Дружење со Томислав Османли и потпишување на „Новиот цар“

Вечерва во 18 часот во Литература.мк на Улица Македонија ,дружење со авторот Томислав Османли и потпишување на неговата книга „Новиот цар“. „Новиот Цар“ е приказна за раѓањето на Царот на царевите . Кога се раѓаат големите цареви, На небото се појавува сјајна Ѕвезда. „Новиот цар“ е божикна мистерија за деца. „Новиот цар“ радосно и разиграно ја раскажува приказната за раѓањето на Исус. Oва е првиот македонски драмски текст на тема од Библијата.
| | веќе видена | слични
3 копии

Деновиве во издание на книгоиздателството „Арс ламина“ објавена е книгата со драмскиот текст „Новиот цар“ од писателот Томислав Османли. Книгата со божиќниот драмски текст за деца го носи поднасловот „Приказна за раѓањето на Царот на царевите“ и претставува инсценација на повеста за раѓањето на Исус раскажана низ 12 сцени, со почетна игра, пролог и епилог. Почетната игра ги претставува традиционалните коледарските песни што се пеат во Скопје и низ Македонија. Оваа книга проследена со повеќе шармантни илустрации и со постојано присутната сјајна витлеемска ѕвезда се отвора со најавата „Кога се раѓаат големите цареви, на небото се појавува сјајна ѕвезда“. Така, витлеемската ѕвезда, која го најавува раѓањето на малиот Христос, е еден вид постојано присутен лик на дејството на оваа топло раскажана детска пиеса, која почнува со раскажувањето на ангелот Гаврил. - Меѓу сите приказни за деца најмногу ми се допаѓаат оние за раѓањето на знаменитите младенчиња бидејќи со нив се најавуваат големи, возбудливи и важни ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Првиот кинески цар Чин Шихуанг им наредил на своите слуги да му пронајдат еликсир на бесмртноста, стои во две илјади години стар текст, откриен во археолошко пронаоѓалиште во Кина. Имено, тој наредил изградба на огромен подземен мавзолеј, со речиси 8.000 војници, со цел да го чуваат во „задгробниот живот“. Оваа „војска“ била откриена во 1974 година. Меѓутоа, со проучување на текст пронајден во 202 година, на дно на бунар во провинцијата Хунан, археолозите заклучиле дека царот Чин Шихуанг наредил потрага по еликсир, кој би му овозможил да биде бесмртен. Текстот ја содржи наредбата за потрага по овој еликсир, како и прилично срамежливите одговори на локалните власти, кои не успевале на застрашувачкиот монарх да му ја исполнат желбата. Според информации од тамошните медиуми, село по име Дисјанг го известило царот дека „се уште не го пронашло чудесниот лек“, но убедува дека потрагата ќе биде продолжена. Од друга страна, селото Лангја во провинцијата Шандонг пријавило „трева собрана од света планина“. До ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Првиот кинески цар Ќин Ши Хуанг им наредил на своите слуги да му пронајдат еликсир - напивка на бесмртноста, открива древен натпис, стар 2200 години, откриен во јужна Кина, јави Синхуа. Опсесијата на императорот со „вечниот живот“ и е добро позната на историјата...Тој изградил и огромен подземен мавзолеј којшто го чуваат 8.000 теракотни војници - неговата гарда за „задгробниот живот". Таа „војска" е откриена 1974 година. Наредбата за изнаоѓање на еликсирот е пронајдена во 2002. на дното на бунар во провинцијата Хунан. Текстот содржи царски декрет со кој се наредува потрага по напитокот, како и прилично посрамени одговори на локалните големци кои, просто, не успеале во мисијата. На археолошкото наоѓалиште се наоѓало селото Дисјанг. За него сведоштвото вели дека мештаните „се уште не го пронашле чудесниот лек, но потрагата продолжува“. Еликсирот, по се, изгледа не е изнајден, оти царот починал 210 година пр.н.е., по 11 години на престолот.
| | веќе видена | слични

Како што вели авторот, книгата со божикниот драмски текст за деца го носи поднасловот „Приказна за раѓањето на Царот на царевите“ и претставува инсценација на повеста за раѓањето на Исус раскажана низ 12 сцени, со почетна игра, пролог и епилог. Почетната игра ги претставува традиционалните коледарски песни што се пејат не само во Скопје, ами и низ Македонија. - Оваа книга проследена со повеќе шарматни илустрации и со постојано присутната сјајна Витлеемска ѕвезда се отвора со најавата „Кога се раѓаат големите цареви, на небото се појавува сјајна Ѕвеѕда“. Така, Витлеемската ѕвезда која го најавува раѓањето на малиот Христос  е еден вид постојано присутен лик на дејствието на оваа топло раскажана детска пиеса која почнува со раскажувањето на ангелот Гавриил. Шармот на пиесата го чини радосниот и разигран начин на претставување на религиозната приказна на Рождеството, блиска до сензибилитетот на најмладата публика, наведува Османли. Според жанрот, пиесата „Новиот цар“ е божиќна мистерија, една од оние предлошки ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 238 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 176 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дружење со Томислав Османли и потпишување на „Новиот цар“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: