Пратениците се вратија, не се разговара за референдумската кампања


Собранието на Република Македонија денеска започна со редовната работа по одморите иако интензитетот се очекува да се зголеми од среда за кога е закажана координативна средба на претседателот на Парламентот Талат Џафери со координаторите на пратеничките групи. Од оваа средба би требало да се очекува одговор на прашањето за улогата на Собранието во јавната пропаганда и други активности за референдумот на 30 септември. Исто така во среда Владата на седница ќе одлучува во врска со средствата за референдумот. Пратениците што денеска ги затекавме во Собранието и од владејачкото мнозинство и од опозицијата велат дека не знаат како ќе се одвива капањата. Од ВМРО-ДПМНЕ велеа дека се дојдени за друга работа и за ставот за референдумот упатуваа на одлуките на партиските органи, додека од СДСМ, пак, рекоа дека во текот на денот ќе се одржи партиска прес-конференција на таа тема. Горан Милевски од пратеник од ЛДП изјави дека во однос на начинот на водење на кампањата за референдумот се уште нема договор меѓу ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Мисијата на ОБСЕ/ОДИХР од вчера и официјално почнаа со набљудување на референдумот, што ќе се одржи на 30 септември. Во меѓувреме, Собранието соопшти дека 71 ...
| | веќе видена | слични

Мисијата ќе се состои од 270 набљудувачи - клучен тим од 13 експерти со седиште во Скопје и 20 долгорочни набљудувачи кои ќе бидат распоредени низ земјата во мултинационални тимови од по двајца од 5 септември. Додаде дека покрај ова, ОДИХР ќе побара од членки на ОБСЕ да обезбедат 250 краткорочни набљудувачи кои ќе пристигнат неколку дена пред референдумот.- Мисијата на ОБСЕ/ОДИХР од вчера и официјално почнаа со набљудување на референдумот, што ќе се одржи на 30 септември. Во меѓувреме, Собранието соопшти дека 71 пратеник активно ќе учествува во кампања „За" на референдумот, пратеникот Антонијо Милошоски е дециден дека ќе бојкотира, додека ВМРО-ДПМНЕ се уште тактизира и својот конечен одговор го најави за среда.Шефот на набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР Јан Петерсен на прес-конференција рече дека мисијата има јасен мандат, непристрасно ќе го набљудува референдумот и оти нема да се вмешува во референдумскиот процес.- Нас не не интересираат резултатите од референдумот, туку интегритетот на самиот процес, рече ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Пратеничките групи на СДСМ, ДУИ, ДПА, Алијансата на Албанците, Беса, како и двајца независни пратеници или 71 пратеник, до претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, испратија допис со кој го информираат дека нивните пратеници ќе земат активно учество во јавната кампања за референдумот на државно ниво, кој ќе се одржи на 30-ти септември 2018-та година и дека се изјаснуваат „ЗА“ референдумското прашање. Пратеникот Антонијо Милошоски, како поединец пратеник испрати допис дека ќе учествува во кампањата со бојкотирачки став, бидејќи е против референдумското прашање. ВМРО-ДПМНЕ се уште нема доставено известување, а според најавите од координаторот на ВМРО-ДПМНЕ, тоа ќе го сторат в среда. На денешната координација со која раководеше претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, присуствуваа потпретседателите и координаторите на сите пратенички групи освен, како и досега, координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ иако, како и сите координатори, и координаторот на ...
| | веќе видена | слични

СДСМ, ДУИ, ДПА, Алијанса за Албанците, Беса како и двајца независни пратеници или вкупно 71 пратеник, го потврдија учеството во јавната кампања за референдумот, поддржувајќи пропаганда „За“. Ова го потврдија од кабинетот на претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери од каде исто така соопштуваат дека пратеникот Антонио Милошоски како индивидуален пратеник доставил допис дека ќе учествува во кампањата со став за бојкот, бидејќи е против референдумското прашање. СОБРАНИЕ: „ВМРО ДПМНЕ се уште не доставил соопштение додека според најавата на координаторот на ВМРО ДПМНЕ, тоа ќе го направат во среда“. Останува нејасно дали Џафери ќе и ја пружи оваа можност на опозициската ВМРО ДПМНЕ, ако се има во предвид дека последниот датум за одговор е токму денеска. Координаторот на парламентарната група од партијата на Мицкоски, Драган Данев, не се појави ниту на денешната координација со спикерот Џафери. На координацијата со другите парламентарни групи уште еднаш било истакнато дека пратениците нема да добијат пари на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Пратеничките групи на СДСМ, ДУИ, ДПА, Алијансата на Албанците, Беса, како и двајца независни пратеници или 71 пратеник се изјаснија дека се „За“ на референдумското прашање и го информирале претседателот на Собранието Талат Џафери дека нивните пратеници ќе земат активно учество во јавната кампања за референдумот за името, што ќе се одржи на 30 септември, соопшти Собранието. „Пратеникот Антонијо Милошоски, како поединец пратеник испратил допис дека ќе учествува во кампањата со бојкотирачки став, бидејќи е против референдумското прашање. ВМРО-ДПМНЕ уште нема доставено известување, а според најавите од координаторот на ВМРО-ДПМНЕ, тоа ќе го сторат в среда“, соопшти Собранието. На денешната координација со која раководеше Талат Џафери, присуствуваа потпретседателите и координаторите на сите пратенички групи освен на ВМРО-ДПМНЕ. „Уште еднаш беше потенцирано дека пратениците нема да добиваат пари, туку Собранието ќе закупи медиумски простор и истиот, според изјаснувањето, ќе биде пропорционално поделен“, појасни ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вкупно 71 пратеник активно ќе учествува во јавната кампања за референдумот на државно ниво, кој ќе се одржи на 30-ти септември 2018-та година и дека се изјаснуваат „ЗА“ референдумското прашање. Пратеникот Антонијо Милошоски, како поединец пратеник испрати допис дека ќе учествува во кампањата со бојкотирачки став, бидејќи е против референдумското прашање. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ се’ уште нема доставено известување, а според најавите од координаторот на ВМРО-ДПМНЕ, тоа ќе го сторат во среда. На денешната координација со која раководеше претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, присуствуваа потпретседателите и координаторите на сите пратенички групи освен, како и досега, координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ иако, како и сите координатори, и координаторот на ВМРО-ДПМНЕ беше известен од петокот за терминот на одржување на координацијата. Уште еднаш беше потенцирано дека пратениците нема да добиваат пари, туку Собранието ќе закупи медиумски простор, и истиот, според ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Која пратеничка група колку средства ќе добие за кампањата за референдумот за 30 септември, најверојатно ќе биде познато в среда.Како што појаснуваат од собраниските служби, пратеничките групи и пратениците поединечно нема да добијат средства на рака, туку кампањата ќе биде реализирана преку закуп на простор во соодветни медиуми пропорционално според бројот на пратеници во пратеничката група.Кампањата за референдумот се очекува Собранието да ја започне околу 10 септември.Министерот Дамјан Манчевски, како претставник на Владата, претпладнево присуствуваше на координацијата на претседателот на Собранието Талат Џафери со координаторите на пратеничките групи. На координацијата повторно не дојде координаторот на ВМРО-ДПМНЕ Драган Данев, кој потоа пристигна во Собранието на средба со петмината американски сенатори.Засега во рокот што Џафери им го даде на пратеничките групи да се изјаснат дали ќе учествуваат во кампањата и дали се „за" или „против" се изјасниле партиите од владејачкото мнозинство, додека ставот на ...
| | веќе видена | слични

Координативното тело за референдумот, со кое претседава спикерот Талат Џафери, расправаше за барањата за финансирање на кампањата на пратениците што ќе го поддржат, ќе бидат против референдумот или ќе бојкотираат. Истече рокот што Џафери им го даде на пратеничките групи за да се изјаснат каква кампања ќе водат. Најверојатно во среда ќе се знае колку пари ќе добијат пратеничките групи. На средбата повторно не присуствуваше координаторот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев. Пратеничките групи нема да добијат пари на рака, туку кампањата ќе биде реализирана преку закуп на простор во соодветни медиуми пропорционално на бројот на пратеници во секоја група, за, против и за бојкот на референдумот, велат од собраниските служби. Парламентарното мнозинство се изјасни дека ќе води кампања за поддршка на референдумот. Од најголемата опозициска партија сѐ уште тактизираат. Побараа буџетските средства од 1 милион и 300 илијади евра да се пренаменат за проекти во интерес на граѓаните, а не за референдумската кампања. ...
| | веќе видена | слични

Најверојатно в среда ќе биде познато која пратеничка група колку средства ќе добие за кампања за референдумот, соопшти Собранието. Денеска е последен ден од рокот што спикерот Талат Џафери го достави до пратеничките групи за да одговорат дали ќе учествуваат и каква кампања ќе водат. Собрaниските служби денеска соопштија дека најверојатно в среда ќе биде познато која пратеничка група колку средства ќе добие за кампања за референдумот на 30 септември. Извесно е дека во кампањата „за“ референдумското прашање ќе учествуваат пратениците од СДСМ,нивните коалициски партнери и ДУИ , а поддршка за референдумот и вклучување во кампањата најавија и пратениците од ДПА и Алијансата на Албанците. Ставот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ официјално е најавен за в среда. Во меѓувреме пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ се откажа од дел од 80 те милиони долари наменети за нив, за кампањата за референдумот, и побара тие да бидат пренасочени за доградба на средно училиште во Тетово. Ова во саботата преку Фејсбук го соопшти претседателот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Осамнаа графити во центарот на Скопје. Граѓаните го прашуваат премиерот Зоран Заев каде се парите од ташната на Бојан Јовановски познат како Боки 13, кои како ...
сите 551 | | | веќе видена

Едно лице од Бангладеш почина, а 12 други се повредени во сообраќајната несреќа што се случи синоќа на автопатот Демир Капија- Неготино.Возачот кој управувал ...
сите 206 | | | веќе видена

Поранешната судијка во Стразбур, Маргарита Цаца Николовска, како повеќе да е „загрижена“ за иднината на СЈО, отколку од криминалот што го произведе тоа. Таа за ...
сите 166 | | | веќе видена

Данска ќе плати огромна цена поради одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да ја откаже неговата посета на земјата само 12 дена пред најавениот ...
сите 135 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пратениците се вратија, не се разговара за референдумската кампања

Од:
До кого (е-маил):
Порака: