ОБСЕ загрижени за состојбата со медиумите во Македонија

ОБСЕ изрази поради состојбите со медиумите во Македонија. Претставникот на ОБСЕ за слобода на медиумите, Дуња Мијатовиќ искажа загриженост поради состојбата во трите печатени медиуми во сопственост на Плус продукција, кои се соочуваат со затворање за наводно затајување данок, како и поради отпуштањата новинари во Утрински весник, пренесе Дојче веле. Таа ја повика Македонија да се придржува до владеењето на правните принципи во ракувањето со наведениот случај. “Весниците Време, Шпиц и Коха е Ре не беа испечатени вчера. Ова е многу вознемирувачки развој, кој практично преку ноќ го елиминира плурализмот и опозиционите погледи во печатот. Покрај тоа, друг медиум, А1 телевизија, која, исто така, се соочува со даночни обврски, можеби ќе треба да престане со работа во наредните недели “, изјави Мијатовиќ.
| | веќе видена | слични

Претставничката на ОБСЕ за слобода на медиуми, Дуња Мијатовиќ, истакна дека е загрижена за трите медиуми во сопственост на Плус продукција кои се соочуваат со нивно затворање за наводно затајување данок. Таа ја повика земјата да се придржува до принципот на владеење на правото во процесирањето на нивните случаи. "Весниците „Време“, „Шпиц“ и „Коха е Ре“ денес не беа испечатени. Ова е многу вознемирувачки развој кој практично преку ноќ го елиминира плурализмот и критичките ставови кај националните медиуми. Дополнително, друг медиум, А1 телевизија, која, исто така, се соочува со даночни обвинувања, можеби ќе треба да престане со работа во наредните недели", рече Мијатовиќ. Додека медиумите мора да ги следат правилата како и сите бизниси, во случајов, се чини дека медиумите се мета на властите. Апелирам до УЈП да обезбеди максимална транспарентност во пресметките за даночниот долг и да обезбеди разумен план за плаќање што нема да ја попречи работата на медиумите. Во врска со последните случувања и отпуштањето ...
| | веќе видена | слични

Европската комисија (ЕК) е загрижена поради затворањето на „Време“, „Шпиц“ и „Коха е Ре“ и ситуацијата со ТВ „А1“. Брисел одлучи да реагира на медиумските проблеми во Македонија поздравувајќи го завчерашниот новинарски протест . Специфично во однос на случајот со „А1“, додава ЕК, е дека не може да се меша во судскиот процес што е во тек и повторува дека даноците секој мора да ги плаќа. Но истовремено застанува рамо до рамо со ОБСЕ, која исто така реагираше вчера. Двете организации бараат од УЈП да покаже максимална транспарентност во пресметувањето на данокот за „Плус продукција“ и да дозволи „разумен план за исплата кој нема да ја загрози работата на медиумот“, пишува во соопштението.
| | веќе видена | слични

На затворањето весници, опасноста од згаснување и на телевизијата А1, како и отпуштањето новинари од „Утрински весник“ со изрази на солидарност реагира и Обединетиот германскиот синдикат надлежен и за новинарите-Верди. Кога ОБСЕ гледа дека има проблем во некоја земја членка со слободата на медиумите, Дуња Мијатовиќ го крева својот глас и покажува со прст каде е проблемот. Претставничката на ОБСЕ за слободата на медиумите деновиве го сврте прстот кон Македонија: „Ја набљудувам ситуацијата во Македонија веќе извесно време. Исто така, испратив неколку интервенции претходно до Владата и она што го правам во моментот е всушност следење на се‘ што се случува и одлучив да го кренам гласот за прашања кои ги сметам за екстремно загрижувачки“, вели Мијатовиќ за Дојче веле. Таа додава дека постои огромна загриженост и тоа не само во нејзината канцеларија. Алармот е вклучен откако престанаа да се печатат весниците „Време“, „Шпиц“ и „Коха е Ре“, телевизијата А1 се соочи со затворање, а петмина новинари од „Утрински ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ние сме свесни за одлуката на Управата за јавни приходи да собере данок кој наводно не е платен од страна на А1 телевизија и весниците кои припаѓаат на истата група. Оваа група медиуми е критичен глас кон Владата. Весниците „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“ не се отпечатени денес. Тоа е вознемирувачки развој и ние ја делиме загриженоста на ОБСЕ по ова прашање. Исто така, ги нотиравме и протестите на новинарите во Скопје. Го поздравуваме фактот дека новинарите во земјава се организирани кога станува збор за новинарските права и слободи. Што се однесува до случајот со А1 телевизија, разбравме дека судењето е започнато завчера, така што не може да коментираме незавршени судски процеси. Основно правило е дека даночните обврски мора да бидат платени од сите граѓани и компании. Така што ја поддржуваме управата за јавни приходи во борбата против даночната евазија. Но, сепак, го поддржуваме ставот на ОБСЕ во кој се повикува управата за јавни приходи да покаже максимална транспарентност во пресметувањето на износот ...
| | веќе видена | слични

Организацијата за европска безбедност и соработка (ОБСЕ) искажа загриженост поради состојбата во трите печатени медиуми во сопственост на Плус продукција, кои се соочуваат со затворање за наводно затајување данок. Претставникот на ОБСЕ за Слобода на медиумите, Дуња Мијатовиќ ја повика Македонија да се придржува до владеењето на правните принципи во ракувањето со наведениот случај. Во соопштението на ОБСЕ се истакнува дека А1 телевизија и трите дневни весници се под истрага за наводно даночно затајување и перење пари од крајот на 2010 година. Истовремено е искажана загриженост поради случувањата во единствениот преостанат опозициски настроен весник „Утрински весник“, кој најави намалување на бројот на вработени, што предизвика протест. Неколку новинари кои учествуваа во штрајкот ги загубија своите работни места, стои во соопштението објавено на веб страната на ОБСЕ. Мијатовиќ ги потсети надлежните органи дека медиумскиот плурализам е предуслов и во борбата против корупцијата и за поттикнување на процесот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Никола Груевски ќе биде на слобода и викендов. Синоќа до доцните часови, медиумските екипи чекаа пред затворот во Шутка, но екс премиерот не се појави. Во ...
сите 435 | | | веќе видена

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 150 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 182 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ОБСЕ загрижени за состојбата со медиумите во Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: