Обновлива енергија...повторно

Иако веќе неколку пати сме ја споменале потребата за употребување и развој на обновливите извори на енергија и зелено живеење, повторно ќе се навратиме на таа тематика. На секој час од Сонцето стигнува доволно енергија за задоволување на годишните потреби од енергија на целото човештво. Тоа и речиси не е искористено, и ние сеуште се потпираме на употребата на фосилни горива и поскапи и понебезбедни извори на енергија. Исто така, ветерот постојано дува, при што „носи“ и „содржи“ неискористена енергија. Со употреба на најпрости ветерници може да се искористи енергијата на ветерот кој постојано си дува и си дува... Хидроенергијата е релативно застапена, но секако недоволно. Бидејќи е едно од најдобрите извори на енергија, заробувањето на енергијата на водата треба да биде позастапено. Покрај големите брани и акумулации, со големи хидроцентрали за производство на електрична енергија, можат да се употребат и проточни хидроцентрали кои иако имаат помало производство на енергија, можат да се постават на многу ...
| | веќе видена | слични

Останато

Американските пилоти имале час до два за едукација за летање со новиот боинг 737 мах 8 , кој во последната половина година учествуваше во две авионски несреќи. ...
сите 184 | | | веќе видена

Лидерите на Европската Унија се спремни да дозволат кратко одложување на датумот за излегување на Велика Британија од Унијата доколку британскиот Парламент ...
сите 202 | | | веќе видена

На Политичкото Собрание на Европската Народна Партија денес во Брисел. Со Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски активно учествуваме во работата на ЕПП ...
сите 154 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски во рамките на својата посета на политичкото собрание на Европската Народна Партија што се одржува во Брисел ...
сите 172 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 185 | | | веќе видена

Српскиот суд ослободи две лица кои во саботата влегоа во зградата на РТС, а претседателот Вучиќ најави и дека ќе ги амнестира експресно осудените кои се судени ...
сите 220 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски, денеска беше во посета на Кавадарци, каде се сретна со граѓаните и учествуваше на трибина ...
сите 99 | | | веќе видена

Целиот процес поврзан со случувањата на 27-ми април е политички монтиран и мотивиран. Пресудите се драконски и нарачани од ликови како Заев и Пендаровски кои ...
сите 217 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Обновлива енергија...повторно

Од:
До кого (е-маил):
Порака: