Манастирот Трескавец се обновува според предвидената динамика

Обновата на опожарените конаци на манастирот „Успение на пресвета Богородица“ - Трескавец се одвиваат според роковите иако се остава простор работите да траат уште повеќе од една година, велат од „заводот и музеј“ - Прилеп. Според Илија Ристески, раководител на проектот за реконструкција и реставрација на опожарените конаци на манастирот Трескавец нема проблеми во текот на обновата во која се вклучени сите мерки за заштита од пожари од кои манасирот страдал трипати во текот на својата седумвековна историја - Работите за реконструкција и реставрација на опожарените конаци на манастирот „Успение на пресвета Богородица - Трескавец“ се во тек и се одвиваат согласно со планот и проектната докуменација. Согласно договорот во 2018 година работите треба да се привршат и објектот да биде готов. Меѓутоа, со оглед на специфичноста и на теренот и на работите, не е исклучено рокот да се пролонгира и во 2019 година. Безбедноста е зацртана со проектната документација, проектите се ревидирани и според искуствата од ...
| | веќе видена | слични

Временските услови и на прагот на зимата одат во прилог за интензивно продолжување на градежните работи на обнова на опожарените конаци на едно од најзначајните македонски светилишта Манастирот „Успение на пресвета Богородица“ – Трескавец.По пет години од опожарувањето а 1,5 година од нивниот почеток работите на обновата се одвиваат според планираната динамика, вели преставникот на фирмата изведувач ,,Кото,, од Србија Ивица Коциќ:-Ги привршуваме работите на покривот на конаците со камен, а паралелно се поставува и дограмата на просториите во манастирските конаци. Работите се одвиваат според планот дури и сме нешто пред тоа.За интензивната и динамика на обнова на Манастирот според планот со сите мерки за заштита од пожари, согласни се и од Заводот и музеј од Прилеп од каде очекуваат работите, согласно планот да завршат до крајот на 2018-тта година кога конаците треба да блеснат во сиот свој препознатлив сјај затоа што обновата се одвива според стари фотографии за зачувување на неговата ...
| | веќе видена | слични

Оваа година, прилепскиот „Завод и музеј“ работеше на четири археолошки наоѓалишта во Прилепскиот регион, а преку Институтот за старословенска култура, археологот Бранко Ристески ги спроведуваше повеќегодишните археолошки истражувања на комплексот Трескавец. За наредната година двете институции во програмите до Министерството за култура побараа да продолжат истражувањата на античкиот град Стибера и во комплексот Трескавец. Според археологот Душко Темелкоски од прилепскиот „Завод и музеј“ од четирите истражувања што ги спроведе музејот, три беа самостојни, а едно во соработка со катедрата за археологија при Филозофскиот факултет од Скопје. Темелкоски смета дека на археолошки план, годината беше успешна и донесе нови сознанија. - Прво се работеше на локалитетот „Мал Сурум“ кај селото Дупјачани, Долненско и се открија делови од неколку градби од античкиот период Во античкиот град Стибера, кај селото Чепигово, најпознатото наоѓалиште во земјава по бројот на мермерните статуи, истражувавме веднаш до храмот ...
| | веќе видена | слични

За наредната година двете институции во програмите до Министерството за култура побараа да продолжат истражувањата на античкиот град Стибера и во комплексот Трескавец. Според археологот Душко Темелкоски од прилепскиот „Завод и музеј“ од четирите истражувања што ги спроведе музејот, три беа самостојни, а едно во соработка со катедрата за археологија при Филозофскиот факултет од Скопје. Темелкоски смета дека на археолошки план, годината беше успешна и донесе нови сознанија. - Прво се работеше на локалитетот „Мал Сурум“ кај селото Дупјачани, Долненско и се открија делови од неколку градби од античкиот период Во античкиот град Стибера, кај селото Чепигово, најпознатото наоѓалиште во земјава по бројот на мермерните статуи, истражувавме веднаш до храмот посветен на богињата Тихе, заштитничката на градот кој се смета дека имал околу 20.000 жители. Се истражуваше и на локалитетот Старо Бонче каде се уште не знаеме за кој град станува збор, а наша претпоставка е дека таму егзистирал градот Пелагонија. Четвртиот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 604 | | | веќе видена

Во текот на следните неколку денови, поточно некаде до вторник ќе продолжи променливото време со локални послаби врнежи и тоа од дожд на ниските и снег на ...
сите 222 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 212 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш имаат експлицитно видео клип кој секој момент може да осамне во јавноста. Пеачката и фудбалерот се снимале за време на се*с во ...
сите 170 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Манастирот Трескавец се обновува според предвидената динамика

Од:
До кого (е-маил):
Порака: