Реакција на ОМД за прилог на А1

Вашингтон - Обединета Македонска Дијаспора испрати реакција на прилог на А1 Телевизија. - ОМД е разочарана од непрофесионалноста на А1 Телевизија. Обединета Македонска Дијаспора (ОМД) е приморана да реагира со несогласување кон вчерашниот прилог на А1 телевизија во врска со гласањето на дијаспроата. Ова не е прв пат А1 Телевизија да извади извод од контекст изјави дадени од страна на ОМД. На наше големо разочарување овој медиум го изгуби кредибилитетот на веродостојно пренесување на вести со тоа што на секој можен начин негативно ги филува дневните настани во Република Македонија. ОМД има потреба да го потврди нејзиниот статус како кодексна невладина, непартиска, и добротворна организација која се залага за интересите на Република Македонија како и за успешни, фер и демократски избори во Јуни 2011, се вели во соопштението. - Во интервјуто од 10ти Мај потпретседателот на ОМД Александар Митрески даде одговор на неколку прашања но во вестите на А1 беше објавено само едно прашање кое беше извадено од контекст ...
| | веќе видена | слични

Обединетата македонска дијаспора ги прекина сите контакти со А1 телевизија откако во прилог на телевизијата во врска со гласањето на дијаспората од контекст се извадени изјави дадени од страна на ОМД. Според Обединетата дијаспора, овој медиум го изгубил кредибилитетот на веродостојно пренесување на вести со тоа што на секој можен начин негативно ги филува дневните настани во Република Македонија. „ОМД е крајно разочарана што во интервјуто од 10 - ти мај потпретседателот на ОМД, Александар Митрески,даде одговор на неколку прашања, но во вестите на А1 беше објавено само едно прашање кое беше извадено од контекст за да во негативно светло го одрази ставот на организацијата во врска со изборите“. За да не дојде до повторување на непрофесионалниот однос од страна на А1 кон претставниците на ОМД, организацијата ќе престане да дава изјави за оваа телевизија до оној момент кога новинарските практики на А1 ќе го одразуваат нужното ниво на одговорност и професионалност ,велат во омд ./ Канал 5
| | веќе видена | слични

Обединета Македонска Дијаспора (ОМД) е приморана да реагира со несогласување кон вчерашниот прилог на А1 телевизија во врска со гласањето на дијаспроата, стои во соопштението. -Ова не е прв пат А1 Телевизија да извади од контекст изјави дадени од страна на ОМД. На наше големо разочарување овој медиум го изгуби кредибилитетот на веродостојно пренесување на вести со тоа што на секој можен начин негативно ги филува дневните настани во Република Македонија. ОМД има потреба да го потврди нејзиниот статус како кодексна невладина, непартиска, и добротворна организација која се залага за интересите на Република Македонија како и за успешни, фер и демократски избори во Јуни 2011. Во интервјуто од 10ти Мај потпретседателот на ОМД, Александар Митрески даде одговор на неколку прашања но во вестите на А1 беше објавено само едно прашање кое беше извадено од контекст за да во негативно светло го одрази ставот на организацијата во врска со изборите. Исправуваме дека, ставот на ОМД е дека овој циклус избори во кои ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кабинетот на претседателот на Република Македонија реагира на соопштението на Основниот суд Скопје 1 и смета дека повикувањето на овој суд за „независност и ...
сите 352 | | | веќе видена

Доколку портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ навистина сака да знае што е непотизам, нека го праша пионот Христијан Мицкоски како од сите професори на Машинскиот ...
сите 338 | | | веќе видена

Бидејќи веќе неколку дена е во бегство, во Унгарија, екс премиерот Никола Груевски не се појави на денешното рочиште за “Насилството во Центар”. Од затворот ...
сите 352 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 19 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 172 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, заедно со министерот за финансии Драган Тевдовски, денеска одржаа прес-конференција на која ги ...
сите 204 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Реакција на ОМД за прилог на А1

Од:
До кого (е-маил):
Порака: