Учество на 13. Зимска сесија на Парламентарното собрание на ОБСЕ

Петок, 14 февруари 2014 година, Виена На 13 и 14 февруари 2014 година, во Виена, Австрија, се одржува 13. Зимска сесија на Парламентарното собрание на ОБСЕ, на кое учествува пратеничката, г-ѓа Ана Павловска-Данева, шеф на Делегацијата на Собранието на Република Македонија во Парламентарното собрание на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ПС на ОБСЕ). На оваа сесија учествуваат околу 270 парламентарци од 58 земји . На вчерашното отворање на пленарната сесија, на којашто учествуваат членовите на трите генерални комитети на ПС на ОБСЕ, со воведни говори се обратија претседателот на австрискиот парламент, г-ѓа Барабара Прамер; претседателот на Парламентарното собрание на ОБСЕ, г. Ранко Кривокапиќ; генералниот секретар на ПС на ОБСЕ, г. Спенсер Оливер и посебно обраќање имаше претседателот на Претставничкиот дом на Авганистан, г. Абдул Рауф Ибрахими. Во своето обраќање, г-ѓа Прамер ја нагласи важноста на вредностите на ПС на ОБСЕ во поддршката на иницијативите на ОБСЕ за контрола на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) синоќа изрази „голема загриженост“ поради состојбата на Крим. - Ги повикуваме сите страни во конфликтот да покажат одговорност и воздржаност во оваа несигурна сосотјба, изјави актуелниот претседавач на Организацијата, швајцарскиот министер за надворешни работи Дидие Буркхалтер. Тој, исто така, ги повика страните „да ги преземат сите неопходни мерки за избегнување на нова ескалација и да се воздржат од секакво насилство“. Во следните денови на Крим ќе отпатуваат претставникот на ОБСЕ за Украина, Тим Гулдиман и високиот комесар на Организацијата за национални малцинства, Астрид Торс, додаде Буркхалтер.
| | веќе видена | слични

- Ги повикуваме сите страни во конфликтот да покажат одговорност и воздржаност во оваа несигурна сосотјба, изјави актуелниот претседавач на Организацијата, швајцарскиот министер за надворешни работи Дидие Буркхалтер. Тој, исто така, ги повика страните „да ги преземат сите неопходни мерки за избегнување на нова ескалација и да се воздржат од секакво насилство“. Во следните денови на Крим ќе отпатуваат претставникот на ОБСЕ за Украина, Тим Гулдиман и високиот комесар на Организацијата за национални малцинства, Астрид Торс, додаде Буркхалтер./МИА
| | веќе видена | слични

Новата украинска влада ќе биде легитимна дури кога ќе добие одобрување од „Мајдан“. Ова вчера го изјави лидерот на „Баткившчина“ и еден од претендентите за премиерската фотелја, Арсениј Јацењук. Освен тоа, како што изјави пратеникот на УДАР, Валериј Пацкан, активистите од „Мајдан“ и самите ќе влезат во составот на владата. На „Мајдан“ вчера требаше се одржи т.н. собрание на демонстрантите, на кое тие ќе предложат состав на новата влада. Претседателот на украинскиот парламент Олександер Турчинов завчера најави дека новата влада ќе биде формирана денес. Вршителот на должноста министер за внатрешни работи, Арсен Аваков, пак, ја распушти специјалната единица „Беркут“. Во исто време просторот пред зградата на Врховниот совет на Kрим во Симферопол вчера се претвори во ринг за судир меѓу неколкуте поддржувачи и противниците на новата украинска власт, а во тепачките има неколку повредени. Kако што јави „Раша тудеј“, демонстрантите го блокирале влезот во зградата на парламентот на Kрим. На едниот митинг учествувале ...
| | веќе видена | слични

Според соопштението на руското министерството за надворешни работи, министерот Сергеј Лавров порачал дека ОБСЕ треба да се осудат и обидите на националистите за забраната на јазиците на етничките малцинства, вклучително и на рускиот јазик, во Украина. „Лавров го повика ОБСЕ одлучно да го осуди порастот на национализмот и неофашизмот на западот на земјата, повиците за забрана на рускиот јазик и претворањето на населението коешто го зборува рускиот јазик во 'недржавјани', како и ограничувањето на слободата на изразувањето", се наведува во соопштението на руската дипломатија. Во вторникот навечер руското министерство за надворешни работи објави дека на ОБСЕ и на Европската унија ќе им бидат предадени видео материјали со докази за криминалот извршен од страна на радикални и екстремни групи во текот безредијата во Киев, на кои покрај снимките за претепувањата и запалувањата на невооружените припадници на интервентната полиција „Беркут" се гледаат истакнување на нацистички симболи, како и знамињата на ...
| | веќе видена | слични

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров ја повика во средата Организацијата за европската безбедност и соработка (ОБСЕ) „решително да го осуди“ растот на „национализмот и неофашизмот“ во западниот дел од Украина.Според соопштението на руското министерството за надворешни работи, министерот Сергеј Лавров порачал дека ОБСЕ треба да се осудат и обидите на националистите за забраната на јазиците на етничките малцинства, вклучително и на рускиот јазик, во Украина.„Лавров го повика ОБСЕ одлучно да го осуди порастот на национализмот и неофашизмот на западот на земјата, повиците за забрана на рускиот јазик и претворањето на населението коешто го зборува рускиот јазик во ’недржавјани’, како и ограничувањето на слободата на изразувањето“, се наведува во соопштението на руската дипломатија.Во вторникот навечер руското министерство за надворешни работи објави дека на ОБСЕ и на Европската унија ќе им бидат предадени видео материјали со докази за криминалот извршен од страна на радикални и екстремни групи во текот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Печатот со новото име Република Северна Македонија веќе почна да се користи во пасошите при влез или излез од државата, во согласност со спроведувањето на ...
сите 166 | | | веќе видена

До крајот на неделата ќе се знае дали СДСМ и ДУИ ќе излезат на претседателските избори со заеднички кандидат, кажа премиерот Зоран Заев по денешната средба со ...
сите 224 | | | веќе видена

Од кобната сообраќајка со автобус што се случи на 13-ти февруари, петмина и понатаму се во критична состојба. Тројца се наоѓаат во Клиничкиот центар „Мајка ...
сите 255 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 263 | | | веќе видена

Партиското знаме на ВМРО ДПМНЕ викендов се вееше на Центарот за култура во Струга. Ова бил единствениот слободен простор на тој датум што собира шестотини ...
сите 156 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 95 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Учество на 13. Зимска сесија на Парламентарното собрание на ОБСЕ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: