадорот на ЕУ во Македонија Самуел Жбогар. Интервјуто го водеше Билјана Василева-Трендафилова.
| | веќе видена | слични

Неколкумина возрасни кавадарчани биле обучени за изработка на мебел со пари од Европската Унија и добиле сертификати со кои можат да работат во државава и во земјите од Унијата.Обуката е спроведена во рамките на проектот „Јакнење на доживотното учење преку модернизација на системите на стручно образование и обука и на образованието на возрасните“, спроведен од Британскиот совет, а финансиран од ЕУ. Земјоделско-шумарското училиште „Ѓорче Петров“ во Кавадарци, кое е вклучено во овој проект, го посети шефот на делегацијата на Европската Унија, Самуел Жбогар.- Ова училиште учествуваше во изработка на стандарди на занимања, класификација, наставни планови и програми за тригодишно средно стручно образование за профилите столар, тапетар, декоратер и шумар. Училиштето, исто така, учествуваше и во изработка на програма за образование на возрасни, „столар за плочест мебел“, со која се изврши обука на невработени, кои по обуката се вклучија во приватни фирми - истакнал професорот Горан Зимоски.Оваа година првпат, ...
| | веќе видена | слични

По средбата, Јанчев информираше дека било разговарано на повеќе теми, за повеќето проекти и грантови од Европската Унија кои значат подобар живот за кавадарчани. Евроамбасадорот изрази задоволство од неколкуте средби во Кавадарци. - Од градоначалникот денеска имавме можност да слушнеме за неговите планови што тој ни ги презентираше во врска со економскиот развој и за ред други  проблеми со кои што се соочува општина Кавадарци, како што е проблемот со загадувањето. Се разбира и дека ние како Европска унија сме присутни во вашата општина преку реализација на многу проекти, рече Жбогар. Ги спомена проектите за изградба на неколку патишта во општина Кавадарци, неколку други фондови, изградбата на бизнис центарот. Рече дека и во иднина ќе даваат поддршка за општината. На Јанчев му даде благодарница како признание  за сите досегашни, но и за  идните проекти што би се реализирале во општината. Запрашан за коментар на успешната соработка помеѓу градоначалникот кој е од ВМРО-ДПМНЕ и мнозинството во Советот на ...
| | веќе видена | слични

Шефот на делегацијата на Европската Унија Самуел Жбогар денеска беше во работна посета на Кавадарци. Имаше работна средба со градоначалникот Митко Јанчев и советници во кавадаречкиот совет. Жбогар ја поздрави соработката помеѓу советот и градоначалникот иако доаѓаат од различни политички партии. Посака таква соработка меѓу двете најголеми партии да има и на национално ниво, се во интерес на граѓаните. -Навистина постои многу добра соработка, а тоа се гледа и од самиот факт што градоначалникот на денешниот состанок ги донесе и претставниците на другите политички партии. Тоа само по себе говори дека постои многу добра соработка на ниво на општинскиот совет, впрочем тоа и го потврдија присутните на состанокот. Мислам дека е многу добро да се види една таква соработка која што функционира посебно на локално ниво, затоа што луѓето од различните партии се обединуваат за реализација на проекти за добробит на граѓаните. Овој пример треба да се види и во другите општини. Ваков пример на добра соработка би сакале да ...
| | веќе видена | слични

Норвешката поддршка за евроатлантската интеграција на Македонија, вклучително и норвешката проектна помош насочена кон подобрување на подготвеноста на Македонија за отпочнување на пристапните преговори со ЕУ, беше тема на денешната средба во Скопје на шефот на македомската дипломатија Никола Димитров со норвешкиот амбасадор Арне Санес Бјорнстад. Како што соопшти МНР, истакнувајќи дека патот кон ЕУ не претставува предизвик само поради критериумите за членство, туку и заради сложеноста на самиот процес на преговори, министерот Димитров изрази благодарност кон Кралството Норвешка за долгогодишната поддршка и проектна помош за Република Македонија. Амбасадорот Бјорнстад, пак, се наведува, ја реафирмираше поддршката за евроатланската интеграција на Македонија и неопходните реформи и информираше за одлуката на Норвешка за двојно зголемување на финансиската помош за Македонија во наредниот период. И покрај тоа што не е ЕУ членка, Норвешка во континуитет го споделува своето исцрпно искуство во преговарањето и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со повратот на 15 отсто од ДДВ, државата за првпат враќа пари директно кај граѓаните, велат од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија преку соопштение.Со ...
сите 247 | | | веќе видена

Новите американски санкции против Иран се контрапродуктивни и дестабилизирачки, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој порача дека ...
сите 61 | | | веќе видена

Советот на Европа ја откажа својата набљудувачка мисија за изборите кои за неколку дена се одржуваат во Албанија. Тие преземаат ваков потег поради можна ...
сите 222 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ имаат еден единствен приоритет, да го бранат криминалот на Никола Груевски и тоа го докажува секојдневно. Претседателот Зоран ...
сите 183 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Жбогар: Македонија е подготвена за почеток на преговорите за членство

Од:
До кого (е-маил):
Порака: