Реакција на ОМД за прилог на А1

Вашингтон - Обединета Македонска Дијаспора испрати реакција на прилог на А1 Телевизија. - ОМД е разочарана од непрофесионалноста на А1 Телевизија. Обединета Македонска Дијаспора (ОМД) е приморана да реагира со несогласување кон вчерашниот прилог на А1 телевизија во врска со гласањето на дијаспроата. Ова не е прв пат А1 Телевизија да извади извод од контекст изјави дадени од страна на ОМД. На наше големо разочарување овој медиум го изгуби кредибилитетот на веродостојно пренесување на вести со тоа што на секој можен начин негативно ги филува дневните настани во Република Македонија. ОМД има потреба да го потврди нејзиниот статус како кодексна невладина, непартиска, и добротворна организација која се залага за интересите на Република Македонија како и за успешни, фер и демократски избори во Јуни 2011, се вели во соопштението. - Во интервјуто од 10ти Мај потпретседателот на ОМД Александар Митрески даде одговор на неколку прашања но во вестите на А1 беше објавено само едно прашање кое беше извадено од контекст ...
| | веќе видена | слични

Обединетата македонска дијаспора ги прекина сите контакти со А1 телевизија откако во прилог на телевизијата во врска со гласањето на дијаспората од контекст се извадени изјави дадени од страна на ОМД. Според Обединетата дијаспора, овој медиум го изгубил кредибилитетот на веродостојно пренесување на вести со тоа што на секој можен начин негативно ги филува дневните настани во Република Македонија. „ОМД е крајно разочарана што во интервјуто од 10 - ти мај потпретседателот на ОМД, Александар Митрески,даде одговор на неколку прашања, но во вестите на А1 беше објавено само едно прашање кое беше извадено од контекст за да во негативно светло го одрази ставот на организацијата во врска со изборите“. За да не дојде до повторување на непрофесионалниот однос од страна на А1 кон претставниците на ОМД, организацијата ќе престане да дава изјави за оваа телевизија до оној момент кога новинарските практики на А1 ќе го одразуваат нужното ниво на одговорност и професионалност ,велат во омд ./ Канал 5
| | веќе видена | слични

Обединета Македонска Дијаспора (ОМД) е приморана да реагира со несогласување кон вчерашниот прилог на А1 телевизија во врска со гласањето на дијаспроата, стои во соопштението. -Ова не е прв пат А1 Телевизија да извади од контекст изјави дадени од страна на ОМД. На наше големо разочарување овој медиум го изгуби кредибилитетот на веродостојно пренесување на вести со тоа што на секој можен начин негативно ги филува дневните настани во Република Македонија. ОМД има потреба да го потврди нејзиниот статус како кодексна невладина, непартиска, и добротворна организација која се залага за интересите на Република Македонија како и за успешни, фер и демократски избори во Јуни 2011. Во интервјуто од 10ти Мај потпретседателот на ОМД, Александар Митрески даде одговор на неколку прашања но во вестите на А1 беше објавено само едно прашање кое беше извадено од контекст за да во негативно светло го одрази ставот на организацијата во врска со изборите. Исправуваме дека, ставот на ОМД е дека овој циклус избори во кои ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за ...
сите 377 | | | веќе видена

На социјалните мрежи вечерва се појавија коментари од фановите на музичарот кој загина со Шабан Шаулиќ, Мирсад Кериќ, кој овие денови беше заборавен од ...
сите 270 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 191 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 24 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 99 | | | веќе видена

Демократите во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска претставија резолуција со која се бара суспендирање на вонредната состојба во земјата, што ...
сите 78 | | | веќе видена

До сега на Live Aid концертот се собрани околу 100 милиони долари за храна и лекови. Концертот , на кои има околу 250 000 луѓе се одржува во близина на местото ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Реакција на ОМД за прилог на А1

Од:
До кого (е-маил):
Порака: