САД: Продолжува конгресната криза за буџетското задолжување

2 копии

Сенатот на САД, кој е под контрола на демократите, гласаше против планот на републиканците за одбегнување на должничка криза кој вчера ја доби согласноста на Претставничкиот дом. Со тоа ги присили двете партии да ги продолжат напорите за изнаоѓање на компромисно решение.
| | веќе видена | слични

Тој договор ќе им овозможи на САД да избегнат катастрофа заради неможност да ги отплатат своите долгови и намалување на дефицитот. Американскиот претседател во краткото обраќање на новинарите во Белата куќа најавил дека предлог законот би требало да биде потврден “наредните денови“ и во Претставничкиот дом и во Сенатот. “Сакам да објавам дека лидерите на двете партии во двата дома на Конгресот постигнаа договор со кој ќе се намали дефицитот и ќе се избегне неплаќање на долгот, кој би бил погубен за нашата економија“, рекол Обама. По информациите кои се рашириле во текот на изминатите денови, освен подигнување на границата на задолжување, што на министерството за финансии му овозможува ново задолжување и по втори август, е постигнат договор кој подразбира намалување на долговите за илјада милијарди долари и да се воспостави заеднички пристап на демократите и републиканците, кои ќе бидат задолжени за пронаоѓање дополнителни заштеди во вредност од 2.000 милијарди долари. Олеснувањето кое завладеа по ...
| | веќе видена | слични

Демократските и републиканските лидери изразија оптимизам дека на повидок е постигнување договор за буџетскиот дефицит Демократските и републиканските лидери соопштија дека се блиску до постигнување договор за зголемување на буџетскиот дефицит, со што ќе се избегне опасност од банкротирање на САД. Прелиминарниот договор предвидува зголемување на лимитот за 2,8 трилиони долари, како и истовремено намалување на државните трошоци за истата сума, пренесуваат американските медиуми. Мич Меконел, лидерот на републиканците во Сенатот, за Си-ен-ен потврдил дека двете страни се многу блиску до постигнувањето договор за буџетскиот лимит. Според него, во преговорите меѓу републиканците и демократите е постигнат драматичен напредок, со што сé поизвесно е дека САД ќе го избегнат банкротирањето. Си-ен-ен пренесува дека со нацрт-договорот е предвидено буџетскиот лимит да биде доволно зголемен за најмалку да трае до крајот на 2012 година. Планирано е лимитот да биде зголемен во две фази, кои автоматски ќе настапат, што ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател, Барак Обама, објави дека лидерите на демократите и републиканците во Конгресот постигнаа договор. Администрацијата на американскиот претседател Барак Обама и републиканското мнозинство во Конгресот на САД минатата ноќ постигнаа „историски договор“ за зголемување на лимитот за задолжување на државата за дополнителни 2,1 милијарди долари, соопшти Белата Куќа. Досегашниот лимит на задолжување на сад изнесуваше 14,3 милијарди долари и доколку до утре не беше постигнат договор за негово зголемување, земјата ризикуваше да западне во инсолвентност или да биде намален нејзиниот кредитен рејтинг. Со договорот за зголемување на лимитот, според извори во Белата Куќа, се предвидува и намалување на буџетските трошоци за 2,5 милијарди долари, од кои 350 милиони ќе претставува кратење од буџетот за одбраната во наредните 10 години. Извори во Конгресот соопштија дека Сенатот на САД би можел уште денеска да се изјасни за компромисниот договор. Веднаш по објавувањето на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Американскиот претседател Барак Обама соопшти дека е постигнат договор за да се избегне катастрофата со банкротот, кој би предизвикал хаос во светската економија „Сакам да соопштам дека лидерите на двете партии во двата дома постигнаа договор што ќе го намали дефицитот и ќе се избегне несолвентноста, која би имала деструктивен ефект врз нашата економија“, истакна Обама во неговата изјава. Лидерот на демократското мнозинство во Сенатот Хари Рид истакна дека денеска планот ќе им биде претставен на демократите и републиканците. „За да се усвои оваа одлука, ќе ни треба поддршката на демократите и републиканците во Претставничкиот дом и во Сенатот. Нема начин која било од двете партии, во која и да е дом тоа да го стори тоа самостојно“, истакна Рид. Американската влада го достигна лимитот на долгот на 16 мај и користеше сметководствени алатки за да продолжи да функционира нормално - но тоа можеше да го прави тоа само до 2 август. Бизнис и финансиските лидери предупредија дека банкротот на САД би испратила ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Барак Обама На два дена пред истекот на рокот, 2 август, законодавците во американскиот Конгрес ги очекува гласање за одобрување на договорот меѓу демократите и републиканците за покачување на нивото на американскиот дефицит. Во спротивно Соединетите држави се соочуваат со банкрот кој ќе предизвика бранувања и на светските берзи. Американскиот претседател Барак Обама изјави дека претставници на Демократската и на Републиканската партија во Конгресот постигнале договор за спречување на првиот банкрот на владата во историјата на Соединетите држави. Говорејќи во Белата куќа по синоќешните разговори меѓу двете партии Обама изјави: ,,Постојат уште некои многу важни гласања што треба да ги направат членовите на Конгресот, но сакам да објавам дека лидерите на двете партии во двата дома постигнаа договор со кој ќе се намали дефицитот и ќе се избегне уништувачкиот ефект врз нашата економија.,, Во кусото обраќање претседателот Обама прецизира дека договорот за подигнување на нивото на ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Администрацијата на американскиот претседател Барак Обама и републиканското мнозинство во Конгресот на САД минатата ноќ постигнаа „историски договор“ за зголемување на лимитот за задолжување на државата за дополнителни 2,1 билиони долари, соопшти Белата куќа. Досегашниот лимит на задолжување на САД изнесуваше 14,3 билиони долари и доколку до утре не беше постигнат договор за негово зголемување, земјата ризикуваше да западне во инсолвентност или да биде намален нејзиниот кредитен рејтинг. Со договрот за зголемување на лимитот, според извори во Белата куќа, се предвидува и намалување на буџетските трошоци за 2,5 билиони долари, од кои 350 милиони ќе претставува кратење од буџетот за одбраната во наредните 10 години. Извори во Конгресот соопштија дека Сенатот на САД би можел уште денеска да се изјасни за компромисниот договор. Веднаш по објавување на договорот американскито долар забележа раст во однос на конкурентските валути на берзите во Азија, а се зголемија и основните берзански индекси во САД.
| | веќе видена | слични
2 копии

"Постигнат е договор помеѓу администрацијата на претседателот на САД Барак Обама и републиканците за зголемување на лимитот за задолжување на државата за дополнителни 2,1 билиони долари. Досегашниот лимит на задолжување на САД изнесуваше 14,3 билиони долари и доколку до утре не беше постигнат договор за негово зголемување, земјата имаше ризик да западне во инсолвентност или да биде намален нејзиниот кредитен рејтинг. Според извори во Белата куќа, со договорот за зголемување на лимитот се предвидува и намалување на буџетските трошоци за 2,5 билиони долари, од кои 350 милиони ќе претставува кратење од буџетот за одбраната во наредните 10 години. Извори во Конгресот соопштија дека Сенатот на САД би можел уште денеска да се изјасни за компромисниот договор. Веднаш по објавување на договорот американскито долар забележа раст во однос на конкурентските валути на берзите во Азија, а се зголемија и основните берзански индекси во САД."
| | веќе видена | слични
2 копии

Американскиот претседател Барак Обама објавил дека лидерите на демократите и републиканците во Конгресот конечно постигнале договор за зголемување на лимитот за задолжување. Тој договор ќе им овозможи на САД да избегнат катастрофа заради неможност да ги отплатат своите долгови и намалување на дефицитот. Американскиот претседател во краткото обраќање на новинарите во Белата куќа најавил дека предлог законот би требало да биде потврден “наредните денови“ и во Претставничкиот дом и во Сенатот. “Сакам да објавам дека лидерите на двете партии во двата дома на Конгресот постигнаа договор со кој ќе се намали дефицитот и ќе се избегне неплаќање на долгот, кој би бил погубен за нашата економија“, рекол Обама. По информациите кои се рашириле во текот на изминатите денови, освен подигнување на границата на задолжување, што на министерството за финансии му овозможува ново задолжување и по втори август, е постигнат договор кој подразбира намалување на долговите за илјада милијарди долари и да се воспостави ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Американскиот Претседател Барак Обама објави дека лидерите на демократите и републиканците во Конгресот постигнаа договор кој му овозможува на САД да ја избегне катастрофата поради неможноста да го отплатат својот долг, пренесоа светските агенции. Американскиот Претседател доцна синоќа по американско време, во краткото обраќање до новинарите во Белата куќа , најави дека предлог законот би требало да биде потврден „во наредните денови“ во Претставничкиот дом и во Сенатот. „Сакам да објавам дека претставниците на двете партии во двата дома постигнаа договор кој ќе го намали дефицитот и ќе овозможи одбегнување на неплаќањето на долгот, што би било погубно за нашето стопанство“, рече Обама. Според информациите кои по обраќањето ги објавија некои медиуми , покрај подигањето на границата за задолжување и по 2-ри август, постигнатиот договор предвидува кратење на трошоците за 100 милијарди долари и воспоставување на посебна комисија со рамноправно учество на демократите и републиканците, која ќе биде задолжена ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Тамара Тодевска откри како се чувствува по Евровизија каде за македонија го освои 7-то место, но и даде свој коментар за тоа што Србија не доби ниту еден поен ...
сите 292 | | | веќе видена

Лидерот на десничарската партија и досегашен вицеканцелар, Хајнц Кристијан Штрахе поднел тужба против три лица, откако падна во замка со снимениот разговор на ...
сите 211 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател Стево Пендаровски, неговата сопруга и синот се уште живеат во станот во скопската населба Автокоманда, бидејќи „Вила Македонија“ не е ...
сите 226 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 151 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел минатиот месец на самитот на ЕУ во Романија имала средби со неколкумина челници на Унијата кои се обидувале да ја ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

САД: Продолжува конгресната криза за буџетското задолжување

Од:
До кого (е-маил):
Порака: