Финишира автопатот Демир Капија – Смоквица


Автопатот Демир Капија – Смоквица е едно од најголемите градежни достигнувања што Република Македонија ги памети до денес. Видеото кое вчера го објавија од грчката компанија „Актор” која беше изведувач на работите на автопатот, е доказ дека се работи за вистинско совршенство и вистинско инженерско ремек дело. Погледнете:
| | веќе видена | слични

Во тек е асфалтирање на дел од обиколницата кај Демир Kапија, информираат од општината, од каде што додаваат дека во првата фаза од изградбата на обиколницата се опфатени проширување на трасата, тампонирање, поставување рабници и асфалтирање на коловозот со широчина од 6 метри и должина од 760 метри. - Со изградбата ќе се овозможи пренасочување на сообраќајот и побрзо и побезбедно движење на возилата. Исто така во тек се градежните активности на преостанатиот дел од оваа обиколница - информира општина Демир Kапија. Финансиските средства за изградбата се обезбедени од буџетот на општина Демир Kапија.
| | веќе видена | слични
8 копии

Американскиот режисер Дејвид Линч, автор на филмските хитови „Blue Velvet“, „Eraserhead“ и „Mulholland Drive“, за весникот „Сандеј Морнинг Хеларлд“ потврди дека веќе нема да снима филмови, пренесува „Индепендент“. -Работите многу се променија. Голем број филмови што можат да се сметаат за квалитетни не успеаја да остварат солидна заработка на кино благајните, а филмовите што се покажаа успешни не се тоа што би сакал да го работам, рече режисерот. На прашањето дали неговото последно големо остварување – „Inland Empire“ од 2006 година – воедно е и неговиот последен филм, Линч одговори „Да, така е“. За среќа љубителите на опусот на славниот режисер ќе можат да уживаат во продолжение од серијата „Твин Пикс“, која на 21 мај се враќа на малите екрани, по пауза од 26 години. Режисерот, исто така, се појавува и во новиот документарец „Дејвид Линч: Уметнички живот“, што во кината премиерно ќе се прикаже на 14 јули.
| | веќе видена | слични
2 копии

За среќа љубителите на опусот на славниот режисер ќе можат да уживаат во продолжение од серијата „Твин Пикс", која на 21 мај се враќа на малите екрани, по пауза од 26 години Американскиот режисер Дејвид Линч, автор на филмските хитови „Blue Velvet", „Eraserhead" и „Mulholland Drive", за весникот „Сандеј Морнинг Хеларлд" потврди дека веќе нема да снима филмови, пренесува „Индепендент". -Работите многу се променија. Голем број филмови што можат да се сметаат за квалитетни не успеаја да остварат солидна заработка на кино благајните, а филмовите што се покажаа успешни не се тоа што би сакал да го работам, рече режисерот. На прашањето дали неговото последно големо остварување - „Inland Empire" од 2006 година - воедно е и неговиот последен филм, Линч одговори „Да, така е". За среќа љубителите на опусот на славниот режисер ќе можат да уживаат во продолжение од серијата „Твин Пикс", која на 21 мај се враќа на малите екрани, по пауза од 26 години. Режисерот, исто така, се појавува и во новиот документарец „Дејвид ...
| | веќе видена | слични

-Работите многу се променија. Голем број филмови што можат да се сметаат за квалитетни не успеаја да остварат солидна заработка на кино благајните, а филмовите што се покажаа успешни не се тоа што би сакал да го работам, рече режисерот. На прашањето дали неговото последно големо остварување – „Inland Empire“ од 2006 година – воедно е и неговиот последен филм, Линч одговори „Да, така е“. За среќа љубителите на опусот на славниот режисер ќе можат да уживаат во продолжение од серијата „Твин Пикс“, која на 21 мај се враќа на малите екрани, по пауза од 26 години. Режисерот, исто така, се појавува и во новиот документарец „Дејвид Линч: Уметнички живот“, што во кината премиерно ќе се прикаже на 14 јули.
| | веќе видена | слични

Авторот на филмските хитови "Blue Velvet", "Eraserhead", "Mullholand drive", "Inland Empire" и други, американскиот режисер Дејвид Линч за весникот "Sunday Morning Herald", изјавил дека повеќе нема да снима филмови. Како што пренесеуваат светсите медиуми, причина за ваквата одлука на Линч било тоа што според него, квалитетните филмови не успеаваат да остварат солидна заработка, а филмовите кои се покажале како успешни тој не сака да ги работи. Љубителите на седмата уметност сепак ќе може да уживаат во филмските мајстории на Линч кој го режира продолжението на култната серија "Twin peaks", која премиерно ќе почне да се прикажува овој месец. Исто така Линч работи на документарецот посветен на неговиот уметнички живот.
| | веќе видена | слични

Американскиот режисер Дејвид Линч, автор на филмските хитови како „Син сомот“, „Мулхоланд драјв“, за „Сандеј морнинг хералд“ изјавил дека повеќе нема да снима филмови. - Работите многу се изменија. Голем број на филмови што може да се сметаат за квалитетни не успеаја да остварат солидна заработка на кино благајните, а филмови кои се покажаа успешни, не се она што сакам да го работам - изјавил режисерот. На прашање дали неговото најскоро, најголемо остварување од 2006 година (Inland Empire) e воедно и негов последен филм, Линч одговорил „да“. Сепак, љубителите на опусот на славниот режисер ќе може да уживаат во продолжението на серијата „Твин пикс“, која на 21 мај се враќа на малите екрани, по 16 години пауза.
| | веќе видена | слични
13 копии

Финишира автопатот Демир Капија- Смоквица, едно од најголемите градежни достигнувања што Македонија ги памети до денес.Автопатот кој наскоро ќе биде уштен во употреба е во должина од 28,2 километри, инвестиција вредна 217 милиони евра.Фотографиите и видеото кое го објавија од грчката компанија „Актор", која беше изведувач на работите на автопатот, е доказ дека се работи за вистинско инженерско ремек дело.
| | веќе видена | слични
3 копии

Во тек е асфалтирање на дел од обиколницата кај Демир Капија. Општина Демир Капија информира дека во првата фаза од изградбата на обиколницата е опфатено проширување на трасата, тампонирање, поставување рабници и асфалтирање на коловозот со широчина од 6 метри и должина од 760 метри. - Со изградбата ќе се овозможи пренасочување на сообраќајот и побрзо и побезбедно движење на возилата. Исто така во тек се градежните активности на останатиот дел од оваа обиколница, информира општина Демир Капија. Финансиските средства за изградбата се обезбедени од буџетот на општина Демир Капија.
| | веќе видена | слични

Се комплетира Kоридорот 10 во Македонија и наскоро ќе се вози по автопат с` до Грција. На делницата Демир Kапија - Смоквица веќе се завршени 92 процента од работите, а преостанува да се допостави уште сигнализацијата и дел од електрификацијата. Автопатот во должина од 28,2 километри претставува инвестиција вредна 217,7 милиони евра обезбедени со грант од Европската комисија, заем од Европската инвестициска банка и од Европската банка за обнова и развој, како и со средства од државниот буџет. Делницата, која почна да се гради кон крајот на 2012 година, минува надвор од Демиркаписката Kлисура од десната страна на реката Вардар. По трасата има два тунела со должина од 1.200 метри, 6 моста долги од 100 до 500 метри, исто толку потпатници и два натпатника. Сообраќајницата е широка 25,6 метри, со две ленти за возење, една за застанување и средиштен зелен појас широк три метри. Издигање на ниво на автопат Неофицијално се вели дека на новата делница ќе има уште една нова патарина. Поточно, ќе бидат изградени две ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за ...
сите 377 | | | веќе видена

На социјалните мрежи вечерва се појавија коментари од фановите на музичарот кој загина со Шабан Шаулиќ, Мирсад Кериќ, кој овие денови беше заборавен од ...
сите 270 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 191 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 24 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 99 | | | веќе видена

Демократите во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска претставија резолуција со која се бара суспендирање на вонредната состојба во земјата, што ...
сите 78 | | | веќе видена

До сега на Live Aid концертот се собрани околу 100 милиони долари за храна и лекови. Концертот , на кои има околу 250 000 луѓе се одржува во близина на местото ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Финишира автопатот Демир Капија – Смоквица

Од:
До кого (е-маил):
Порака: