После Путин и Обама запеа... блуз (видео)

Амриканскиот претседател Барак Обама, запеа на синоќешниот концерт во Белата куќа на кој беа собрани многу блуз ѕвезди, но и Мик Џегер. Источната соба на белата куќа за оваа прилика била претворена во интимно блуз катче, па Претседателот едноставно неможел да каже "не" на понудата на Мик Џегер кога му го понудил микрофонот за да ја отпее "химната" на својот роден град "Sweet Home Chicago". Освен Џегер, на опуштената вечер во Белата куќа присуствувале уште и ББ Кинг, Џеф Бек, Трој Ендрјуз, Гери Кларк Џуниор, Дерек Тракс, но и актерката Тараџи Пи Хенсон, како и Букер Ти Џоунс, пренесува АП. "Оваа музика говори за универзални работи. Никој не проаѓа низ животот без радости и болки, триумфи и порази. Блузот го разбира сето тоа, некогаш дури и со помош на само една нота или стих" - истакнал Обама. ББ Кинг, кој веќе има 86 години, во Белата куќа пристигнал седејќи во количка, но набргу станал и го отворил концертот со раскошната "Let the Good Times Roll", а веднаш потоа и "The Thrill is Gone". На Џегер пак му ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Барак Обама отпеа рефрен од познатата блуз тема “Sweet home Chicago“, по завршување на концертот кој се одржа во Белата куќа. “Не вечерва!“, се извлекол Обама кога фронтменот на Ролинг Стоунс и гитаристите Б.Б. Кинг и Бади Гај го повикале да се качи на сцената поставена во Источната соба, свечена сала во Белата куќа. Вечерта посветена на блуз музиката е дел од одбележување на месеците во кои Американците се сеќаваат на придонесот на црнечката заедница во изградба на американската историја и култура. Целата програма ќе биде прикажана на американската државна телевизија на 27-ми февруари овој месец. Обама, првиот афроамерикански претседател на САД, пред почетокот на концертот говорел за универзалноста на блузот кој “не’ потсетува на тоа дека поминавме низ тешки времиња“. “Горд сум тоа што ќе ги пречекам овие уметници, не само како нивен обожавател, туку и како претседател, бидејќи нивната музика не’ учи да не бегаме од проблемите, туку да се соочиме со нив и да пееме ...
| | веќе видена | слични

Вашингтон – Американскиот претседател Барак Обама на синоќешниот концерт одржан во Белата куќа не можеше да одолее и запеа со Мик Џегер и БиБи Кинг. Американскиот претседател не можел да каже “не“ кога Џегер му го подал микрофонот за да ја испеат заедно “Sweet Home Chicago“.
| | веќе видена | слични

Претседателот на САД, Барак Обама, на концертот кој се оддржа синоќа во Белата куќа на кој беа собрани познатите блуз ѕвезди, ја запеа Sweet home Chicago. Познатата Источна соба во Белата куќа беше претворена во блуз клуб, а претседателот Обама не можеше да го одбие Мик Џегер кој беше присутен на настанот. На свирката, покрај споменатиот Мик Џегер, беа и Б.Б. Кинг, Џеф Бек, Трој Ендруз, Гери Кларк Јуниор, Ворен Хејнс, Дерек Тракс како и актерката Тараџи П. Хенсон и Букер Т. Џоунс.
| | веќе видена | слични

Видео:Не можеше да го одбие Џегер - Обама ја отпеa „Sweet Home Chicago“ На вечерта на блузот одржана синоќа во Белата куќа Обама сакаше да се извлече но не можеше да го одбие Мик Џегер кој го повика да ја отпее „ Sweet Home Chicago“ Вечерта на блузот се одржува во Белата куќа за да се одбележи придонесот на Афро Американците во изградбата на заедничката американска историја и култура. Би Би Кинг и Бади Гај го повикаа претседателот да се качи на сцената. Тој се заблагодари за присуството на сите на настанот и сакаше да го предаде микрофонот. Но кога Мик Џегер го повика да пее, тоа и го стори. Во видеото слушнете го претседателот на САД како пее рефрен од култната „Sweet Home Chicago“. - Кога си претседател не можеш да излезеш навечер да прошеташ да ја избистриш главата и тоа тешко ми паѓа. Но еве има и вакви вечери, кога ќе дојдат Би Би Кинг и Мик Џегер – рече Обама на почетокот од американската блуз вечер во Белата куќа во Вашингтон. /www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични

"Американскиот претседател Барак Обама на синоќешниот концерт кој се оддржа во Белата куќа во друштво на познатите блуз ѕвезди ја запеа Sweet home Chicago. Источната соба во Белата куќа синоќа беше претворена во блуз клуб, каде гостите на Претседателот имаа одлична забава. На свирката, покрај споменатиот Мик Џегер, беа и Б.Б. Кинг, Џеф Бек, Трој Ендруз, Гери Кларк Јуниор, Ворен Хејнс, Дерек Тракс како и актерката Тараџи П. Хенсон и Букер Т. Џоунс. Б.Б.Кинг кој е во својата 86-та година од животот, на свирката дојде во инвалидска количка, но набрзо стана од неа и го започна концертот со раскошната Let the Good Times Roll, а потоа следеше The Thrill is Gone. Џегер успеа да ги стане на нозе Барак и Мишел Обама со песната Miss You која ја изведе со Шемекиа Копланд и Сузан Тедеши. Вечерта беше завршена токму со Sweet home Chicago. "
| | веќе видена | слични

Ако неговиот претходник Бил Клинтон сакаше да свири на саксофон, Барак Обама ужива да пее. Како што веќе објавивме, тој приреди концерт во Белата куќа по повпод денот на џез музиката, а на кој настапија Мик Џегер и Б.Б.Кинг. Гледајќи ги така распеани, Обама малку се заигра, а Мик Џегер веднаш го повика да се фати за микрофонот. Иако малку збунет, Обама го послуша Мик. Во дует со Б.Б. Кинг ја пееше “Sweet home Chicago” и беше поздравен со голем аплауз. Еве како изгледа кога претседателот ќе запее. Маја Крстиќ
| | веќе видена | слични

ВИДЕО:Обама им запеа блуз на славните музичари во Белата куќа Американскиот претседател Барак Обама не и оддолеа на желбата да го земе микрофонот и повторно да запее на дружењето во Белата куќа, каде им беше домаќин на славните блуз и рок пејачи. Откако ги слушнал тактовите на познатата "Sweet Home Chicago", химната на неговиот роден град, Обама не издржал и морал веднаш да запее. Меѓу присутните славни пејачи беа и Мик Џегер и Б.Б. Кинг кои го поддржале претседателот во неговиот потфат. Обама неодамна изјави дека постојат лоши страни на претседателскиот мадат меѓу кои се на пример тоа дека не може да отиде во прошетка кога сака, па затоа рекол дека сега барем може да запее кога сака. „Блузот говори за нешто универзално. Никој не минува низ животот без болка и уживањед, победи и порази. Блузот сето тоа го разбира, понекогаш само низ една нота или само со дел од псената“, рече Обама. Кога запеал славниот Мик Џегер, претседателскатра двојка Барак и Мишел Обама заиграле, нишајќи се ритамот на музиката.
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Барак Обама запеал на концертот кој бил одржан во Белата куќа, каде присуствуваа блуз ѕвездите, но и Мик Џегер. Источната соба на Белата куќа била претворена во интимен блуз концерт, а претседателот не можел да одбие и да не го земе микрофонот кој му го понудил Џегер. Обама со другите блузери ја запеал “Sweet Home Chicago”, блуз химната на неговиот роден град. „Оваа музика зборува за универзални работи. Никој не поминува низ животот без радост и болка, триумф и тага. Блузот сето тоа го разбира, некогаш и со помош само на една нота и еден стих“, изјавил Обама.
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Барак Обама ја изненади јавноста кога запеа на концерт во вторникот во Белата куќа. На настанот, на кој учествуваа пејачот на Ролинг Стоунс, Мик Џегер, гитаристот Џеф Бек и блуз ѕвездите Би-Би Кинг и Бади Гај, Обама отпеа неколку стихови од песната "Sweet home Chicago". Обама ја искористи манифестацијата да потсети на значењето на блузот во животот на црнечкото население во САД, каде февруари се одбележува како месец на историјата на оваа популација. „Музиката има универзална порака, а блузот нас не потсетува дека зад нас имаме тешки времиња", рече Обама. Обама и минатиот месец го привлече вниманието на јавноста, кога на настап во Харлем запеа неколку стихови од соул песната "Lets stay together" на Ал Грин.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Седум дена по оставката на Јанева шпекулациите за поврзаност со рекетарскиот двоец се погласни и појасни. Новиот закон на Владата со кој СЈО оди во историјата ...
сите 328 | | | веќе видена

Како ќе стигне власта до 2/ 3 мнозинство за законот со кој СЈО останува дел од организиран криминал? Ќе има ли нови пазарање во законодавниот дом или пак ќе ...
сите 160 | | | веќе видена

Штитење на криминалци и сокривање на криминалот е одлика единственo на ВМРО-ДПМНЕ. Единствениот криминален октопод е сместен во Будимпешта и е раководен од ...
сите 221 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помирување, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помирувањето го ...
сите 107 | | | веќе видена

Британското списание „The Sun“ пишува дека бракот на најдобриот тенисер на светот има проблеми. Англичаните во текот на Вимблдон го покажаа своето вистинско ...
сите 149 | | | веќе видена

Прашањето дали Македонија ќе го добие посакуваниот датум за преговори со ЕУ во октомври годинава, практично ќе претставува и одговор на тоа дали во земјава ќе ...
сите 247 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

После Путин и Обама запеа... блуз (видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: