Утринава сонце, а попладне нов температурен пресврт

5 копии

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно, претпладне со локални врнежи од дожд особено во јужните делови, а на планините од снег. Ќе дува умерен западен, а в долж Повардарието северозападен ветер. Времето во Македонија ќе биде променливо облачно, претпладне со локални врнежи од дожд особено во јужните делови, а на планините од снег. Ќе дува умерен западен, а в долж Повардарието северозападен ветер.Утринската температура ќе се движи од три до осум, а дневната од осум до 15 степени.Во Скопје времето ќе биде променливо облачно со умерен северозападен ветер. Утринската температура ќе се спушти до четири, а дневната ќе достигне до 12 степени.
| | веќе видена | слични
5 копии

Времето денеска ќе биде умерно облачно со повремени сончеви периоди и потопло, со благ пораст на дневните температури. Ќе дува до умерен слаб јужен и југозападен ветер. Утрата ќе бидат посвежи со пад на утринските температури, кои ќе се движат од минус шест до три степени. Максималните дневни температури ќе бидат во интервал од два до 12 степени. Во Скопје слично време, со температура до осум степени. Се очекува денеска да има преодно стабилизирање, а нов влажен бран со врнежи од дожд и снег се очекува во вторник попладне и в среда. Во вторник времето ќе биде облачно, а попладне и во текот на ноќта со врнежи од дожд, а на повисоките места и на планините со снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Утринската температура ќе се движи од минус четири до два степени, а дневната од четири до 10 степени. В среда ќе биде променливо, а претпладне со повремен дожд и снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Утринската температура ќе се движи од минус еден до четири степени, а дневната од ...
| | веќе видена | слични

Утрата ќе бидат посвежи со пад на утринските температури, кои ќе се движат од минус шест до три степени. Максималните дневни температури ќе бидат во интервал од два до 12 степени. Во Скопје слично време, со температура до осум степени. Се очекува денеска да има   преодно стабилизирање, а нов влажен бран со врнежи од дожд и снег се очекува во вторник попладне и в среда. Во вторник времето ќе биде облачно, а  попладне и во текот на ноќта со врнежи од дожд, а на повисоките места и на планините со снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Утринската температура ќе се движи од минус четири до два степени, а дневната од четири до 10 степени. В среда ќе биде променливо, а претпладне со повремен дожд и снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Утринската температура ќе се движи од минус еден до четири степени, а дневната од три до десет степени.  Времето в четврток ќе биде променливо облачно, а попладне со подолги сончеви периоди и со слаб до умерен ветер од северен правец. Утринската ...
| | веќе видена | слични

Денес е понеделник, 12 февруари 2018 година, 43-иот ден во годината. Сонцето изгреа во 06:28, а ќе зајде во 17:07 часот. Денот ќе трае 10 часа и 37 минути. Ова утро насекаде во Македонија преовладува претежно облачно и студено време. Врнежи од снег со среден интензитет се бележат во Македонски Брод. Врнежи од снег со слаб интензитет се бележат на планинските превои Стража и Буково, во Крива Паланка, Крушево, Делчево и Смојмирово. Во Македонија денес посвежо утро со пад на утринските температури кои што ќе се движат во интервал од -5 до 3 степени. Во текот на денот ќе биде претежно облачно со услови за повремени сончеви периоди кон крајот на денот. Ќе дува доумерен слаб северозападен а во западната половина слаб југозападен ветер. Максималните дневни температури од 2 до 12 степени, температури кои што ќе бележат тренд на благ пораст. Во Скопје денес претежно облачно време, а во доцните попладневни часови со услови за повремени сончеви периоди. Ќе дува доумерен слаб северозападен ветер. Минималната температура ...
| | веќе видена | слични

Во текот на денешниот ден ќе има преодно стабилизирање на времето. Сепак ваквото време нема да се заддржи многу, нов влажен бран со врнежи од дожд и снег се очекува во вторник попладне и в среда. Врнежите ќе бидат пообилни особено во западните делови на земјава (локално над 30 литри/м2) .
| | веќе видена | слични
2 копии

Променливо облачно со повремени врнежи од дожд, во Охрид ќе биде и во текот на првите три дена од новата седмица. Дневната температура ќе е од 3 до 4 степени, а минималната од -5 до 1. Од четврток се очекуваат подолги сончеви периоди, а суво и сончево ќе биде и за време на викендот. Дневната температура ќе се движи помеѓу 4 и 10 степени во недела, а минималната од -5 до 2. Извор: OhridNews
| | веќе видена | слични
15 копии

Во Маврово изутрина до седум часот се наврнати 52 литри воден талог на метар квадратен, 49 во Демир Капија, 38 во Пожаране, 29 во Крушево, 26 во Гевгелија и Струмица, 23 во Тетово и Дојран, 20 во Битола, 17 во Берово, 15 во Ѓуриште... Во Маврово изутрина до седум часот се наврнати 52 литри воден талог на метар квадратен, 49 во Демир Капија, 38 во Пожаране, 29 во Крушево, 26 во Гевгелија и Струмица, 23 во Тетово и Дојран, 20 во Битола, 17 во Берово, 15 во Ѓуриште....Управата за хидрометеоролошки работи информира дека најмногу снег има во Маврови Анови, каде висината на снежната покривка изнесува 48 сантиметри, по што следуваат Крушево со 27, Пожаране со 20, Ѓуриште со 19 и лазарополе со 17 сантиметри.Најстудено е во Маврово, минус 4 степени, а минус три степени се измерени во Лазарополе, минус два во Тополчани, Ѓуриште и Крушево, минус еден во Пожаране,...Времето изутринава е облачно и студено со врнежи кои на запад и североисток се главно од снег, а во пониските делови вдолж Повардарието се од дожд. Врнежите ...
| | веќе видена | слични

Во Скопје ќе биде облачно и студено, во претпладневните часови се уште ќе има врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер. Времето во Македонија ќе биде облачно и студено, во претпладневните часови со врнежи кои на запад и североисток ќе бидат од снег, а во делот вдолж Повардарието ќе бидат од дожд. Попладне врнежите ќе престануваат. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер. Утринската температура ќе се движи од минус еден до четири, а дневната од нула до шест степени. Во Скопје ќе биде облачно и студено, во претпладневните часови се уште ќе има врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер. Утринската температура до два степени, а дневната температура ќе достигне до пет степени. Во понеделник ќе има преодно стабилизирање, а нов влажен бран со врнежи од дожд и снег се очекува во вторник попладне и в среда.
| | веќе видена | слични
10 копии

Времето во Македонија ќе биде облачно и студено, во претпладневните часови со врнежи кои на запад и североисток ќе бидат од снег, а во делот вдолж Повардарието ќе бидат од дожд. Попладне врнежите ќе престануваат. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер. Утринската температура ќе се движи од минус еден до четири, а дневната од нула до шест степени. Во Скопје ќе биде облачно и студено, во претпладневните часови се уште ќе има врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер. Утринската температура до два степени, а дневната температура ќе достигне до пет степени. Во понеделник ќе има преодно стабилизирање, а нов влажен бран со врнежи од дожд и снег се очекува во вторник попладне и в среда.
| | веќе видена | слични
3 копии

Најстудено е во Маврово, минус 4 степени, а минус три степени се измерени во Лазарополе, минус два во Тополчани, Ѓуриште и Крушево… Во Маврово изутрина до седум часот се наврнати 52 литри воден талог на метар квадратен, 49 во Демир Капија, 38 во Пожаране, 29 во Крушево, 26 во Гевгелија и Струмица, 23 во Тетово и Дојран, 20 во Битола, 17 во Берово, 15 во Ѓуриште…. Управата за хидрометеоролошки работи информира дека најмногу снег има во Маврови Анови, каде висината на снежната покривка изнесува 48 сантиметри, по што следуваат Крушево со 27, Пожаране со 20, Ѓуриште со 19 и Лазарополе со 17 сантиметри. Најстудено е во Маврово, минус 4 степени, а минус три степени се измерени во Лазарополе, минус два во Тополчани, Ѓуриште и Крушево, минус еден во Пожаране,… Времето изутринава е облачно и студено со врнежи кои на запад и североисток се главно од снег, а во пониските делови вдолж Повардарието се од дожд. Врнежите се со умерен интензитет на југот и југоистокот од земјава, а во останатите подрачја се главно со послаб ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 319 | | | веќе видена

Многу корисен и пријателски разговор со Влатко Ѓорчев. Се договоривме да продолжиме да работиме заедно за Македонија, напиша кандидатот за претседател на ...
сите 231 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 130 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 208 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Утринава сонце, а попладне нов температурен пресврт

Од:
До кого (е-маил):
Порака: