Полицаец во цивил сакал да постави знаме на јарбол во Битола, колегите го привеле

4 копии

Група од неколку Битолчани, меѓу кои и еден полициски службеник кој тогаш не бил на работа синоќа нешто по 21 часот се обиделе да го постават знамето на Република Македонија на јарболот пред спортската сала „Младост“ во Битола. По пријава на други граѓани, пристигнала полиција која ги привела сите пет битолчани. По направен разговор во полициската станица во СВР Битола тие се ослободени. Од СВР-Битола за ТВ 21 изјавија дека „група на граѓани се обидувале да постават знаме на Р. Македонија пред спортската сала „Младост“. Толпата била спречена од групата за интервенција со полициски службеници од СВР –Битола. Тие затекнати граѓани околу јарболот додека на самиот јарбол бил искачен полицаец во цивил кој не бил на работа, со уште четири други лица. Лицата се лишени од слобода обавени се разговори и по уредно дадени изјави се ослободени. Констатирано е дека нема елементи на кривично дело. Граѓаните сакале да го вратат знамето кое подолго време било тргнато од јарболот, но некој ги пријавил по што интервенирала ...
| | веќе видена | слични

Граѓани кои синоќа се обиделе да го постават знамето на Република Македонија пред спортската сала „ Младост“ во Битола, биле спречени од полицијата. Граѓаните сакале да го вратат знамето кое подолго време било тргнато од јарболот, но некој ги пријавил по што интервенирала полицијата, јави ТВ Тера . Портпаролката на МВР Битола Сања Стаматова вели дека настанот бил пријавен в полиција по што групата била спречена од полициски службеници од СВР –Битола. Лицата биле лишени од слобода, извршени биле разговори и по уредно дадени изјави се ослободени, а од полицијата констатирале е дека нема елементи на кривично дело. Знамиња веќе извесен период нема истакнато на јарболите во Битола, дознава „Expres.mk“, а Битолчани повеќе на шега се прашуваат дали следно е – отстранување на јарболите.
| | веќе видена | слични

Македонија е единствена држава во светот во која се затвараат сопствените граѓани само затоа што сакале да го истакнат националното знаме. Ова е срамно и недостојно од Зоран Заев и Оливер Спасовски! Полицијата се користи како продолжена рака на власта за ширење на страв. По нарачка на картелот на власт, полицијата во Битола удри по граѓаните.Десетина битолчани синоќа беа приведени, само затоа што истакнале македонско знаме на јарболот во центарот на градот, на кој подолго време нема знаме.Недозволиво е полицијата да биде злоупотребувана против сопствените граѓани. Недозволиво е полицијата да се користи како инстурмент на заплашување на искрените македонски патриоти и чесни граѓани кои си ја сакаат татковината.Која опасност по јавниот ред и мир ја претставуваат десетина граѓани, кои си ја сакаат државата?Човекот кој го постави македонското знаме на јарболот пред спортската сала „Младост" во Битола е чесен македонски граѓанин, македонски бранител кој на понижувачки начин беше приведен од полицијата. Еден ...
| | веќе видена | слични

Од СВР-Битола за ТВ 21 изјавија дека „група на граѓани се обидувале да постават знаме на Р.Македонија. Толпата била спречена од полициски службеници од СВР –Битола. На самиот јарбол бил искачен полицаец кој не бил на работа,со уште четири лица.Тие се лишени од слобода обавени се разговори и по уредно дадени изјави се ослободени.
| | веќе видена | слични

Завршиле во полициска станица бидејќи се обиделе да го вратат македонското државно знаме на јарбол. Завршиле во полициска станица бидејќи се обиделе да го вратат македонското државно знаме на јарбол. Група Битолчани вчера се обиделе да постават државното знаме пред спортската сала Младост во Битола, но при тоа привела полицијата. 5-мината Битолчани ги пријавиле нивни сограѓани до СВР Битола и побарале полицијата да интервенира да бидат спречени за да го постават на јарболот. Од полицијата потврдија дека веднаш излегле на лице место и ги однеле 5-мината Битолчани во полициска станица. Откако бил извршен разговор со нив тие се пуштени. Инаку според информациите од терен, граѓаните се обиделе да го вратат знамето кое подолго време било тргнато од јарболот.
| | веќе видена | слични

На видеата направени од битолчани кои присуствуваа на кревање односно ставање македонско знаме на столб но полицијата интервенираше и дел од учесниците ги приведе, а знамето беше симнато.
| | веќе видена | слични

Останато

Катица Јанева која беше идолизирана како симбол на борбата со високата корупција и организиран криминал заврши во притвор. Шефицата на СЈО доби 30 дена притвор ...
сите 940 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева од вчера е во истражниот затвор „Скопје" во Шуто Оризари откако судија на претходна постапка ѝ одреди притвор од ...
сите 399 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Полицаец во цивил сакал да постави знаме на јарбол во Битола, колегите го привеле

Од:
До кого (е-маил):
Порака: