ЕБОР започнува со програмата за финансирање на енергетска ефикасност во домаќинствата


2 копии

ЕБОР започнува со финансирање на домаќинствата преку Програмата за финансирање на енергетска ефикасност (Green energy efficiency financing facility-GEFF), која ќе обезбеди финансирање за подобрувањето на енергетската ефикасност во домовите. Охридска банка Сосиете Женерал и Шпаркасе банка Македонија потпишаа договор со ЕБОР, со што станаа првите локални банки, кои ќе пласираат кредитни линии во вкупен износ од 4 милиони (по 2 милиони евра секоја), наменета за натамошно кредитирање на домаќинствата. Дополнителни 4 милиони евра е планирано да се пласираат преку други локални банки. Овие инвестиции ќе им помогнат на домаќинствата да бидат на повисоко ниво на енергетска ефикасност, ќе ги намалат нивните емисии на гасови и ќе го подобрат нивниот животен стандард. GEFF програмата за Македонија е дел од програмата за Западен Балкан во износ од 85 милиони евра. Настанот во Скопје на кој се презентира ова финансирање, ги собра на едно место учесниците во GEFF, вклучувајќи ги донаторите, државните претставници, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Македонија нема алтернатива и мора да се фокусира на обновливите извори на енергија. Земјава иако има многу сончеви денови има малку фотоволтаични централи, а ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Читам по порталите дека за Чебрен и Галиште домашните банки имале обезбедено 220 милиони. Прво од каде знаеме дека толку ќе чини, кога немаме ниту проект? – ...
| | веќе видена | слични
5 копии
4 копии

Владата размислува сама да ги гради хидроцентралите Чебрен и Галиште. Инвестицијата, според премиерот Зоран Заев ќе чини околу 220 милиони евра, а парите би се ...
| | веќе видена | слични

Но, она што изненадува е проценката дека наспроти првично проектираните над половина милијарда евра, изградбата на хидроцентралите би чинела само 220 милиони. Премиерот денеска рече сумата се должи на помалиот обем на проектот, без да ги објасни техничките детали. Парите би се обезбедиле од буџетот и со кредити, пред се од домашните банки. „Одлучено е да биде биде во помал обем инвестиција не мегаломански зафати. Преку десетици тендери не успеаја, тргнавме на реалистичка основа.  Убедени сме дека ЕЛЕМ како главен столб на производство може да го поднесе капацитетот. Заедно со владата и сите институции, каде што би влегол во преговарање со сите банки и очекуваме да формираат конзорциум и сите да пласираат средства, се надевам конкурентни“ – изјави Зоран Заев, претседател на Влада на РМ. Доколку домашните банки не дадат ниски камати, државата пари ќе бара од надвор, вели Заев и проценува дека изградбата би траела од 5 до 8 години..  Штом се заврши финансиската конструкција, владата има намера да ги повика сите ...
| | веќе видена | слични

Владата сама ќе ги гради хидроцентралите чебрен и галиште, а инвестицијата ќе чини околу 220 милиони евра. Заев изјави дека пари ќе се бараат од кредити кај домашните банки, доколку тие понудат ниски камати. Изградбата на двете хидроцентрали би траела од пет до седум години. Претходните години пропаднаа десетина тендери затоа што за инвеститорите изградбата на Чебрен и Галиште беше мегаломански проект.
| | веќе видена | слични
6 копии

Чебрен и Галиште ќе биде помала инвестиција од околу 220 милиони евра, а не мегаломански зафат. Македонија сама ќе ја реализира зашто е финансики стабилна, ликивидноста и солвентноста се зголемени, а има и многу средства во домашните банки, рече денеска премиерот Зоран Заев. Заев очекува банките да понудат поволни кредити. Во спротивно, земјава ќе биде принудена да обезбеди пари однадвор. - Преку десетици пати тендери не успеаја. Тргнавме на една реалистична основа. Проценката на инвестицијата е околу 220 милиони евра. Убедени сме дека ЕЛЕМ како главен столб на производството на електрична енергија, може да го понесе овој капацитет заедно со Владата и сите институции. Би влегол во преговарачки процес со сите банки. Очекуваме да формираат конзорциум и сите да пласираат средства, се надевам конкурентни зашто не ни е обврска да земеме од дома пари. Ако не дадат доволно евтини камати, ќе земеме пари од надвор, но верувам дека ќе може да бидат конкуренти, објасни Заев по потпишувањето на Годишната програма за ...
| | веќе видена | слични

Предвидено е да чинат 220 милиони евра, а нивната изградба да трае од 5 до 8 години. Земјава има финансии, ликвидноста е зголемена и во банките, изјави премиерот Заев. Тие причини даваат право државата сама да гради. Одлучено е да биде биде во помал обем инвестиција не мегаломански зафати. Преку десетици тендери не успеаја, тргнавме на реалистичка основа.  Убедени сме дека ЕЛЕМ како главен столб на производство може да го поднесе капацитетот. Заедно со владата и сите институции, каде што би влегол во преговарање со сите банки и очекуваме да формираат конзорциум и сите да пласираат средства, се надевам конкурентни. Зоран Заев, претседател на Влада на РМ Доколку домашните банки не дадат ниски камати, државата пари ќе бара од надвор, вели Заев. Штом се обезбеделе финансии, викнати ќе биле сите градежни компании кои имале капацитет. Според Заев, новата акумулација освен за производство на струја би можела да биде и за развој на земјоделието како и  други активности за тој регион. 12тиот тендер требаше да биде ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

,,Пчелите се живи. Ми олесни кога гио видов сателитските снимки , на кои се гледа дека три кошници не се изгорени.” , вели пчеларот Николас Гант. Тој објаснува ...
сите 809 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 80 | | | веќе видена

Не стивнува ширењето на морбилите меѓу населението. Прогласена е епидемија на целата територија на земјава, а бројката на заболени е во постојан пораст. Според ...
сите 295 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 229 | | | веќе видена

Според обвинителството , вакви извици можеле да се чујат повече пати во текот на 23 неделниот непрекинат протест . Полицискиот синдикат излезе со остра осуда. ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕБОР започнува со програмата за финансирање на енергетска ефикасност во домаќинствата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: