Мишел и барак Обама сакаат да се разведат!?

Мишел и барак Обама сакаат да се разведат!? Американското издание на весникот „The Nation“ објави дека претседателската двојка Обама наскоро можат да се разведат. Новинари на весникот, како што пренесува руската новинска агенција Интерфакс, тврдат дека претседателот Барак Обама и првата дама Мишел веќе спијат во одделни спални . Според новинарите, Барак и Мишел Обама се уште се заедно главно заради децата и политичката кариера на претседателот. Сопругата сепак веќе разговарала за идниот развод со адвокати и се подготвувала да се иселки од Белата куќа. Весникот „The Nation“ тврди дека односите меѓу сопружниците се влошиле значително по гафот на првиот човек на САД за време на комеморацијата на Нелсон Мандела, кога тој се фотографирал со премиерката на Данска Хеле Торнинг -Шмит . Интерфакс ја пренесува веста објавена уште на 4 декември од Марк Дајс, популарен автор, медиумски аналитичар и политички активист, кој стана познат со уличните анкети под логото Man on the Street Monday. Дајс уште пред 20 -тина ...
| | веќе видена | слични

Затворот во Гвантанамо, во кој се чуваат лицата осомничени за тероризам, ја слабее националната безбедност на САД, изјави претседателот Барак Обама. - Неговото постоење ја слабее нашата национална безбедност - трошиме многу средства, на штета на нашите односи со клучните сојузници и партнери, а се охрабрува и насилството од страна на екстремистите, рече Обама. Според претседателот, новиот закон за одбрана на САД за 2014 година ги проширува можностите на американската администрација за трансфер на затвореници од Гвантанамо во други земји. Сепак, законот не ги отстранува сите „неразумни ограничувања“ за тоа, рече Обама. Општо земено, документот ја ублажува ситуацијата и е чекор кон затворањето на Гвантанамо, додаде Обама кој вети дека ќе се ослободи од затворот во Куба уште во текот на првата предизборна кампања во 2008 година. Во четвртокот Обама потпиша закон за расходите за одбрана за финансиската 2014 година, која започнува од 1 октомври. Според овој закон, Пентагон ќе располага со буџет од 526,8 милијарди ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на САД, Барак Обама во денешното обраќање по повод католичкиот Божиќ изрази задоволство за пожртвуваноста на американските војници и нивните семејства.-За многумина наши војници и ветерани, ова е можеби за прв пат во последните неколку години да бидат со своите семејства на Божиќ-изјави американскиот претседател, пренесе „Ројтерс“.Обама кој што во моментов е на семеен одмор на Хаваи, божиќното обраќање го искористи да ги повика Американците да им служат на своите заедници.-За семејствата како што се нашиве, службата е можност да се слави раѓањето на Христос и да се живее како што тој не учи, да ги сакаме соседите, како што се сакаме себе си, да ги храниме сирмашните и да се грижиме за болните, да бидеме чувари на нашите браќа и сестри-рече Обама.Елена Георгиевска
| | веќе видена | слични

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 336 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 290 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 212 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска, кандидатката за Претседател на Република Северна Македонија, на својот ФБ профил објави фотографија на која е со првиот ...
сите 162 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мишел и барак Обама сакаат да се разведат!?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: