Облачно со дожд, попладне поројни врнежи и грмежи


Облачно со дожд, попладне поројни врнежи и грмежи Времето во Македонија денеска ќе биде променливо облачно со повремен локален дожд. Попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи, особено ва западните и северните делови. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Температурата ќе се движи од 18 до 28 степени Целзиусови. Во Скопје и околината 26 степени.
| | веќе видена | слични
15 копии

Времето во Македонија ќе биде со повремени врнежи од дожд кои во текот на денот постепено ќе престануваат. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од источен и североисточен правец. Утринската температура ќе се движи од шест до 13, а дневната од 17 до 22 степени. Во Скопје и околината слично време, претпладне со повремен локален дожд, а во попладневните часови постепено врнежите ќе престануваат и ќе преовладува променливо облачно време со подолги сончеви периоди. Утринската температура ќе се спушти до 11, а дневната ќе се искачи до 22 степени.
| | веќе видена | слични
3 копии

Во Македонија во раните утрински и претпладневните часови ќе има услови за локални врнежите од дожд, кои попладне ќе престанат и постепено разведување. Ќе дува умерен северен и северозападен ветер, а во западните предели ќе дува умерен североисточен ветер. Утринските температури ќе се движат од 9°C до 16°C, а максималните дневни температури ќе достигнат до 16°C односно до 25°C. Во Скопје претпладне ќе биде умерено облачно и нестабилно со можност за локални врнежи од дожд, попладне постепено разведрување. Ќе дува умерен северозападен ветер. Утринската температура од 13°C, а максималната дневна ќе достигне до 22°C. Во петок ќе биде претежно сончево и топло. Слаб ветер со променлив правец. Утринските температури ќе се движат од 4°C до 12°C, а максималните дневни ќе достигнат до 21°C односно до 30°C. Ув индекс 7. Во сабота претпладне ќе биде претежно сончево, попладне нестабилно со врнежи од дожд и грмотевици кои ќе ги зафатат западните, северозападните и југозападните предели, а кон крајот на денот ќе се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По синоќешните интензивни врнежи, времето и денес претпладне ќе биде со повремени врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен ветар од источен правец.Температурата ќе се движи од 12 до 22 степени.
| | веќе видена | слични

Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремен дожд. Во текот на попладнето дождот постепено ќе престанува. Температурата ќе се движи меѓу 17 и 22 степени. Во Скопје и околината ќе преовладува слично време со температура до 22 степени.
| | веќе видена | слични

Во Скопје и околината денеска попладне врнеше силен дожд, а и за утре се предвидува исто време како и денеска.Утринската температура ќе се спушти до 11 Целзиусови степено, а дневната ќе се искачи до 22 степени.Утре низ Македонија ќе биде со повремени врнежи од дожд, кои во текот на денот постепено ќе престануваат. Ќе дува слаб до умерен ветер, претежно од источен и североисточен правец.Утринската температура ќе се движи од 6 до 13 Целзиусови степени, додека дневната ќе се движи од 17 до 22 степени.
| | веќе видена | слични
3 копии

Невреме со обилни врнежи од дожд, грмотевици дури и град ни најавуваат за денеска попладне метеоролозите од Управата за хидрометеоролошки работи. „Променливо облачно со сончеви периоди, попладне со повремени врнежи од дожд. На повеќе места врнежите ќе бидат пообилни (над 25л/м2), ќе имаат пороен карактер и проследени со грмежи. Локално ќе има појава на невреме со појава на град и засилен ветер. Температурата ќе се движи од 18 до 25 степени“, се вели во информацијата од УХМР. Слично време со дожд не’ очекува и до крајот на неделава. „Утре претпладне ќе има повремени врнежи од дожд, кои во текот на денот ќе престануваат. Во петок ќе има преодно стабилизирање, а од сабота попладне повторно ќе биде нестабилно со локален дожд и грмежи“, велат од УХМР. Температурите ќе се движат од 23 до 29 степени.
| | веќе видена | слични

На места врнежите ќе бидат пообилни и се очекува да наврнат на повеќе места повеќе од 20 литри на метар квадратен. Врнежите би требало да бидат пообилни во крајните западни и источни делови на земјава. Утринската температура ќе се движи од девет до 15, а дневната од 19 до 25 степени. Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд и со слаб до умерен ветер претежно од источен правец. Утринската температура ќе се спушти до 13, а дневната ќе се искачи до 24 степени.
| | веќе видена | слични
2 копии

Според информациите од управата за хидрометеоролошки работи во Маврово наврнаа 23 литри, во Скопје 13 литри, во Охрид 10 литри и Крушево шест литри на метар квадратен. Од центарот за управување со кризи информираат дека нема пријавено оштетувања од невремето во Скопје. За тетовскиот регион информираат дека има поплавено обработливи и необработливи површини, што е резултат не само на дождот, туку и на наглото топење на снегот на планините. Поплава на станбени објекти нема. Нестабилно време со пороен дожд и грмежи метеоролозите најавуваат и за денеска во попладневните часови.
| | веќе видена | слични
3 копии

Во Македонија во среда ќе биде умерено облачно и нестабилно со врнежи од дожд и грмотевици. Ќе дува умерен северен и северозападен ветер, а во западните предели ќе дува умерен североисточен ветер. Утринските температури ќе се движат од 8 C до 16 C, а максималните дневни температури ќе достигнат до 17 C односно до 27 C. Во Скопје во среда ќе биде умерено облачно и нестабилно со врнежи од дожд и грмотевици. Ќе дува умерен северозападен ветер. Утринската температура од 13 C, а максималната дневна температура ќе достигне до 24 C. Во четврток во утринските и раните претпладневни часови врнежите ќе престануваат и постепено разведрување. Попладне ќе биде претежно сончево и топло. Слаб северен и северозападен ветер, а во западните предели ќе дува умерен североисточен и источен ветер. Утринските температури од 7 C до 15 C, а максималните дневни температури ќе се движат од 18 C до 28 C. Во Македонија во петок ќе биде претежно сончево и топло. Слаб ветер од променлив правец. Утринските температури ќе се движат од 5 C ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 272 | | | веќе видена

Под влијание на новиот циклон кој се формира над Италија, името на циклонот е Маријан, денес во текот на вечерните часови најпрвин во западните предели, ...
сите 259 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 291 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 31 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Облачно со дожд, попладне поројни врнежи и грмежи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: