Како да добиете субвенции за инвертери во Град Скопје?

3 копии

Градот Скопје, како една од мерките против загадувањето на воздухот, наскоро ќе распише јавен повик за субвенционирање на граѓаните за купување инвертери и други современи уреди за затоплување. На јавниот повик ќе се прифаќаат фискални сметки за купен инвертер од 1 јануари 2019 година, граѓаните ќе може да аплицираат на јавниот повик од март , а исплатата на средствата ќе се врши по завршувањето на претстојните претседателски избори. „Сите граѓани на Скопје кои имаат фискални сметки за купување инвертер во 2019 година и кои ги исполнуваат посебните услови за учество на јавниот повик од 01.03.2019 година ќе имаат можност да аплицираат за субвенции на инвертери. Субвенционирањето на граѓаните на подрачјето на Град Скопје за набавка на посовремени уреди за затоплување за 2019 година ќе се финансира од Буџетот на Град Скопје за 2019 година. Висината на субвенцијата ќе биде во износ од 50 отсто од вредноста на уредот, но не повеќе од 15.000 денари со вклучен персонален данок на доход“, информира Град Скопје. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Општина Аеродром помошта од 5.000 денари за новороденче, наместо како социјален трансфер, во УЈП ги пријавува како авторски договор. Случајот во „Макфакс“ го пријави жител на Аеродром, кој на домашна адреса добил писмо во кое пишува дека Општината му префрлила пари по основ на договор за повремено вршење услуги. При пополнување на апликацијата за еднократната помош родителите тврдат дека не потпишале ваков договор ниту, пак, им било кажано дека парите во УЈП ќе бидат пријавени по овој основ. „Нити сум потпишал авторски договор нити, пак, сум вршел некаква хонорарна работа за нив, па писмото ме збуни. Кога се обратив во Општината, ми кажаа: ‘Господине, тоа се парите што сте ги примиле за новороденче. Но, ние немаме законска основа да ги исплатиме така, па ги заведовме под таа ставка затоа што така нè подучија од УЈП. Ние на овој начин со години исплаќаме пари, сè е регуларно, нема за што да се грижите“, изјави родител за „Макфакс“. Исплатените пари за новороденче се со пресметан персонален данок од 556 ...
| | веќе видена | слични

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.02/2019 за долгови доспеани до 31.10.2018 и неплатени до 31.01.2019 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини, за кои вкупниот износ на долгот е: повисок од 120.000 денари за физичките лица и самостојни вршители на дејност; и повисок од 300.000 денари за правните лица. На Листата на должници бр.2/2019 објавени се 2.196 должници – правни лица (повеќе за 62 од претходната листа) и 2.427 физички лица (повеќе за 31 од претходната листа). Вкупно објавениот нето долг во Листата бр.2/2019 изнесува 9.958.252.401 денари, помалку за 163.761.186 денари од претходната листа. Нето-долгот за даноци и придонеси изнесува 9.929.026.709 денари (помалку за 43.237.747 денари од претходната листа), додека долгот за царински давачки е 29.225.692 денари (пoмалку за 120.523.439 денари од претходната листа). Листата е објавена на овој линк на UJP.GOV.mk (1 MB)
| | веќе видена | слични
2 копии

Седум државни и општински фирми се меѓу 50-те најголеми должници на државата, која само од нив побарува вкупно 13,5 милиони евра. На листата на Управата за јавни приходи, заклучно со 31 јануари, Македонија пат е најголем должник меѓу државните и општински фирми, а должи 5,1 милиони евра. Меѓу милионските должници се и комуналните претпријатија од Гостивар и Тетово, како и МРТ, чиј долг е главно по основ на данок на добивка. Следуваат ЈП за стопанисување со објекти за спорт, чиј долг изнесува 800.000 евра, а Општина Карпош должи 680.000 евра. Меѓу поголемите должници е и МЖ Инфраструктура, чиј долг е по однов на ДДВ и изнесува околу 580.000 евра. Оттаму велат дека причина за долгот се ненаплатените фактурите што ги издале кон МЖ Транспорт во износ од 2,3 милиони евра. “За таа цел меѓу МЖ Инфраструктура и МЖ Транспорт склучен е Договор за превземање на даночниот долг по основ на ДДВ, со кој Транспорт како превземач на долгот на Инфраструктура ќе го исплаќа даночниот долг кон УЈП континуирано и сукцесивно од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Причина за даночниот долг врз основа на ДДВ на ЈП МЖ Инфраструктура кон Управата за јавни приходи (УЈП) е неможноста на МЖ Транспорт ад Скопје редовно да ги сервисира долговите врз основа на издадени фактури за надомест за пристап кон железничката инфраструктура, кој на 31 јануари годинава изнесува 143 милиони денари, т.е. 2,3 милиони евра. Тоа го соопшти денеска ЈП МЖ Инфраструктура во објаснување на причините поради кои фигурира на листата на должници врз основа на ДДВ на Управата за јавни приходи. Заради извршениот промет кон МЖ Транспорт АД Скопје, стои во соопштението, ЈП МЖ Инфраструктура е должен да плати ДДВ врз база на издадените фактури. Со оглед на тоа што МЖ Транспорт не ги плаќа редовно и целосно фактурите, нормално е дека и ЈП МЖ Инфраструктура не е во можност да ја плаќа редовно и целосно обврската за даночен долг врз основа на ДДВ кон УЈП. – За таа цел помеѓу ЈП МЖ Инфраструктура и МЖ Транспорт АД Скопје е склучен Договор за преземање на даночниот долг врз основа на ДДВ, а согласно со член ...
| | веќе видена | слични

Само граѓаните кои до сега се грееле на печка на дрва, јаглен, нафта или мазут ќе може да добијат субвенции за купување на инвертер клима уред, а за тоа треба да приложат фотографија од стариот уред како доказ, гласи бизарниот услов кој Град Скопје го објави како услов во повикот. За прв пат се објавува оивик за субвенционирање од страна на градската управа, а тој е дел од мерките за намалување на аерозагадувањето. Град Скопје како буџет има 20 милиони денари на располагање и ќе се доделуваат се додека целосно не се исцрпат. Проценето е дека првите 1.300 баратели ќе ја добијат оваа финансиска помош како поврат на средства. Наскоро ќе биде распишан повикот за субвенционирање на инвертери и други современи уреди за затоплување, а тие треба да бидат купени од 1 јануари 2019-та. Ќе се отплати половина од вредноста на уредот, но не повеќе од 15.000 денари. Граѓаните ќе може да аплицираат на јавниот повик од март, а исплатата на средствата ќе се врши по завршувањето на претстојните претседателски избори, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Запрашан да ја коментира средбата на Катица Јанева со Зоран Заев во вила Водно, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски детално се осврна на нивното ...
сите 227 | | | веќе видена

Министерката за труд и социјална политика беше разрешена откако одби да ја тргне таблата на министерството на кое наместо новото име Северна Македонија, стоеше ...
сите 191 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 184 | | | веќе видена

Ливерпул со неповолни 1:0 загуби на гостувањето во шпанската престолнина против Атлетико Мадрид, ситуација која секако не ја посакуваа играчите на англискиот ...
сите 119 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ денескa доживеа чист дебакл на организираната средба со дијаспората, на Фејсбук напиша министерот без ресор, Едмонд Адеми.Според Адеми, ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 142 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Како да добиете субвенции за инвертери во Град Скопје?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: