Нови поплави во Скопје, нема да поверувате што се случува во Стајковци


Редакцијата на think прими фотографија од читател, кој моментално се наоѓа во Стајковци. Според тоа што може да се види, се работи за нови поплави кои повторно го зафатија веќе оштетениот предел. Поради поројните врнежи, во Скопје се очекуваат нови поплави и нови штети.
| | веќе видена | слични

Од јавното претпријате „Нискоградба“ информираат дека нивни екипи, од денес и во наредните десет дена на улицата „Цар Самоил“, ќе вршат поставување на цефководи и сливници за опфаќање и одведување на атмосферските води. Се поставува собирна решетка и цевки со дијаметар 300 мм преку кои дождовницата ќе се пренесува до Охридското езеро. Од претпријатието потенцираат дека со реализација на овој зафат се решава проблемот со кој досега се соочуваа жителите и посетителите во стариот дел од градот-поплавувањето на улицата при секои пообилни врнежи од дожд.
| | веќе видена | слични

Од ЈП „Нискоградба“ Охрид информираат дека од денес во наредните десет дена на улицата „Цар Самоил“(кај Табана) ќе се работи на поставувње на цевководи и сливници за опфаќање и одведување на атмосферските води. Се поставува собирна решетка и цефки со дијаметар 300 милиметри кои што дождовницата ќе ја спроведат до охридското езеро. Со завршување на овој зафат се решава еден голем проблем кој што во минатото го имаа граѓаните, а и посетителите на Охрид во период на пообилни врнежи од дожд, велат од ЈП „Нискоградба“.
| | веќе видена | слични
10 копии

Поради обилните врнежи во тековниот ден градоначалникот Тони Трајковски со претставници од ЈП Водостопанство „Скопско поле" и дел од општинската адинистрација излегоа на терен во населените места Сингелиќ и Стајковци каде констатираа дека каналската мрежа функционира непреченоОд увидот на лице место кои го направија може да се види дека жителите од овие населени места немаат поголеми проблеми од денешните врнежи од дожд.Во населеното место Инџиково, ЈП Водовод и канализација со дополнителни пумпи работат на одведување на атмосферските води.
| | веќе видена | слични

На социјалните мрежи веќе почнаа да се споделуваат и фотографии од тоа каква е состојбата на терен. Од групата на Фејсук каде што граѓански здруженија, граѓани и активисти организираа помош во август , може да се најдат информации дека состојбата на терен не е добра. Граѓаните пишуваат дека се движат во чизми и дека вода имало на некои места и до колена, а дека дождот не престанува да врне и да им сее страв дека 6-ти август може да се повтори.
| | веќе видена | слични

Поројниот дожд што изминатово деноноќие го погоди скопскиот регион, поплави делови од скопското село Три месеци по катастрофалните поплави што одзедоа 23 животи и предизвикаа милионска штета, делови од скопско Стајковци повторно запливаа во вода. Поројните дождови што изминатово деноноќие го зафатија скопскиот регион, како и целата земја, предизвикаа паника во селото кое едвај успеа да ги залечи раните од августовскиот кошмар. Страв од нови поплави ги натера граѓаните денеска да излезат на улици и сами да се обидат да го спречат најлошото. Најпогодено повторно беше горното маало, каде што кобната августовска ноќ се споија небото и земјата. „Не престана да врне со часови, некои улици се поплавени, на други места има вода до колена. Стравуваме за подрумите и помошните простории, не можеме да излеземе од дома, се плашиме да не се повтори тоа што не снајде пред три месеци“, предупредуваат во Стајковци. Влезот кон селото е отежнат од страна на специјалните полициски сили, кои заради превенција не ги пропуштаат ...
| | веќе видена | слични

Миле Стојановски со лопата во раката се обидува да ја извади водата од неговиот двор која може да му навлезе во куќата. Тој вели дека стравуваат да не се повторат разорните поплави од шести август, пренесува ТВ21 . Во ова село улиците повторно се под вода како последица од денешните неколкучасовни врнежи. Жителите од ова подрачје велат дека улиците се претворени во езера. Тие апелираат до властите да преземаат мерки со цел да се спречи, евентуална поголема поплава. И жителите на Сингелиќ стравуваат од поголеми поплави. Тие велат дека децата стравуваат да одат во училиште. Жителите од овие села се жалат дека се уште не добиле целосна отштета. Се надеваат оти ќе им ги пуштат парите пред намалување на температурите. Инаку, Управата за хидрометеоролошки работи предупредува дека поради интензивните врнежи од дожд, наредните денови можно е зголемување на нивото на реките. Како последица на поплавите од 6 август, животот го загубија 21 лице, а беше предизвикана и голема материјална штета.
| | веќе видена | слични

Жителите од Стајковци и останатите села стравуваат да не се повторат разорните поплави од шести август.Во ова село улиците повторно се под вода како последица од денешните неколкучасовни врнежи. Мештаните од ова подрачје велат дека улиците се претворени во езера. Тие апелираат до властите да преземаат мерки со цел да се спречи, евентуална поголема поплава. И жителите на Сингелиќ стравуваат од поголеми поплави. Тие велат дека децата стравуваат да одат во училиште. Жителите од овие села се жалат дека се уште не добиле целосна отштета. Се надеваат оти ќе им ги пуштат парите пред намалување на температурите. Инаку, Управата за хидрометеоролошки работи предупредува дека поради интензивните врнежи од дожд, наредните денови можно е зголемување на нивото на реките. Како последица на поплавите од 6 август, животот го загубија 21 лице, а беше предизвикана и голема материјална штета.
| | веќе видена | слични

Паниката која се шири на социјалните мрежи за поплава во Стајковци е лажна… Животот се одвива нормално, низ улиците може да се забележат луѓе и возила, и покрај дождовите што вчера и денеска го зафатија Скопскиот регион. – За среќа, нема поплава никаде во селото – кратко порачаа жителите на Стајковци. Граѓаните претходно споделува фотографии од состојбата во населбата на социјалните мрежи, на кои наводно улиците и дворовите се поплавени. „Водата ни е пред врата“, „Се движиме со чизми до колена и си ги земаме децата од градинка“, „Улиците се претворени во езеро“, се дел од коментарите кои предизвикаа реакции на социјалните мрежи. На улиците кои сѐ уште се реконструираат има поголеми вирови, но нема опасност за имотите на граѓаните. Напротив, најголем дел од дворовите се комплетно суви. Животот се одвива нормално, а освен стравот, кој оправдано остана од августовската катастрофа, во Стајковци, во моментов се изгледа нормално. На 6 август годинава Стајковци, како и повеќе други скопски населби и села беше ...
| | веќе видена | слични

Помали проблеми се регистрирани во градот под Шара. Поради неисправната фекална и атмосферска канализација биле поплавени неколку критични точки во градот - во близина на пазарот и кај касарната Обилните врнежи од дожд кои од утринава ги зафатија северо – западните делови на земјава засега не предизвикуваат поголеми проблеми. Иако е видливо поголемо количество на вода и во централните градски подрачја, не е регистриран поплавен објект или нечиј дом.На социјалните мрежи се појавија фотографии со кои се тврдеше дека дел од домовите во скопско Стајковци повторно се поплавени. Но состојбата на терен говореше нешто друго – проодни улици и помали вирови со вода. Помали проблеми се регистрирани во градот под Шара. Поради неисправната фекална и атмосферска канализација биле поплавени неколку критични точки во градот - во близина на пазарот и кај касарната. Тетовци гневни – велат дека надлежните треба посериозно да се заангажираат околу проблемот со канализацијата во градот. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Благица Ласовска, изрази загриженост за безбедноста на поранешниот собраниски претседател, Трајко Вељаноски, за чиј имунитет се ...
сите 457 | | | веќе видена

Кралот на народната музика, кој што загина во сообраќајна несреќа во германија, беше австриски осигуреник, а неговата сопруга од осигурителната компанија ќе ...
сите 285 | | | веќе видена

На премиерот му треба уште една седмица за да одлучи кој ќе биде консензуален кандидат за претседател. Тој е оптимист дека пред конгресот на СДСМ што ќе се ...
сите 222 | | | веќе видена

Војската не дозволи да се транспортира хуманитарната помош заглавена на границата кон Колумбија , а дел од опозиционерите се судрија со нив. Дел од ...
сите 138 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нови поплави во Скопје, нема да поверувате што се случува во Стајковци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: