Обновлива енергија...повторно

Иако веќе неколку пати сме ја споменале потребата за употребување и развој на обновливите извори на енергија и зелено живеење, повторно ќе се навратиме на таа тематика. На секој час од Сонцето стигнува доволно енергија за задоволување на годишните потреби од енергија на целото човештво. Тоа и речиси не е искористено, и ние сеуште се потпираме на употребата на фосилни горива и поскапи и понебезбедни извори на енергија. Исто така, ветерот постојано дува, при што „носи“ и „содржи“ неискористена енергија. Со употреба на најпрости ветерници може да се искористи енергијата на ветерот кој постојано си дува и си дува... Хидроенергијата е релативно застапена, но секако недоволно. Бидејќи е едно од најдобрите извори на енергија, заробувањето на енергијата на водата треба да биде позастапено. Покрај големите брани и акумулации, со големи хидроцентрали за производство на електрична енергија, можат да се употребат и проточни хидроцентрали кои иако имаат помало производство на енергија, можат да се постават на многу ...
| | веќе видена | слични

Останато

Денес времето ќе биде облачно и студено со повремени врнежи, кои во западните делови ќе бидат претежно од снег. Во попладневните часови врнежите ќе преминуваат ...
сите 250 | | | веќе видена

Претседателот на Франција, Емануел Макрон изјави синоќа дека Франција и САД би требало меѓусебно да се почитуваат, како што им доликува на едни долгогодишни ...
сите 254 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 277 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 55 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 115 | | | веќе видена

Албански медиуми кои се повикуваат на полициски извори тврдат дека поранешниот премиер Никола Груевски во Албанија влегол нелегално и тоа во близина на ...
сите 200 | | | веќе видена

„Предлог Буџетот за 2019 година изготвен од Владата предводена од СДСМ, обезбедува социјална праведност, повеќе пари кај граѓаните и поголема помош за секое ...
сите 230 | | | веќе видена

Капитал - Груевски бара азил од Унгарија, јавноста бара одговорност за неговото бегство „Груевски бара азил од Унгарија, јавноста бара одговорност за неговото ...
сите 183 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Обновлива енергија...повторно

Од:
До кого (е-маил):
Порака: