САД: Продолжува конгресната криза за буџетското задолжување

Сенатот на САД, кој е под контрола на демократите, гласаше против планот на републиканците за одбегнување на должничка криза кој вчера ја доби согласноста на Претставничкиот дом. Со тоа ги присили двете партии да ги продолжат напорите за изнаоѓање на компромисно решение.
| | веќе видена | слични

Демократските и републиканските лидери изразија оптимизам дека на повидок е постигнување договор за буџетскиот дефицит Демократските и републиканските лидери соопштија дека се блиску до постигнување договор за зголемување на буџетскиот дефицит, со што ќе се избегне опасност од банкротирање на САД. Прелиминарниот договор предвидува зголемување на лимитот за 2,8 трилиони долари, како и истовремено намалување на државните трошоци за истата сума, пренесуваат американските медиуми. Мич Меконел, лидерот на републиканците во Сенатот, за Си-ен-ен потврдил дека двете страни се многу блиску до постигнувањето договор за буџетскиот лимит. Според него, во преговорите меѓу републиканците и демократите е постигнат драматичен напредок, со што сé поизвесно е дека САД ќе го избегнат банкротирањето. Си-ен-ен пренесува дека со нацрт-договорот е предвидено буџетскиот лимит да биде доволно зголемен за најмалку да трае до крајот на 2012 година. Планирано е лимитот да биде зголемен во две фази, кои автоматски ќе настапат, што ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател, Барак Обама, објави дека лидерите на демократите и републиканците во Конгресот постигнаа договор. Администрацијата на американскиот претседател Барак Обама и републиканското мнозинство во Конгресот на САД минатата ноќ постигнаа „историски договор“ за зголемување на лимитот за задолжување на државата за дополнителни 2,1 милијарди долари, соопшти Белата Куќа. Досегашниот лимит на задолжување на сад изнесуваше 14,3 милијарди долари и доколку до утре не беше постигнат договор за негово зголемување, земјата ризикуваше да западне во инсолвентност или да биде намален нејзиниот кредитен рејтинг. Со договорот за зголемување на лимитот, според извори во Белата Куќа, се предвидува и намалување на буџетските трошоци за 2,5 милијарди долари, од кои 350 милиони ќе претставува кратење од буџетот за одбраната во наредните 10 години. Извори во Конгресот соопштија дека Сенатот на САД би можел уште денеска да се изјасни за компромисниот договор. Веднаш по објавувањето на ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Барак Обама На два дена пред истекот на рокот, 2 август, законодавците во американскиот Конгрес ги очекува гласање за одобрување на договорот меѓу демократите и републиканците за покачување на нивото на американскиот дефицит. Во спротивно Соединетите држави се соочуваат со банкрот кој ќе предизвика бранувања и на светските берзи. Американскиот претседател Барак Обама изјави дека претставници на Демократската и на Републиканската партија во Конгресот постигнале договор за спречување на првиот банкрот на владата во историјата на Соединетите држави. Говорејќи во Белата куќа по синоќешните разговори меѓу двете партии Обама изјави: ,,Постојат уште некои многу важни гласања што треба да ги направат членовите на Конгресот, но сакам да објавам дека лидерите на двете партии во двата дома постигнаа договор со кој ќе се намали дефицитот и ќе се избегне уништувачкиот ефект врз нашата економија.,, Во кусото обраќање претседателот Обама прецизира дека договорот за подигнување на нивото на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

"Постигнат е договор помеѓу администрацијата на претседателот на САД Барак Обама и републиканците за зголемување на лимитот за задолжување на државата за дополнителни 2,1 билиони долари. Досегашниот лимит на задолжување на САД изнесуваше 14,3 билиони долари и доколку до утре не беше постигнат договор за негово зголемување, земјата имаше ризик да западне во инсолвентност или да биде намален нејзиниот кредитен рејтинг. Според извори во Белата куќа, со договорот за зголемување на лимитот се предвидува и намалување на буџетските трошоци за 2,5 билиони долари, од кои 350 милиони ќе претставува кратење од буџетот за одбраната во наредните 10 години. Извори во Конгресот соопштија дека Сенатот на САД би можел уште денеска да се изјасни за компромисниот договор. Веднаш по објавување на договорот американскито долар забележа раст во однос на конкурентските валути на берзите во Азија, а се зголемија и основните берзански индекси во САД."
| | веќе видена | слични
2 копии

Американскиот Претседател Барак Обама објави дека лидерите на демократите и републиканците во Конгресот постигнаа договор кој му овозможува на САД да ја избегне катастрофата поради неможноста да го отплатат својот долг, пренесоа светските агенции. Американскиот Претседател доцна синоќа по американско време, во краткото обраќање до новинарите во Белата куќа , најави дека предлог законот би требало да биде потврден „во наредните денови“ во Претставничкиот дом и во Сенатот. „Сакам да објавам дека претставниците на двете партии во двата дома постигнаа договор кој ќе го намали дефицитот и ќе овозможи одбегнување на неплаќањето на долгот, што би било погубно за нашето стопанство“, рече Обама. Според информациите кои по обраќањето ги објавија некои медиуми , покрај подигањето на границата за задолжување и по 2-ри август, постигнатиот договор предвидува кратење на трошоците за 100 милијарди долари и воспоставување на посебна комисија со рамноправно учество на демократите и републиканците, која ќе биде задолжена ...
| | веќе видена | слични

Администрацијата на американскиот претседател Барак Обама и републиканското мнозинство во Конгресот на САД доцна синоќа постигнаа „историски договор“ за зголемување на лимитот за задолжување на државата за дополнителни две илјади милијарди долари, соопшти Белата куќа. Доколку до утре не беше постигнат договор за зголемување на лимитот на задолжување, земјата ризикуваше да западне во инсолвентност или да биде намален нејзиниот кредитен рејтинг. Веднаш по објавување на договорот, американскиот долар забележа раст во однос на конкурентските валути на берзите во Азија, а се зголемија и основните берзански индекси во САД.
| | веќе видена | слични

Републиканците и демократите во последен момент постигнаа договор за зголемување на лимитот на американскиот долг, кој уште не изгласан во Конгресот, наиде на сериозни критики од нобеловецот Пол Кругман. “Договорот за намалување на трошоците и зголемување на границата на долгот на САД, кој сега изнесува 14,3 илјади милијарди долари, е катастрофа сам по себе, катастрофа за Обама и неговата партија, но и за онака лошата економија. Таков договор веројатно ќе го влоши проблемот со дефицитот на САД и ќе ги донесе САД до статус на банана република,“ коментира Кругман Според економистот, актуелната депресивна економија ќе продолжи и до 2013-та а можеби и подолго, а во такви услови најлошо што може да се направи е рез во владиното трошење, зашто тоа само повеќе би ја влошило економијата. „Од една страна каматните стапки на федералните позајмици сега се многу ниски, така што намалување на трошоците нема да има голем удел во идно намалување на каматните трошоци а од друга страна, ослабнување на економијата ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Барак Обама објавил дека лидерите на демократите и републиканците во Конгресот конечно постигнале договор за зголемување на лимитот за задолжување. Тој договор ќе им овозможи на САД да избегнат катастрофа заради неможност да ги отплатат своите долгови и намалување на дефицитот. Американскиот претседател во краткото обраќање на новинарите во Белата куќа најавил дека предлог законот би требало да биде потврден “наредните денови“ и во Претставничкиот дом и во Сенатот. “Сакам да објавам дека лидерите на двете партии во двата дома на Конгресот постигнаа договор со кој ќе се намали дефицитот и ќе се избегне неплаќање на долгот, кој би бил погубен за нашата економија“, рекол Обама. По информациите кои се рашириле во текот на изминатите денови, освен подигнување на границата на задолжување, што на министерството за финансии му овозможува ново задолжување и по втори август, е постигнат договор кој подразбира намалување на долговите за илјада милијарди долари и да се воспостави заеднички ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Барак Обама објави дека е постигнат (историски) договор со претставниците на Конгресот за зголемување на горната граница на државното задолжување, како и за намалување на потрошувачката. “Сакам да објавам дека лидерите на двете парии постигнаа договор за зголемување на границата на задолжување со што е избегнат проблем кој би имал поразителни последици по нашата економија“ – изјави Обама. Со договорот му се овозможува на Министерството за финансии дополнително да се задолжува и по 2. август, но и да се намалат трошоците за илјада милијарди (еден трилион) долари за следните 10 години. Ќе се оформи и заедничка комисија на двете партии во која би се пронашол начин за дополнително намалување на трошоците за уште 1,4 трилиони долари. Откако беше објавена веста за договорот, на азиските пазари скокнаа акциите, но паднаа цените на златото и вредноста на јенот во однос на доларот. Сепак, кај инвеститорите сеуште нема олеснување, откако се верува дека и покрај договорот во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 153 | | | веќе видена

Богојавленските чествувања во Охрид продолжија и денеска на Соборот на Свети Јовен Крстител, со капењето на рибарите во Охридското Езеро како продолжение на ...
сите 262 | | | веќе видена

Српскиот фудбалер Душко Тошиќ го прослави 34 роденден во Кина заедно сопругата Јелена Карлеуша и нивните две ќерки, Ника и Атина. Во 2008 година, кога Тошиќ ...
сите 209 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 86 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

САД: Продолжува конгресната криза за буџетското задолжување

Од:
До кого (е-маил):
Порака: