Промовирана Стратегијата за образование: Целосна реформација на образовниот систем до 2025 година

Целосно реформирање на македонскиот образовен систем во следните седум години – ова е целта на Стратегијата за образование 2018-2025 која беше промовирана денеска. Ресорната министерка, Рената Дескоска тврди дека овој документ, чија изработка почна на почетокот од оваа година, ги лоцира клучните проблеми во образовниот систем, почнувајќи од градинките, училиштата, па се’ до универзитетите:„Како прв столб на образовниот систем Стратегијата го поставува токму предучилишното образование, свесни дека инвестирањето во оваа област ја засилува социјалната кохезија и го овозможува идното целосно развивање на потенцијалите на секое дете“.Дескоска потенцира дека дел од мерките се веќе реализирани, а други се’ уште се имплементираат:„Со оваа Стратегија донесен е и Акциски план за реализација со предвидени конкретни рокови и очекувани резултати“.Стратегијата треба да обезбеди демократска култура меѓу наставниците и учениците, како и толеранција и меѓуетничка хармонија – потенцираше евроамбасадорот, Самуел Жбогар на ...
| | веќе видена | слични

Образованието не ги следи потребите на пазарот трудот, кое произведува несоодветен кадар, кој повеќе не го бараат фирмите и компаниите. Ваквиот јаз меѓу овие два сектори, ја кочи македонската економијата која не може да најде работници, потенцираа на конференцијата Бизнис образование во 21 век. Професорот Абдулменаф Беџети вели дека универзитетите мора да ги приспособат студиските програми, но потребно е и наставниот кадар да користи современи начини на предавање, со цел да се мотивираат студентите на полесен и побрз начин да ја совладаат материјата која ја бара бизнис секторот. Заменик министерот за образование Арб Адеми, вели дека се прават напори, образовниот процес да одговори на потребите на фирмите преку воведување на таканаречно дуално образование. Дел од сопствениците на компаниите кои учествуваа на трибината, велат дека дуалното образование помага да најдат соодветен кадар, но потребно е уште многу да се работи на ова поле. Учесниците на трибината посочија дека образованието постојано треба да го ...
| | веќе видена | слични

Фирмите и компаниите не можат да најдат работници на пазарот на трудот, затоа што образованието произведува несоодветни кадри, сметаат познавачите кои денеска беа дел од дебатата што се одржа во Тетово. Тие советуваат пред се’ универзитетите, да ги променат студиските програми, а предавањата да биде организирани со методи и начини, од кои студентите можат многу полесно да ја совладаат материјатаНемањето на кадар потребен за Македонската економија не се должи само на отселувањето на младите од државата, проблемот е и во тоа што голем број на апсолвенти од универзитетите во земјава се стекнуваат со вештини, кои повеќе не се бараат на пазарот на трудот – велат економските експерти.„За да се намали јазот меѓу потребите на пазарот на трудот, и она што го произведуваат факултетите, потребни се големи промени во студиските програми во високонаучните образовни институции“, рече универизтетскиот професор Абдулемнаф Беџети.Од Министерството за образование велат дека веќе некои универзитети во земјава се прилагодуваат ...
| | веќе видена | слични

Педесеттина научни трудови ќе бидат претставени на Втората меѓународна конференција на тема “Бизнис образование во 21 век ” што во организација на Факултетот за бизнис и економија се одржа денеска во Ректоратот на Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово. Според членот на МАНУ и професор на УЈИЕ Абдулменаф Беџети тоа што е светска карактеристика е се поголемиот јаз помеѓу потребите на бизнисот и кадрите што излегуваат од универзитетите.– Пазарот на трудот по својата природа е склон на побрз развој поради претприемништвото и употребата на иновациите, додека универзитетите по дефиниција се конзервативни институции. Ние мораме да се организираме за да го стесниме овој јаз и да се прилагодиме не само со студиските програми, туку и со начинот на пренесување на знаењето кон студентите. Светските податоци покажуваат дека има 20 отсто таканаречени дислексиќни студенти кои сакаат да учат, но не сакаат да читаат така што студиските програми веќе се прилагодуваат за соодветно пренесување на знаењето и за оваа ...
| | веќе видена | слични

Во Стратегијата за образование се лоцирани клучните предизвици на македонскиот образовен систем, почнувајќи од училиштата, па се до градинките. Целта е да се инвестира во учениците, студентите, во млади интегрирани поединци кои ќе бидат слободни во изразување на автентичноста, оригиналноста, идентитетот и креативноста. Вака Министерството за образование и наука ја карактеризираат Стратегијата за образование 2018 – 2025 , која вчера беше промовирана, а усвоена на почетокот на годинава. Со оваа Стратегија донесен е и Акциски план за реализација со предвидени конкретни рокови и очекувани резултати. Процесот на подготовка на Стратегијата беше во целост финансиран и поддржан од ЕУ. „Како прв столб на образовниот систем Стратегијата го поставува токму предучилишното образование, свесни дека инвестирањето во оваа област ја засилува социјалната кохезија и го овозможува идното целосно развивање на потенцијалите на секое дете“, рече министерката Рената Дескоска , додавајќи дека одредени делови на Стратегијата се веќе ...
| | веќе видена | слични

Со рачна изработка може да се има и добра заработка, но треба да се одбере профитабилна професија… Сепак, младите во Македонија во најголем дел го избегнуваат занаетчиството и се водат од девизата „барам работа за да не ја најдам“. Новата стратегија за образование предвидува реформи и во средните стручни училишта. „Барам работа за да не ја најдам“ Монтажер на клима уреди и соларни панели е релативно ново занимање за кое има голема побарувачка на пазарот на труд. И постарите професии како автомеханичарите, сервисерите на бела техника, фризерите се добро платени. Оние кои се одлучиле за некој од овие бизниси велат дека се задоволни од постигнатото – има доволно работа, па дури има и проблем да се најдат добри и вредни работници. „Јас веќе неколку месеци барам помошник – фризер, но не можам да најдам. Оние кои доаѓаат се или мрзеливи или едноставно немаат фат за оваа работа“, вели Александар Пацков, сопственик на фризерски салон во Скопје. На слични маки е и Марија Петровска која има козметички салон. Таа вели ...
| | веќе видена | слични

Утврдување на правците во образованието, за поттикнување и овозможување личен развој на поединците, со цел напредно општество. Ова е главната визија на новата национална Стратегија за образованието 2018-2025 година и нејзиниот акциски план. Во документот, промовиран денеска, се лоцирани клучните предизвици на македонскиот образовен систем, почнувајќи од градинките, училиштата, па се до универзитетите. Како еден од темелите на оваа стратегија беше посочено предучилишното образование, во насока на подобрување на ефективноста и праведноста на образовниот систем. Процесот на подготовката на Стратегијата беше во целост финансиран и поддржан од Европската Унија. Документот опфаќа шест главни столбови на образовниот систем. Предучилишното образование, основното и средното образование, стручното образование и обука, високото образование и истражување, и учењето и образованието за возрасни. Министерката дополни дека со оглед на нејзиното напуштање на министерската столче во образованието, нејзиниот наследник ќе ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во Република Македонија владее рекетарска, корумпирана и криминална влада. Со СДСМ и Заев секој бизнисмен или обичен граѓанин е жртва или може да стане жртва. ...
сите 304 | | | веќе видена

Зоран Заев и неговиот клан секојдневно продолжуваат да го понижуваат народот. Како што беше Заев осомничен за Поткуп, а Зоран судски реформатор, така ...
сите 109 | | | веќе видена

Врховниот лидер на Иран, Ајатола Али Хаменеи, во вторникот изјави дека Иран ќе продолжи да ги намалува своите обврски во рамките на нуклеарниот договор, ...
сите 80 | | | веќе видена

И покрај невремето што минатата недела ја зафати Грција, туристите сепак не се исплашија. Наш читател ни испрати фотографии од колоните на македонско-грчката ...
сите 144 | | | веќе видена

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ вчера по петти пат победи на неофицијалното Светско првенство Вимблдон победувајќи го Роџер Федерер кој важееше за голем ...
сите 314 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 89 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Промовирана Стратегијата за образование: Целосна реформација на образовниот систем до 2025 година

Од:
До кого (е-маил):
Порака: