Маркирање на планинарските патеки низ Осоговијата реализираше КПС “Москито“

28.06.2017 Како дел од годишниот план за активности, Клубот за планинарски спортови “Москито“ од Кочани го реализираше најавуваното маркирање на планинарските патеки до двата највисоки врва на Осоговските Планини. Обновувањето на ознаките што им овозможуваат полесно снаоѓање на планинарите и на рекреативците кои се движат во природа, го изведоа тројца членови на клубот. Притоа, маркирањето се реализираше на релацијата од селото Саса до врвот Руен, како и од истото село до Царев Врв. Вкупната должина на патеките што беа обележани изнесува над 20 километри. Во активноста беа искористени дел од постојните карактеристични карпи и ознаки што се користат како маркирни точки, а на неколку места беа поставени и дрвени столбови со соодветни планинарски ознаки.
| | веќе видена | слични
3 копии

Клубот за планинарски спортови „Москито" од Кочани ја заврши акцијата за маркирање на планинарските патеки низ осоговијата, како и до двата највисоки врв Руен (2252) и Царев Врв (Султан Тепе- 2085) Маркирањето на патеките и обновувањето на старите патокази ке им овозможуваат полесно снаоѓање на планинарите и на рекреативците кои се движат низ планинските предели на Осоговските планини. - Маркирањето се реализираше на релацијата од селото Саса до врвот Руен и до Царев Врв. Вкупната должина на патеките што беа обележани изнесува 26 километри. Во активноста беа искористени дел од постојните ознаки што се користат како маркирни точки, а на неколку места беа поставени и дрвени столбови со соодветни планинарски ознаки, изјави Никола Серафимов од Клубот за планинарски спортови „Москито" од Кочани. Ваквата активност беше реализирана со единствена цел за обновување на планинарските патеки низ Осоговијата и нивно користење од страна на планинарите од Македонија и странство за искачување на највисоките врвови во ...
| | веќе видена | слични

Општината Кочани преку Источниот плански регион ќе се вклучи во проектот „Планински велосипедски рај“ со кој се предвидува изградба на пешачки и велосипедски патеки, како и реконструкција на стар објект и адаптација во планинарски дом на терените на Пониква на Осоговските планини. Единицата за спроведување на проектот за локална и регионална конкурентност финансиран со грант од Европската унија го објави Повикот за изразување на интерес за Инвестиции на под-грантови во инфраструктура поврзана со туризмот. - Како баратели ќе кофинансираме 10% од износот на побараниот под-грант, во парични или непарични средства. Центарот за развој на Источниот плански регион во партнерство со општина Кочани аплицира за овие средства со проектот „Планински велосипедски рај“ со кој се предвидува изградба на пешачки и велосипедски патеки, како и реконструкција на стар објект и адаптација во планинарски дом и паркиралиште на Пониква. Проектот „Планински велосипедски рај ќе започнува од браната Градче, преку планинските предели ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за ...
сите 359 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 194 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 25 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 99 | | | веќе видена

До сега на Live Aid концертот се собрани околу 100 милиони долари за храна и лекови. Концертот , на кои има околу 250 000 луѓе се одржува во близина на местото ...
сите 117 | | | веќе видена

Демократите во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска претставија резолуција со која се бара суспендирање на вонредната состојба во земјата, што ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Маркирање на планинарските патеки низ Осоговијата реализираше КПС “Москито“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: