Владата се’ уште преговара со семејството на Есма за музејот

Од спомен куќата на кралицата на ромската музика, Есма Реџепова се’ е испокрадено и однесено. Украдена е дури и урната на нејзиниот сопруг, Стево Теодосиевски, обелодени пратеникот Амди Бајрам. На седницата на Собранието, каде се поставуваа пратенички прашања, Бајрам потсети на ветувањето на власта, дека ќе го направи гробот на Есма, но, од тоа нема ништо.-Пред некој ден бев до гробот на Есма и до Управата на гробиштата во Шуто Оризари. Ниту се распрашал некој, ниту ќе го градат. Знам дека владата се зазеде дека ќе направи нешто, кажа Амди Бајрам.-Формирана е работна група, обезбедени се средства за изградба на споменик на гробот на Есма, согласноста е добиена од семејството. За жал, имаме проблеми со домот на Есма, кој е отворен, го аби времето. Сигурно е дека пари за споменикот се обезбедени, одговори премиерот Зоран Заев.Јавноста неодамна беше информирана дека од хуманиот дом на Есма се’ е украдено. Министерството за култура побарало стручни екипи од Музејот, од Кинотеката и другите институции да ...
| | веќе видена | слични

Формирана е работа група и се обезбедени финансиски средства за изградба на споменик на гробот на Есма Реџепова, соопшти денеска премиерот Зоран Заев. Одговорајќи на пратеничко прашање, Заев информира дека согласност од семејството е добиена. – За жал, имаме проблем околу домот на Есма Реџепова, кој е отворен и го аби времето, а е понуден за јавни простори. Министерството за култура веќе одржа два состанока со дел од членовите на семејството за да можеме да ги завршиме претходните постапки и конечно да влеземе во домот, да го реконструираме, да го одржиме и да биде отворено катче за Ромите и за сите граѓани како споменик на културата. Да биде понуден како што таа оставила во аманет, за општествени дејности, рече Заев. Тој кажа и дека годинава во 14 општини се градат базени, а идната година се планирани уште најмалку 15 за кои се обезбедени локации. Во 2019 година е планирана изградба на базен и во Шуто Оризари, дополни Заев.
| | веќе видена | слични

Останато

Времето претпладне во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има ...
сите 282 | | | веќе видена

Високaтa претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедност, Федерика Могерини, во Вашингтон зборуваше со американскиот државен секретар, Мајкл Помпео, за ...
сите 119 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 10 | | | веќе видена

Пејачот и композитор Димитар Андоновски, освои две награди за музика на 54. издание на македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Тој ...
сите 47 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски присуствува на прославата за одбележување на 60 години од Машинскиот факултет во Скопје.Кога нешто трае 60 години, значи дека веќе е ...
сите 87 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Владата се’ уште преговара со семејството на Есма за музејот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: