Цветков: Очекувам 100 проценти да се искористат парите од ИПАРД 2 програмата


9 копии

Првите договори за користење средства од ИПАРД 2 програмата во вкупна вредност од 10 милиони евра ресорното Министерство најавува дека ќе бидат потпишани до крајот на јуни или почетокот на јули годинава и да бидат искористени 100 проценти. Со првиот повик за ИПАРД 2, објавен денеска, земјоделците до 23 јуни годинава можат да апицираат за инвестиции во материјални средства на земјоделски стопанства, за преработка и маркетинг на земјоделски и рибни производи и за диверзификација на фарми и развој на бизнис. – Со реализацијата на ИПАРД 2 која се однесува за периодот 2014 до 2020 година се доцни две години, но како надлежни институции ги преземавме сите чекори предвидените 60 милиони евра да ги искористиме 100 проценти. Со оглед дека недоволно се искористија средствата од ИПАРД 1 програмата подготвени сме ИПАРД 2 програмата да ја искористиме 100 проценти. Предвидените пет милиони евра за 2014 и пет милиони евра за 2015 година треба да ги искористиме до крајот на 2018 година, рече на прес-конференција ...
| | веќе видена | слични

Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој го објави првиот јавен повик за користење средства во рамки на ИПАРД 2 програмата. За разлика од претходните огласи кога имаше ограничувања поврзани со земјоделските култури, овој пат земјоделците може средствата да ги искористат за се она што е поврзано со развој на земјоделството. Барањата за користење на средства од оваа програма се доставуваат до 23 јуни оваа година. Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој го објави првиот јавен повик за користење средства во рамки на ИПАРД 2 програмата 2014- 2020. За овој период се предвидени 60 милиони евра европски пари плус 25% кофинансирање од државата . По првиот објавен повик предвидени се 10 милиони евра, средства што треба да се искористат до крајот на 2018 година. За разлика од јавните повици од ИПАРД 1 програмата, кога земјоделците имаа ограничувања во искористувањето на средствата, овој пат тие ќе може да ги искористат за инвестиции во материјални ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Сојузот на синдикатот на земјоделците во Струмичкиот Регион, Ристо Велков, вели дека министерот за финансии, Кирил Миноски, само си наоѓа изговори во Изборниот законик за да не се исплатат субвенции. „Или нема пари, или политика е во прашање. Нека ми каже министерот кои избори се планирани во догледен период за да бидат пречка да не се исплатат субвенциите или, пак, каде во Изборниот законик пишува за исплатата на субвенциите. Исто така се работи за субвенции за 2015 и за 2016 година, кои требаше да бидат исплатени тековните години“, вели Велков. Тој додава дека сè уште не знаат дали утре ќе се сретнат со министерот за земјоделство, шумарство и за водостопанство, Михаил Цветков, министерот за финансии, Кирил Миноски, и со директорот на Платежната агенција, Игор Златков, бидејќи немаат повратен одговор на барањата за средби. Велков вели дека можно е од вторник, земјоделците да го блокираат влезот на Скопје. „Ако ги блокираме граничните премини, тоа ќе биде на штета на земјоделците, бидејќи ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Уставниот суд ќе одлучува дали може да се исплатат субвенциите за земјоделците. Предметот е веже оформен и уставните судии работат на него. Според извори од судот, следната седица е закажана за 10 мај и ако тогаш судиите оценат дека нема пречка за исплата на субвенции, во текот на овој месец земјоделците ќе можат да си ги добијат своите пари. Сител вчера објави дека експертите по кривично право сметаат дека само уставните судии можат да го разрешат проблемот со субвенциите. Според нив, проблемот е во членот 165в од Кривичниот закон којшто ја забранува исплатата на субвенциите. Оваа состојба може да се надмине, со укинување на спорната одредба од страна на Уставниот суд. Изборите завршија и не може да се влијае на волјата на избирачите, а со неисплатата се оневозможува остварување на право на граѓаните, велат кривичарите. Претходно, министерот за земјоделство изјави дека се бара начин за исплата на субвенциите. Субвенции не се исплаќаат веќе половина година, а земјоделците се закануваат со радикални протести. ...
| | веќе видена | слични

Уставниот суд треба да одлучи дали министерот за финансии, Кирил Миноски според законот има можност да ги исплаќа субвенциите. За медиумите, од Уставниот суд велат дека имаат оформено предмет и дека судија со неговите соработници работи на предметот.Сепак оваа точка не е на дневен ред на следната седница на Уставен, која е закажана за 10 мај, па така земјоделците треба да чекаат до средината на следниот месец за да им бидат исплатени субвенциите. Тие до петок побараа да се сретнат со министрите за земјоделство и финансии Михаил Цветков и Кирил Миновски. Доколку не бидат исполнети нивните барања, земјоделците најавија дека ќе се состанат координаторите од сите земјоделски здруженија, а не е исклучена можоста за масовни протести и блокада на повеќе градови и патишта.Министерот за земјоделство Цветков вчера изјави дека пари за субвенции за земјоделците има, но во Министерството за финансии се разгледува можноста за решавањена проблемот.Земјоделците треба да добијат околу 92 милиони евра за субвенции. Државата ...
| | веќе видена | слични

Топката околу неисплатените земјоделски субвенции се префрла кај Уставниот суд. Земјоделското здружение Агротиквешија 2002 претставувано од Љупчо Аризанов, на 18 овој месец до Уставниот суд поднело иницијатива за укинување на членот 8 А од Изборниот законик, кој не дозволува за време на изборен период да бидат исплаќани земјоделски субвенции. Од Уставниот суд за Телма ја потврдија информацијата, објаснувајќи дека нивната наредна седница е на 10 мај и на неа не е ставена оваа точка, но тоа не значи дека расправа не може да има и порано. Аризанов вели дека иницијативата ја поднел со цел да се одблокира исплатата на субвенциите, поради чие доцнење земјоделците претрпеа огромни штети. Министерот за финансии Кирил Миноски вчера преку писмен допис изјави дека пречка за исплата на субвенциите е Кривичниот закон, односно членот 165 – в, кој, пак, предвидува и затворски казни до пет години доколку не се почитуваат одредбите од Изборниот законик. Аризанов за него има разбирање. Експертите, пак, се децидни дека ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Денеска истекува 24 часовнот ултиматум што земјоделците им го дадоа на министерот за финансии Кирил Миноски и министерот за земјоделство Михаил Цветков да ги повикаат на средба. Од вчерашните протести земјоделците порачаа дека доколку денеска не добијат потврда од надлежните и не се одржи бараната средба до петок најдоцна, излегуваат на масовни протести. Вчера дел од земјоделските здруженија излегоа на протести со блокада на неколку патни правци во земјава, а се протестираше и пред Министерството за земјоделство. Откако министерот Цветков причината за стопираната исплата ја лоцираше во министерството за финансии, со соопштение излезе и министерот Миноски кој посочи дека проблемот е во законските одредби од кривичниот законик.
| | веќе видена | слични

Проблемот со законските одредби во врска со исплатата на субвенциите за земјоделците во период кога има техничка Влада за спроведување на избори, надлежните министерства, за земјоделство и за финансии ќе го бараат преку Уставниот суд и укинување на членот 165 од Кривичниот законик, пишува Фактор.Според мислењето на голем дел од експерите за кривично право, постои проблем со членот 165 од Кривичниот законик, кој што априори ја забранува исплатата на субвенциите.„Оваа состојба може да се надмине со укинување на спорната одредба од страна на Уставниот суд, со оглед дека со завршување на изборите и прогласување на нивната конечност, не се влијае на волјата на избирачите, а се оневозможува остварување на правата на граѓаните“, пишува Фактор.Во меѓувреме во Скопје и во внатрешноста денеска земјоделците излегоа на протести и бараат исплата на субвенциите и најавуваа целосна блокада на главниот град. Тие се заканија дека на протести ќе дојдат со механизација и со добиток.Министерот за земјоделство Михаил Цветков ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во врска со проблемот на исплатата на субвенциите за земјоделците, согласно на мислењето на најголем дел од експерите за кривично право, постои проблем со членот 165 од Кривичниот закон, кој што априори ја забранува исплатата на субвенциите, дознава Фактор. „Оваа состојба може да се надмине со укинување на спорната одредба од страна на Уставниот суд, со оглед дека со завршување на изборите и прогласување на нивната конечност, не се влијае на волјата на избирачите, а се оневозможува остварување на правата на граѓаните“ – додаваат извори на Фактор. Во меѓувреме во Скопје и во внатрешноста денеска земјоделците излегоа на протести, и бараат исплата на субвенциите или ќе го блокираат целосно главниот град. Тие се заканија дека на протести ќе дојдат со механизација и со добиток. Денеска блокирани беа и патишта во Источна Македонија во знак на револт. Министерот за земјоделство, Михаил Цветков вчера посочи дека има пари за субвенции за земјоделците, но се чека да се врати министерот за финансии Кирил Миновски кој ...
| | веќе видена | слични

Ако тоа не биде спроведено, тие најавуваат блокади на повеќе градови во земјата и на Скопје. За денеска се најавени поголеми протести пред министерството за земјоделство. И регионалниот сојуз на земјоделците од Пелагонија клас ќе се вклучи во протестите. Тие тврдат дека освен тутунопроизводителите останатите земјоделци не добиле субвенции ниту за 2015 ниту за 2016 година. Министерот Михаил Цветков вчера изјави дека застојот во исплатата е поради колизија на законите за избори и за земјоделство и рурален развој, и оти на средба во министерството за финансии ќе се бара решение на проблемот. Тој вети исплата на 50-те милиони евра, преостанати средства за субвенции, до 31 мај.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Членките на Советот за соработка во Персискиот Залив (ГЦЦ), што го сочинуваат арапските монархии од регионот, започнаа со зајакнати безбедносни патроли во ...
сите 48 | | | веќе видена

Слушајќи го претседателот на САД, Доналд Трамп, тој практично звучи како отпадник во сопствената администрација: осамен службеник подготвен да прифати дека ...
сите 80 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Цветков: Очекувам 100 проценти да се искористат парите од ИПАРД 2 програмата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: